Ruska moć je bila ključni faktor u održavanju Bašara al Asada na vlasti poslednjih devet godina. Međutim, čini se da se za samo nekoliko dana projekat Kremlja u Siriji raspao, dok je Moskva nemoćna da bilo šta uradi po tom pitanju. Pad Asadovog režima predstavlja udarac ruskom ugledu, piše BBC-jev dopisnik iz Rusije Stiv Rozenberg.
Rusija je 2015. poslala hiljade vojnika kako bi podržala predsednika Asada, a jedan od ključnih ciljeva te intervencije bio je da potvrdi svoj status globalne sile. To je bio prvi veliki izazov koji je Vladimir Putin postavio moći i dominaciji Zapada van teritorije bivšeg Sovjetskog Saveza. I činilo se da je bio uspešan.
U zamenu za vojnu pomoć, sirijske vlasti su Rusiji dale u 49-godišnji zakup vazdušnu bazu Hmejmim i pomorsku bazu Tartusu. Rusija je obezbedila važno prisustvo u istočnom Mediteranu. Ove baze su postale centri za prebacivanje vojnih izvođača u i iz Afrike, piše dopisnik BBC.
Asad je bio najverniji saveznik Rusije na Bliskom istoku. Kremlj je mnogo uložio u njega, finansijski, vojni i politički, da bi ga održao na vlasti. Ruskim vlastima će biti teško da prikažu njegovo svrgavanje kao bilo šta drugo osim kao veliki poraz Moskve.
BONUS VIDEO: