Bon je tom prilikom izneo stavove i zabrinutost Francuske o ekonomskim i trgovinskim odnosima između EU i Kine u poslednjem periodu, rekavši da Francuska pridaje veliki značaj konsenzusu o saradnji koji su postigli lideri ove dve zemlje.
“Evropa se pridržava strateške samostalnosti i posvećena je stvaranju pravednog poslovnog okruženja. EU nema nameru da isključi kineske kompanije i proizvode sa njenog tržišta, te se nada da će se pregovorima pronaći adekvatno rešenje”, izjavio je Bon.
Vang je rekao da je Francuska važan ekonomski i trgovinski partner Kine u EU, a zdravi ekonomski i trgovinski odnosi Kine i EU u skladu su sa zajedničkim interesima obe strane.
“Imali smo nedavno tokom zasedanja Generalne skupštine UN-a, detaljnu komunikaciju o trgovinskim sporovima između Kine i EU i složili smo se da Kina i EU ne bi trebalo da vode trgovinski rat te da je neophodno da se postojeće razlike prevaziđu kroz dijalog i pregovore. Nadam se da će Francuska sa pozitivnim i otvorenim stavom pristupati ekonomskim i trgovinskim odnosima Kine i EU, kao i igrati konstruktivnu ulogu u konsultacijama i pregovorima između ove dve strane”, podvukao je Vang Ji, koji je ujedno član Politbiroa CK KPK-a i direktor Kancelarije za spoljne poslove CK KPK-a.
Vang je rekao da iako suočeni sa promenljivim međunarodnim okolnostima, odnosi Kine i Francuske ipak su pokazali jedinstvenu stratešku vrednost i globalni značaj. „Verujem da dve zemlje imaju dovoljno političke mudrosti da pravilno rešavaju razlike u određenim poljima, da se pridržavaju uzajamnog poštovanja i obostrano korisne saradnje, održavaju komunikaciju, dijalog, koordinaciju i efikasne akcije, te rade na unapređenju razvoja bilateralnih odnosa“, zaključio je Vang.
Vang je ponovio principijelni stav Kine po pitanju Tajvana. Bon je rekao da Francuska poštuje suverenitet Kine. Francuska će nastaviti da se pridržava politike jedne Kine i da ova pozicija ostane nepromenjena.