Misterija nestanka slavnog kineskog bankara: Ispario bez traga, a sada je stigao račun na 11 miliona

Kineski direktor banke je nestao, a sada je stigao račun na 11 miliona dolara o kojem bruji svet.

YouTube/Wall Street Journal

Kineska "zvezda" bankarstva, direktor i osnivač banke "China Renaissance", nestao je još u februaru prošle godine. Direktor Bao Fan nije viđen godinu i po dana, a sada je njegova banka dobila misteriozni račun sa astronomskom cifrom, koji je završio u svetskim medijima.

Bao Fan je osnovao investicionu banku u Pekingu 2005. godine i učinio je jednom od vrhunskih posrednika za kineske tehnološke firme. Omogućio je spajanje vodećih servisa za dostavu hrane, "Meituan" i "Dianping", 2015. godine.

Njegov nestanak pre više od godinu i po dana uzburkao je finansijske i tehnološke sektore u Kini, i u trenutku osetnog ekonomskog usporavanja, ugrozio poslovno samopouzdanje kompanija, piše "Si-En-En".

Kada je Bao Fan nestao, u toku je bila široka akcija vlasti protiv korupcije. Protiv njega nisu podnete ni zvanične optužbe, nema ni nagađanja, ali mu nema ni traga.

Sada je banka "China Renaissance" prijavila da je dobila račun na 78 miliona juana, što je oko 11 miliona dolara, vezan za njegov nestanak.

Nije objavljeno previše informacija, osim da taj novac od banke potražuju "neimenovane kineske vlasti".

Kineski državni finansijski list "Economic observer" izvestio je prošlog leta da se Bao Fan nalazi u pritvoru Centralne komisije za inspekciju discilpline, zbog istrage navodnog korporativnog podmićivanja. Ali zvaničnih optužbi još uvek nema.

Pre nestanka, Bao Fan je podneo ostavku na mesto direktora investicione banke, a kao razlog je naveo zdravstveno stanje i želju da više vremena provodi sa porodicom.

"Naša grupa nije upućena i nema konkretne informacije o statusu bilo kakve istrage u kojoj gospodin Bao učestvuje", saopštila je banka.

Račun je stigao u poslednjem kvartalu 2023. i plaćen je, ali su informacije bile tako šture da su se nadležni pomučili da shvate kako da isplatu zavedu u knjigama, piše "Financial times".

Na kraju, banka "China Renaissance" zavela ga je kao "ostala potraživanja", odnosno bilo kakav neizmireni dug prema kompaniji koja je isporučila dobra ili usluge svojim mušterijama.

BONUS VIDEO:

This browser does not support the video element.

ŠTA SE DEŠAVA KADA KASNITE SA ISPLATOM KREDITA? Gavrilović: Ako ne platite, banka će aktivirati sredstva... MOŽETE OSTATI BEZ DOMA  Kurir televizija

(MONDO/CNN)