Izdrogiran, ubijen, a zatim raskomadan testerom za kosti! Najmoćniji princ na svetu ubio poznatog novinara

Džamal Kašogi je ubijen 2. oktobra 2018. godine u saudijskom konzulatu u Istanbulu, Turska.

Balkis Press/ABACA / Abaca Press / Profimedia

Džamal Kašogi bio je saudijski novinar, kolumnista i disident poznat po kritici saudijske vlade, posebno princa prestolonaslednika Muhameda bin Salmana (MBS). Rođen je 1958. godine u Saudijskoj Arabiji, a radio je kao novinar i urednik u raznim saudijskim medijima, uključujući "Al Watan". Takođe je bio kolumnista za Vašington post, gde je pisao o temama vezanim za Saudijsku Arabiju i Bliski istok.

Kašogi je bio poznat po svojim liberalnim stavovima i zalaganju za slobodu medija i ljudska prava u Saudijskoj Arabiji. Godine 2017, napustio je Saudijsku Arabiju i otišao u samonametnuti egzil u SAD, gde je nastavio da piše kritičke članke o saudijskom režimu.

Džamal Kašogi je ubijen 2. oktobra 2018. godine u saudijskom konzulatu u Istanbulu, Turska. Ušao je u konzulat kako bi pribavio dokumenta potrebna za brak s njegovom verenicom Hatidže Džengiz, ali nikada nije izašao. Turske vlasti su ubrzo objavile da je Kašogi ubijen unutar konzulata, a njegovo telo je navodno raskomadano i uklonjeno.

Ubistvo je izazvalo međunarodni skandal i osude, a mnogi su smatrali da su saudijski zvaničnici, uključujući princa prestolonaslednika Mohameda bin Salmana, direktno umešani u planiranje i sprovođenje ovog zločina. Saudijska vlada je isprva negirala bilo kakvu umešanost, ali je kasnije priznala da je ubistvo bilo unapred planirano i tvrdila da su odgovorni pojedinci iz službi bezbednosti koji su prekoračili ovlašćenja.

Ubistvo Džamala Kašogija je imalo ozbiljne posledice po međunarodne odnose Saudijske Arabije, posebno s Turskom i zapadnim zemljama. Nastavilo je da izaziva kontroverze i osude, s brojnim zahtevima za pravdu i odgovornost, uključujući i sankcije protiv Saudijskih zvaničnika.

Verenica Džamala Kašogija podnela je tužbu protiv princa MBS-a 2022. godine, ali su Sjedinjene Američke Države utvrdile da princ Saudijske Arabije, de facto vladar, ima imunitet od tužbe. Američka obaveštajna služba saopštila je tada da veruje da je princ Muhamed naredio ubistvo. Ali u sudskim podnescima, američki Stejt department je naveo da on ima imunitet zbog toga što je saudijski premijer.

Zajedno sa grupom za ljudska prava Demokratija za arapski svet sada (Zora), koju je osnovao Kašogi, ona je tražila neodređenu odštetu u SAD od prestolonaslednika zbog ubistva njenog verenika. U tužbi se saudijski lider i njegovi zvaničnici optužuju da su "kidnapovali, vezali, drogirali i mučili i ubili američkog novinara i zagovornika demokratije Džamala Kašogija".

Predstavnici Ministarstva pravde SAD rekli su da kao šef vlade strane države, prestolonaslednik "uživa imunitet od gonjenja američkih sudova". "Princip imuniteta šefa države je dobro uspostavljen u međunarodnom običajnom pravu", naveli su pre dve godine iz američkog Ministarstva pravde.

Kako je ubijen Džamal Kašogi?

Kašogi, 58-godišnji novinar sa prebivalištem u Americi, bio je kolumnista Vašington posta i poznati kritičar princa Muhameda. Poslednji put je viđen da ulazi u konzulat Saudijske Arabije 2. oktobra 2018. godine kako bi podigao dokumenta koja su mu bila potrebna da bi se venčao sa Hatidžom Džengiz iz Turske. Anjes Kalamar, specijalna izveštačica Ujedinjenih nacija za vansudska i arbitrarna pogubljenja, kaže da je Kašogi "brutalno ubijen" u konzulatu tog dana.

Zamenik javnog tužioca Saudijske Arabije Šalan Šalan je u novembru rekao novinarima da je ubistvo naredio vođa "pregovaračkog tima" koji je u Istanbul poslao zamenik šefa saudijske obaveštajne službe kako bi naterali Kašogija da se vrati u kraljevstvo i prekine egzil koji je sam sebi nametnuo.

Balkis Press/ABACA / Abaca Press / Profimedia 

Inspektori su utvrdili da je Kašogi nasilno zadržan i da je u njega ubrizgana velika količina droge, što je dovelo do predoziranja i smrti, kako je tada rekao Šalan. Njegovo telo je potom raskomadano i predato lokalnom "saučesniku" izvan konzulata, dodao je. Petoro pojedinaca je priznalo da je počinilo ubistvo, izjavio je Šalan, dodajući: "Princ nije znao ništa o tome".

Saudijska Arabija je saopštila da je bivšeg novinara Vašington posta ubio tim inostranih agenata, poslatih da ga ubede da se vrati u kraljevstvo. Međutim, američki zvaničnici su rekli da je nacionalna obaveštajna agencija utvrdila, "sa srednjim do visokim stepenom sigurnosti", da je Muhamed bin Salman bio saučesnik u ubiostvu eminentnog novinara.

Ubistvo je izazvalo globalnu osudu i narušilo imidž princa Muhameda i njegove zemlje. Ujedno, ubistvo je značajno narušilo američko-saudijske odnose, a Bajden je u kampanji za predsednika Amerike 2019. godine obećao da će Saudijsku Arabiju učiniti "parijom". 

Kada je postao predsednik, Bajden je odbio da razgovara sa Muhamedom bin Salmanom. Međutim, pre dva leta Bajden je promenio stav i odlučio je da ode u Saudijsku Arabiju, tvrdeći da želi da stvori nove odnose. Mnogi su kritikovali njegovu posetu kao davanje legitimiteta saudijskoj vladi posle ubistva Kašogija.

Ubistvo Džamala Kašogija - hronologija:

  • 2. oktobar 2018 - Džamal Kašogi ulazi u konzulat Saudijske Arabije u Istanbulu. Njegova verenica Hatidža Džengiz ga čeka ispred, ali on ne izlazi;
  • 4. oktobar 2018 - Zvaničnici Saudijske Arabije u prvom saopštenju kažu da je Kašogi nestao nakon što je napustio konzulat i da pokušavaju da utvrde šta mu se desilo;
  • 6. oktobar 2018 - Vašington Post, list koji je angažovao Kašogija, izveštava da turski obaveštajci veruju da je novinara u konzulatu ubio tim od 15 ljudi poslatih iz Saudijske Arabije;
  • 10. oktobar 2018 - Turski mediji objavljuju snimke sigurnosnih kamera na kojima se vidi osumnjičeni tim ubica kako pristiže u Tursku;
  • 13. oktobar 2018 - Saudijska Arabija odgovara na „laži i navode bez pokrića" i ponavlja da nije odgovorna za smrt Kašogija. BBC saznaje da Turska poseduje audio zapis koji ukazuje da je Kašogi ubijen u konzulatu;
  • 15. oktobar 2018 - Donald Tramp, predsednik SAD u to vreme, razgovara sa saudijskim princem koji negira da je njegova država ubila Kašogija. Tramp spekuliše da su za ubistvo odgovorni „odmetnici";
  • 20. oktobar 2018 - Saudijska Arabija prvi put priznaje da je Kašogi mrtav, tvrdeći da je nastradao u tuči. Mnogi su prema ovoj verziji bili skeptični. Dvojica visokih zvaničnika Saudijske Arabije su otpušteni;
  • 22. oktobar 2018 - Saudijska Arabija izdaje novu verziju, negirajući navode da je princ Muhamed bin Salman naredio ubistvo, rekavši da je Kašogi ubijen u „odmetničkoj" akciji. U javnosti se pojavljuju snimci dublera koji napušta saudijski konzulat u Kašogijevoj odeći;
  • 16. novembar 2018 - Vašington Post piše da je CIA zaključila da je Muhamed bin Salman naredio ubistvo. Tramp je kasnije ovo opovrgnuo, rekavši da CIA nije zaključila da je princ odgovoran;
  • 22. novembar 2018 - Francuska, poput Nemačke i Britanije, zabranjuje ulaz u zemlju svim osumnjičenim Saudijcima. Nemačka obustavlja izvoz oružja u Saudijsku Arabiju.

BONUS VIDEO:

This browser does not support the video element.

Ubistvo u selu kod Žitorađe  Kurir