Izraelska vojska stigla je na oko 25 kilometara jugozapadno od Damaska, saopštili su sirijski bezbednosni izvori u utorak. Ovo se dogodilo nakon što je Izrael zauzeo tampon zonu na jugu Sirije i pokrenuo vazdušne napade na sirijsku vojsku i vojne baze tokom noći.
Operacija dolazi samo dva dana nakon munjevitog svrgavanja predsednika Bašara al Asada od strane pobunjeničke alijanse, što je uzdrmalo Sirijce, regionalne sile i svetske aktere. Izvori navode da su izraelske trupe stigle do Katane, koja se nalazi 10 kilometara unutar sirijske teritorije, istočno od demilitarizovane zone koja razdvaja Golansku visoravan od Sirije, prenosi Rojters.
Izraelska vojska odbila je da komentariše operaciju, ali je navela da nije umešana u sukob u Siriji i da je preuzimanje tampon zone "defanzivni potez".
Osude regionalnih zemalja
Egipat, Katar i Saudijska Arabija osudili su izraelsku intervenciju. Saudijska Arabija je upozorila da će to "uništiti šanse Sirije za povratak bezbednosti". Prema izvorima iz bivše sirijske vojske, izraelski vazdušni napadi tokom noći uništili su desetine helikoptera, aviona i vojnih sredstava u Damasku i okolini.
Izrael je najavio da će vazdušni napadi trajati nekoliko dana, ali je u obraćanju Savetu bezbednosti Ujedinjenih nacija istakao da se radi o "ograničenim i privremenim merama" radi zaštite sopstvene bezbednosti.
Šok nakon pada Asadovog režima
Savet bezbednosti UN-a održao je hitnu zatvorenu sednicu, a diplomate su izrazile iznenađenje brzinom Asadovog svrgavanja, koje se odigralo u roku od 12 dana nakon 13 godina građanskog rata. Ruski ambasador pri UN-u, Vasilij Nebenzija, rekao je da je situacija sve zatekla nepripremljene i da se mora pratiti dalji razvoj situacije.
Sirijski predsednik Asad pobegao je u Moskvu, čime je okončana više od pola veka vladavine njegove porodice. Njegov premijer Mohamed Džalali pristao je na predaju vlasti pobunjeničkoj Vladi spasa, koja je bazirana na severozapadu Sirije.
Nova era za Siriju?
Glavni komandant pobunjenika Abu Muhamed al Džolani, sreo se sa Džalalijem kako bi razgovarali o tranzicionoj vlasti. Pobunjenička alijansa, predvođena organizacijom Hajat Tahrir al-Šam (HTS), napravila je preokret u regionu, ali njihovi planovi za budućnost Sirije ostaju nejasni.
Građanski rat, koji je započeo 2011. godine, odneo je stotine hiljada života, izazvao jednu od najvećih izbegličkih kriza u modernoj istoriji i ostavio ekonomiju u ruševinama.
BONUS VIDEO:
(MONDO/Reuters)