Donald Tramp novi je predsednik Sjedinjenih Američkih Država, a cela Azija polako se priprema za njegov povratak u Belu kuću jer je u kampanji najavljivao uvođenje sveobuhvatnih carina Narodnoj Republici Kini, piše "Fajnenšel Tajms". Govorio je takođe i o preispitivanju odnosa Sjedinjenih Država sa Tajvanom.
Njegov predlog je da opšte carine budu veće od 60 odsto na sav kineksi uvoz i da se okonča trgovinski status zemlje sa najpovoljnijom nacijom. Ti potezi mogli bi, prema navodima "FT", da pogode "posrnulu kinesku ekonomiju" i da izazovu udare na globalne lance snadbevanja.
U prvom mandatu Trampa, izbio je "trgovinski rat" između Amerike i Kine. Druga tema koja je izazvala buru jeste njegov pristup regionalnoj bezbednosti i saveznika u Aziji.
Ukoliko bi Tramp zaista primenio najteže mere protiv Kine, to bi stvorilo veoma teško vreme za američko-kineske trgovinske odnose. Finansijski analitičari smatraju da bi u ekstremnom scenariju, u kom Peking nije bio u stanju da preusmeri deo svoje trgovine u SAD preko drugih zemalja, Trampova carina od oko 60 odsto smanjila bi rast kineskog BDP-a za 2,4 procentna poena.
Japanski proizvođač automobila "Honda" upozorio je da bi Trampova pretnja da će uvesti sveobuhvatne carine koje bi mogle biti veće od 100 odsto na automobile uvezene iz Meksika mogla imati "izuzetno veliki uticaj“ na njegovo poslovanje. Šinđi Aojama, izvršni potpredsednik "Honde", rekao je na konferenciji za novinare u Tokiju da bi trajne tarife, ako budu uvedene, mogle da primoraju proizvođača automobila da "razmotri premeštanje proizvodnje na drugo mesto... kao što je u zemlji u SAD ili negde drugde".
BONUS VIDEO:
(MONDO)