Počinje nova bitka za Kursk! 50.000 ruskih i severnokorejskih vojnika ide da povrati oblast - Putin je dao datum

Rusi su najavili novu bitku za Kursk.

Sergey Bobylev / Sputnik / Profimedia

Počinje nova Kurska bitka. Oko 50.000 vojnika ruske i severnokorejske vojske pokrenulo je veliku zimsku ofanzivu u ruskoj oblasti Kursk kako bi povratili oblasti koje drže ukrajinske snage od avgusta, pozivajući se na američke i ukrajinske obaveštajne podatke, piše Njujork tajms (NIT). Od tih 50.000, najmanje 10.000 su severnokorejski vojnici koje je Kim Džong Un nedavno poslao da pomognu Vladimiru Putinu, prema međuvladinom sporazumu dve zemlje. Počela je zima, prvi snegovi su počeli da ometaju vojne operacije u toj oblasti, a prema pisanju režimskih ruskih medija, Putin želi da povrati kontrolu nad Kurskom oblasti do kraja ove godine i to saopšti ruskoj javnosti kao "poklon" za Novu godinu.

 Ali neki vojni analitičari smatraju da će to biti teško sprovesti do kraja jer se ukrajinska vojska na nekim mestima dobro učvrstila, pa analitičari kažu da bi Ukrajinci mogli da "prežive" u Kurskoj oblasti cele zime, a mnogo toga zavisi od vremenskih uslova. Mnogi predviđaju da će ruska i severnokorejska strana pretrpeti velike gubitke, ali to nije iznenađenje jer se Rusi na ovaj način bore od početka invazije. Nakon što se završe vežbe usklađivanja Severnokorejaca sa ruskom vojskom, oni će biti samo pešadija, piše NIT, i neće koristiti tenkove i druga borbena vozila, a takođe će preuzeti "centar" napada, dok će Rusi pružiti artiljerijsku podršku i napad sa boka.

Severnokorejska enigma

Ukrajinski, ruski i američki vojni analitičari "raduju se" nastupu severnokorejskih vojnika, za koje se, kako NIT kaže, sada veruje da imaju prednost, za razliku od Rusa, samo "veću disciplinu i odlučnost". Doduše, severnokorejski vojnici su velika enigma, čak i za Ruse. Neki veruju da će Rusi poslati Severnokorejce u borbu "kao potrošno meso" i da se zapravo ne zna kako će se oni ponašati. Za ruski prorežimski portal gazeta.ru, vojni ekspert Rob Li sa Instituta za spoljnopolitička istraživanja u Filadelfiji, koji se nedavno vratio iz Ukrajine, navodi da bi "hiljade dodatnih vojnika mogle da naprave razliku u Kursku". Ovi vojnici su mlađi i u boljoj fizičkoj formi od mnogih ruskih vojnika po ugovoru, prenosi gazeta.ru reči vojnog analitičara.

Prema američkim obaveštajnim izvorima, u Rusiju je u prvoj tranši stiglo oko 12.000 vojnika sa 500 oficira, uključujući tri generala, a Kim Džong Un je Putinu obećao čak 100.000 vojnika, a zauzvrat će dobiti naftu, pirinač i pšenicu i "nuklearnu tehnologiju". Dolazak severnokorejskih vojnika omogućio je Rusima, piše dalje NIT, da ne prestaju da se bore na drugim frontovima i frontovima, odnosno da ne povlače vojsku iz Ukrajine i da mogu da se bore istovremeno na više frontova. Severnokorejski vojnici, njih oko 2.000, takođe su raspoređeni u Belgorodskoj oblasti na ukrajinskoj granici.

Rusima je sada lagodnija situacija nakon dolaska Severnokorejaca, ali ni oni nisu shvatili svoje pretpostavke da će se Ukrajinci sami povući iz Kurske oblasti, kako bi zbog ruskih napada poslali pojačanje u Donbas. Stoga je sada Putin naredio operaciju za vraćanje oblasti koje su izgubili. U Kijevu su produžili rok za mobilizaciju do februara 2025. godine, jer bi, prema procenama lokalnih medija, do tada bilo potrebno prikupiti najmanje 160 hiljada vojnika, koji bi trebalo da budu spremni za proleće, kada se očekuje da će se borbe povećati.

Oko 120.000 izbeglica

Inače, kako piše nezavisni ruski portal Meduza, protestovale su izbeglice iz grada Suža i nekih drugih delova Kurske oblasti (oko 120.000 ljudi je evakuisano i pobeglo pred ukrajinski napad, iako je manji deo ostao na okupiranom području) u Kursku pred "regionalnom administracijom" nezadovoljni jer ne znaju šta će biti sa njima, kao i zato što im nije obezbeđen adekvatan smeštaj, a nisu izdati ni obećani bonovi za izgubljenu imovinu.

Istovremeno sa početkom velike ruske ofanzive na Kursk, u Parizu, piše londonski The Telegraph, francuski predsednik Emanuel Makron i britanski premijer Kir Starmer obećali su i još jednom zatražili od odlazećeg američkog predsednika Džoa Bajdena da pre primopredaje vlasti (20. januar 2025.) ovlašćuju Kijev da koristi rakete dugog dometa duboko u unutrašnjost Rusije. Telegraph napominje da bi Donaldu Trampu bilo veoma teško da poništi tu odluku da to želi. Neki, međutim, smatraju da će Bajden taj vruć krompir prepustiti Trampu.

BONUS VIDEO:

This browser does not support the video element.

Đokić: Putin pokušava da vrati postsovjetske države u svoju orbitu  Kurir televizija

 (Jutarnji list/MONDO/J.D.)