Pobunjeničke snage su preuzele kontrolu nad Damaskomnakon što su za manje od dve nedelje zauzele veći deo zemlje.
Autoritarni lider Bašar al Asad pobegao je iz Damaska, okončavši svoju 24-godišnju vladavinu. Dok Sirijci slave na ulicama uz povike za slobodu, pažnja se sada usmerava na pobunjenike i na to šta sledi.
Ko su pobunjenici?
Prvi napad na režimske snage, koji je počeo prošle nedelje u Alepu, izvele su različite grupe protivnika Asadovog režima.
Među njima su i pobunjenici pod zastavom Sirijske nacionalne armije (SNA), koje podržava Turska, ali ofanzivom pretežno upravlja džihadistička grupa Hajat Tahrir al-Šam (HTS).
HTS, ranije poznat kao Front al-Nusra, nekadašnje krilo Al Kaide, ima oko 30.000 boraca i dugo je označen kao teroristička grupa od strane SAD i Rusije.
Britanska vlada razmatra mogućnost uklanjanja HTS-a sa svoje liste zabranjenih terorističkih organizacija i obećala je da će brzo doneti odluku.
HTS je osnovao Abu Muhamed al-Džolani, koji je 2016. godine prekinuo veze s Al Kaidom i pokušao da se predstavi kao umereniji.
Koji su njihovi planovi?
Džolani, koga su SAD 2013. godine označile kao teroristu, pokušava da uveri manjine u Siriji da ne treba da strahuju od džihadista.
Godine 2023. omogućio je prvu hrišćansku misu u Idlibu posle mnogo godina, a u sredu je izjavio da će zaštititi hrišćane koji žive u mestu južno od Alepa.
Politički planovi HTS-a još nisu jasni. Robert Ford, bivši američki ambasador u Siriji, rekao je da nije video "detaljne programe."
Pobeda pobunjenika je rezultat godina borbe, ali brzina njihovog napredovanja šokirala je međunarodnu zajednicu.
Hamiš De Breton-Gordon, bivši šef britanske vojske za hemijsko oružje, izjavio je da trenutak nije slučajan.
"Sa oslabljenim Hezbolahom i iranskim milicijama, pobunjenici su iskoristili priliku. Rusija je povukla veliki deo svojih snaga iz Sirije zbog rata u Ukrajini, ostavljajući Asada izloženog", rekao je Ford za Skaj njuz.
Koje države imaju interese u Siriji?
Napad je otvorio mogućnost za novo poglavlje sukoba na Bliskom istoku, dok se SAD podržani Izrael bori protiv Hamasa u Gazi i Hezbolaha u Libanu.
Rusija, glavni saveznik Asadovog režima, trenutno je preokupirana ratom u Ukrajini. SAD imaju oko 900 vojnika na severoistoku Sirije kako bi sprečili ponovno jačanje Islamske države, dok Turska ima vojne snage u Siriji i podržava opozicione grupe.
BONUS VIDEO:
(MONDO/Sky News)