Si Đinping, generalni sekretar Centralnog komiteta Komunističke partije Kine, kineski predsednik i predsednik Centralne vojne komisije, održao je važan govor na godišnjoj konferenciji.
Kako je navedeno na sastanku, uprkos „kompleksnoj i teškoj situaciji rastućih spoljnih pritisaka i sve većih unutrašnjih poteškoća“, Kina je obezbedila ukupnu stabilnost i stabilan napredak privrede, a očekuje se i da se ostvare glavni ciljevi i zadaci ekonomskog i društvenog razvoja.
Naglašeno je da Kina mora usvojiti proaktivniju makropolitiku, proširiti domaću potražnju i promovisati integrisani razvoj naučnih, tehnoloških i industrijskih inovacija kako bi postigla rezultate ekonomskog rada u 2025. godini.
Takođe se mora obezbediti stabilan razvoj tržišta nekretnina i berzi, kako bi se zaštitili i ublažili rizici i eksterni šokovi u ključnim oblastima, kao i da se stabilizuju očekivanja i stimuliše vitalnost kako bi se promovisao održiv ekonomski oporavak, rečeno je na sastanku.
Kina će takođe usvojiti "proaktivniju" fiskalnu politiku, uključujući povećanje odnosa deficita i izdavanje ultra-dugih specijalnih trezorskih obveznica i obveznica posebne namene lokalnih vlasti.
Odnos kineskog državnog duga prema BDP-u, prema navodima Ministarstva finansija, iznosio je 67,5 odsto na kraju 2023. godine, mnogo niže od prosečnih 118,2 odsto među članicama G20 i 123,4 odsto za zemlje G7 koje procenjuje Međunarodni monetarni fond (MMF). Kineski fiskalni deficit je dugo bio ispod 3 procenta, što je znatno niže od ostalih velikih ekonomija.
“Sa niskim koeficijentom državne poluge, kineski centralni budžet ima prostora za povećano zaduživanje i proširenje deficita”, rekao je još u oktobru ministar finansija, Lan Fo'an.
Centralna ekonomska radna konferencija saopštila je da će Kina usvojiti "umereno labavu" monetarnu politiku i sniziti stopu obavezne rezerve i kamatne stope, kada je to potrebno, da bi se obezbedila adekvatna likvidnost.
Centralna ekonomska radna konferencija navela je prioritete za ekonomski rad u 2025. godini u devet aspekata, od stimulisanja potrošnje i razvoja novih kvalitetnih proizvodnih snaga do prevencije i rešavanja rizika u ključnim oblastima, konsolidacije dostignuća u smanjenju siromaštva i podsticanja zelenog razvoja.
Na sastanku je naglašena potreba snažnog povećanja potrošnje, poboljšanja efikasnosti ulaganja i proširenja domaće potražnje na svim frontovima.
Kina ostaje jedno od najvećih tržišta na svetu. Od januara do oktobra ove godine, ukupna maloprodaja u Kini robe široke potrošnje približila se 40 triliona juana, dok je prošlogodišnja premašila 47 biliona juana, podaci su Nacionalnog biroa za statistiku.
Nacionalni program koji ima za cilj promovisanje trgovine robom široke potrošnje, predstavljen u martu, pokazao je neiskorišteni prostor domaće potražnje Kine. Program je privukao preko 30 miliona učesnika, što je doprinelo ukupnoj prodaji od preko 400 milijardi juana.