Satelitski snimci iz ove zemlje uznemirili Pentagon i SAD! Dokazi se množe, a vlasti te države sve negiraju

Kina bi mogla da iskoristi Kambodžu da proširi svoj vojni uticaj na globalnom nivou.

Shutterstock/bixstock/X/@sfx_ewss

Vašington je zabrinut zbog razvoja situacije u kambodžanskoj bazi Ream i sumnja da bi Kina mogla da iskoristi Kambodžu da proširi svoj vojni uticaj na globalnom nivou, piše u nedavnoj analizi britanskog BBC. Kina ima jednu od najmoćnijih armija na svetu, ali je po vojnom prisustvu u svetu daleko je iza SAD. Međutim, glavni svetski konkurenti se ne takmiče samo u ekonomskoj areni, već Kina godinama radi na jačanju svojih vojnih kapaciteta.

Postoji samo jedna strana baza kojom upravlja Kina, a reč je o bazi u Džibutiju, siromašnoj zemlji na Rogu Afrike, koja je geografski značajna zbog svoje pozicije trgovačkog i pomorskog čvorišta. Kambodža bi mogla da postane druga zemlja sa stalnim kineskim vojnim prisustvom, iako Kina i Kambodža negiraju da je to slučaj.

Kambodžanska vlada insistira na tome da je baza Ream kambodžanska vojna baza, "otvorena za upotrebu od strane svih prijateljskih mornarica", međutim, sve je više dokaza da Kina koristi svoje sve snažnije ekonomske veze sa Pnom Penom za jačanje vojne pozicije u regionu, piše BBC. Satelitski snimci pokazuju da se u bazi Ream nalaze korvete kineske mornarice. Mol uz koje su privezane sagrađen je kineskim novcem i sigurno je dovoljno veliki za mnogo veće ratne brodove, napominje isti izvor.

Kambodžanska vlada je više puta negirala da se radi o tajnoj kineskoj bazi, podsećajući na odredbu u ustavu Kambodže koja zabranjuje bilo kakvo stalno strano vojno prisustvo u zemlji. "Ovo je kambodžanska baza, a ne kineska. Kambodža je mala, naši vojni kapaciteti su ograničeni. Treba nam više obuke stranih prijatelja, posebno Kine", rekao je Seun Sam, naučnik sa Kraljevske akademije Kambodže, za BBC.

Međutim, zbog brzog jačanja kineske pomorske moći i činjenice da Kina danas ima više brodova u svojoj mornarici nego SAD, američka administracija sa oprezom prati situaciju. Zabrinutost podstiče kineska dugogodišnja politika velikih ulaganja u globalnu infrastrukturu kroz inicijativu Pojas i put. To je politika izgradnje vazdušnih i morskih luka, puteva, železnice i druge infrastrukture za koju Peking tvrdi da je u službi kineske trgovine i pomaže u održavanju prosperiteta i mira u svetu. Međutim, prema kineskom zakonu, sva kineska infrastruktura mora biti izgrađena i po vojnim standardima.

Ekstenzivna ekspanzija

Neki u Vašingtonu predviđaju da će Kina na kraju imati globalnu mrežu baza ili civilnih luka koje može koristiti kao baze. A jedan od prvih bi mogao biti Ream. Kina je već zauzela tri ostrva u Južnom kineskom moru i tamo podigla svoja utvrđenja, podseća BBC. Izgradila je jednu stranu vojnu bazu, onu u Džibutiju, 2016. godine. S druge strane, Sjedinjene Američke Države imaju oko 750 baza u svetu, od kojih je jedna takođe u Džibutiju, a mnoge su u susednim zemljama Kine kao što su Japan i Južna Koreja.

Odnosi između Kambodže i Kine postali su veoma bliski poslednjih godina, posebno nakon smanjenja američke vojne pomoći Kambodži 2017, kada je glavna kambodžanska opoziciona stranka zabranjena, a njeni lideri prognani ili zatvoreni. Kina je postala veliki investitor u Kambodži, a tamošnja vlada sada uveliko zavisi od kineske pomoći i investicija. Zbog toga je kambodžanska vlada redovne vojne vežbe sa SAD zamenila vežbama Zlatni zmaj, koje održava sa Kinom.

Do 2020. godine, srušene su dve zgrade u Reamu koje je finansirala Amerika, a započela je opsežna ekspanzija objekata čiji je ulagač Kina, piše BBC. Do kraja prošle godine izgrađen je novi mol , koji je gotovo identičan molu dugom 363 metra u kineskoj bazi u Džibutiju. Pristanište je dovoljno dugačko da primi najveći kineski nosač aviona, podseća BBC.

U tehničkom smislu, Ream zapravo nije stalna baza. "Proširenje je finansirala Kina, ali vlada nije iznajmila bazu Kini. Jedan od načina da se zaobiđe ustavna zabrana je da se stranim snagama omogući nastavak pristupa na principu rotacije. SAD i Filipini rade prema sličnim sporazumima", kaže Kirsten Ganes, istraživačica u Rand Corporation, neprofitnoj organizaciji koja je prvobitno bila povezana sa američkom vojskom.

Malo konkretnih prednosti

Većina analitičara veruje da bi dugoročno kinesko prisustvo u Ream Kini donelo vrlo malo konkretnih koristi. Kina već ima tri baze na veštačkim ostrvima Misčif, Vatreni krst i Subi u Južnom kineskom moru. Snažne pomorske snage održava i na svojoj južnoj obali. Međutim, Ream se nalazi na ušću Tajlandskog zaliva, što zabrinjava susedni Tajland i Vijetnam. S obzirom na druge baze severnije, Ream se može posmatrati kao pokušaj Kine da opkoli dugu obalu Vijetnama, kažu neki stručnjaci.

Malo analitičara veruje da bi Kina u dogledno vreme mogla parirati globalnom vojnom dometu SAD.

"Baza Ream ne doprinosi mnogo projekciji kineske moći. Ovi projekti nisu mnogo važni za Kinu. Ali za sada su im jedino oni dostupni", kaže Greg Poling, direktor Inicijative za pomorska transparentnost CSIS. Ream može značajno da poboljša prikupljanje obaveštajnih podataka, satelitsko praćenje i otkrivanje ili nadgledanje dugoročnih ciljeva.

BONUS VIDEO:

This browser does not support the video element.

Najveći kineski primorski fotoelektrični projekat zvanično je pokrenut  Kineska medijska grupacija