Nakon što su Sjedinjene Američke Države dozvolile Ukrajini da koristi "ATACMS" rakete za napade unutar Rusije, navodno će Velika Britanija i Francuska slediti primer saveznika preko okeana i dozvoliti Ukrajini da koristi moćne rakete "Storm Shadow", piše "Dejli Mejl". SAD je odobrio Ukrajini rakete dugog dometa kao odgovor na Severnokorejske vojnike koji ratuju na strani Rusije od nedavno.
Američki predsednik Džozef Bajden odobrio je danas ukrajinskom predsedniku Volodimiru Zelenskom "ATACMS" rakete, a "zeleno svetlo" mogli bi da daju i premijer Velike Britanije Keir Starmer i predsednik Francuske Emanuel Makron. Oni bi mogli Ukrajini da odobre slanje i korišćenje "Storm Shadow".
Zelenski je dugo tražio dozvolu za korišćenje ovog francusko-britanskog naoružanja za gađanje meta unutar Rusije. Američki zvaničnici su bili skeptični po tom pitanju i odluka se konstantno odlagala, a sad bi mogla da se ozvaniči.
Kakva je raketa “Storm Shadow”?
Francuzi ovu raketu zovu “Skalp”. Ona ima maksimalni domet od 250 kilometara, lansira se iz aviona i leti približno brzini zvuka. Ova raketa se smatra idealnim oružjem za prodor u ruske bunkere i skladišta municije.
Svaka ovakva raketa košta blizu milion američkih dolara zbog čega se one lansiraju u izuzetno kontrolisanim i unapred pripremljenim uslovima i okolnostima. Određena količina ovih krstarećih raketa već je poslata Ukrajini, ali uz napomenu da smeju da se lansiraju na ruske ciljeve samo unutar Ukrajine.
“Storm Šedou bio je veoma efikasno oružje za Ukrajinu, pogađajući upravo dobro zaštićene ciljeve na okupiranoj teritoriji. Nije iznenađenje što je Kijev lobirao za njihovu upotrebu unutar Rusije, naročito za gađanje aerodroma koji se koriste za napade kliznim bombama koje su nedavno ometale ukrajinske trupe na frontu”, izjavio je ranije vojni analitičar, bivši oficir britanske vojske i izvršni direktor konsultantske kuće “Sibylline” Džastin Kramp.
Međutim, on je naveo da je ruska protivvazdušna odbrana evoluirala kako bi se suprotstavila ovakvim raketama. Takođe, ističe da bi Moskva mogla da se pronađe pod velikim opterećenjem zbog količine raketa koju Ukrajina bude dobila.
“Ovo će otežati vojnu logistiku, komandu i kontrolu i vazdušnu podršku, a čak i ako se ruski avioni povuku dalje od ukrajinskih granica kako bi izbegli raketnu pretnju, i dalje će trpeti povećanje vremena i troškova po naletu na liniju fronta”, dodao je Kramp.
BONUS VIDEO:
(MONDO)