Austrijski kancelar i lider Narodne stranke (OVP) Karl Nehamer je u petak uveče u večernjem dnevniku ZiB, austrijske televizije ORF, potvrdio da Austrija nudi sirijskim izbeglicama "bonus za povratak" od 1.000 evra za njihov povratak natrag u Siriju, nakon pada režima Bašara al Asada.
"Toj zemlji su sada potrebni njeni građani, koji su pozvani da je obnove. Austrija će podržati Sirijce koji žele da se vrate u domovinu uz bonus za povratak od 1.000 evra", rekao je Nehamer. Dodao je kako i druge zemlje članice EU postupaju slično. Osim toga, ljudima koji žele da se vrate biće ponuđena podrška u organizovanju putovanja kući, i ako bude potrebno, pomoć u pribavljanju potrebnih dokumenata.
Kako je večeras izvestio ORF, u Austriji se nalazi oko 100.000 Sirijaca. Od toga 60.000 ima dozvolu boravka na neodređeno vreme. Preostalih 40.000 još je u procesu dobijanja azilantskog statusa ili boravišne dozvole. Kako je istaknuto, očekuje se da se tih 40.000 sirijskih izbeglica vrate svojim kućama. Međutim, za sada vraćanje ljudi protiv njihove volje nije moguće, sve dok se ne vidi u kom pravcu će krenuti Sirija.
Za sada će se austrijska vlada, kako je objavila, fokusirati samo na dobrovoljne povratke. Neposredno nakon pada Assadovog režima, Austrija je obustavila obradu zahteva sirijskih izbeglica za dobijanje azila. To nije učinila samo Austrija, već više od deset zemalja članica EU. Inače, Sirijci su na prvom mestu u Austriji po broju podnetih zahteva za dobijanje azile.
Još nije poznato koliko će Sirijaca prihvatiti ponudu da se vrati u Siriju. ORF je saopštio da je do sada samo nekoliko desetina njih pokazalo interesovanje. Bečki nadbiskup kardinal Kristof Šenborn oštro je kritikovao namere austrijske savezne vlade u vezi sa povratkom Sirijaca iz Austrije nazad u Siriju. Kardinal je napisao da je "užasnut" i da je tužno što je prva stvar kojom se vlada bavi "programom povratka" Sirijaca i umesto da im daje nadu, tera ih u beznađe i strah.
Karitas i Dijakonija su takođe oštro kritikovali, kako su naveli, "nedavne populističke zahteve" za reviziju davanja azila, opštu obustavu postupka davanja azila i pripremu za povratak Sirijaca u Siriju. S obzirom na neizvesnu situaciju u Siriji, poteze austrijske vlade smatraju "obmanjujućim, neosetljivim i pravno neodrživim".
Kritika, ali u drugom pravcu, stigla je od predsednika austrijske krajnje desničarske Slobodarske partije (FPO) Herberta Kikla, koji je oštro napao Narodnu partiju (OVP) i njenog lidera, kancelara Karla Nehammera. "Davanje 1.000 evra Sirijcima je šamar OVP-a – našem sopstvenom stanovništvu, koje trpi ekstremnu inflaciju", rekao je Kikl.
Kikl je posebno ljut na Nehamera, čija je Narodna partija bila druga, a ne prva kao Kiklova FPO, a ipak je Nehamer dobio mandat od predsednika Aleksandra Van der Belena da formira novu vladu. Međutim, dva i po meseca nakon parlamentarnih izbora, Austrija još uvek nema novu vladu. Nehamer i dalje vodi koalicione pregovore Narodne stranke (OVP) sa Socijaldemokratama (SPO) i Neos liberalima.
BONUS VIDEO: