"Događa se državni udar", haos u Južnoj Koreji: Upad u predsednički kabinet, bivši ministar hteo da se ubije

Burna nedelja u Južnoj Koreji.

Jung Yeon-je / AFP / Profimedia

Nakon neuspešnog pokušaja predsednika Jun Suk Jeola da uvede vanredno stanje prošle nedelje, policija u Južnoj Koreji pretresla je predsednički kabinet u Seulu. Racije su najnoviji događaj u burnoj nedelji u Južnoj Koreji.

Predsednik Južne Koreje Jun, koji je ostao na dužnosti uprkos glasanju o opozivu i višestrukim pozivima da odstupi, suočava se s višestrukim istragama različitih grana vlasti, pod optužbama za pobunu i izdaju. U međuvremenu, bivši ministar odbrane zemlje Kim Jong-hjun koji je preuzeo odgovornost za proglašenje vanrednog stanja, pokušao je sinoć da se ubije dok je bio u pritvoru, piše BBC.

Kim koji je uhapšen u nedelju se trenutno nalazi u prostoriji za čuvanje i "nema zdravstvenih problema", reklo je ministarstvo parlamentu. Mnogi zvaničnici bliski Yunu takođe su podneli ostavke nakon kratkotrajnog proglašenja vanrednog stanja.

Vlast: Događa se drugi državni udar

Zastupnici vladajuće stranke udružili su se kako bi bojkotovali glasanje za opoziv Juna nakon što je pristao da skrati svoj mandat i prihvatio da se neće mešati u spoljnu i unutrašnju politiku.

Međutim, vladajuća Demokratska stranka, koja ima većinu u parlamentu, nazvala je to "ilegalnim, neustavnim drugim ustankom i drugim državnim udarom".

"Pritisak na Juna raste"

Osamnaest istražitelja poslano je danas u predsednički kabinet kako bi zaplenili dokumente povezane sa sastankom vlade održanim u noći proglašenja izvanrednog stanja, prema lokalnim medijima. Stručnjaci kažu da to ipak pokazuje da vlasti pojačavaju pritisak na predsednika i njegove saveznike.

"Racije znače da se istrage ubrzavaju, uključujući i za Juna", rekao je za BBC Mason Riči, vanredni profesor na Sveučilištu stranih studija Hankuk u Seulu, i dodao da "situacija i dalje ostaje promenjiva".

(Mondo.rs, I.L.)