Centralna banka Sirije je u vreme Bašara al Asada prenela u Moskvu oko 250 miliona dolara u gotovini. Akcija je trajala dve godine, u trenutku kada je Sirija dugovala novac Rusiji za vojnu podršku, a istovremeno su rođaci predsednika kupovali imovinu u Rusiji.
Fajnenšel tajms je otkrio zapise koji pokazuju da je Asad, iako mu je očajnički nedostajalo deviza, izneo iz zemlje novčanice teške skoro dve tone, uglavnom u apoenima od 100 dolara i 500 evra, na moskovski aerodrom Vnukovo da bi bile deponovane u ruskim bankama između 2018. i 2019. godine.
Opozicione ličnosti i zapadne vlade optužile su Asada da pljačka bogatstvo Sirije i okreće se kriminalnim aktivnostima kako bi finansirao rat i sopstveno bogaćenje.
Dejvid Šenker, koji je bio pomoćnik američkog državnog sekretara za bliskoistočne poslove od 2019. do 2021., rekao je da transferi nisu iznenađujući, s obzirom da je Asad redovno slao novac iz zemlje za "obezbeđivanje svojih nezakonito stečene imovine".
"Morao je da iznese svoj novac u inostranstvo, u bezbedno utočište, da bi mogao da ga iskoristi da obezbedi lep život... za sebe i svoj uži krug", rekao je on.
"Rusija je godinama bila utočište za finansije Asadovog režima", rekao je Ejad Hamid, viši istraživač Sirijskog programa za pravni razvoj, napominjući da je Moskva postala "središte" za izbegavanje zapadnih sankcija uvedenih nakon što je Asad ugušio ustanak 2011.
Asadovo bekstvo u Moskvu dok su se pobunjenici približavali Damasku čak je razbesnelo neke bivše lojaliste režimu, koji to vide kao dokaz da je Asad gledao samo sopstvene interese.
Pošiljke novca navodno su prebacivane u Rusiju avionima, između marta 2018. i septembra 2019. godine. Ukupno je izveden 21 let od marta 2018. do septembra 2019. godine. Prema evidenciji, nije bilo takvih transfera gotovine između sirijske centralne banke i ruskih banaka pre 2018. godine.
Čak i kada je državna kasa Sirije uništena ratom, Asad i njegovi bliski saradnici u proteklih šest godina preuzeli su ličnu kontrolu nad kritičnim delovima uništene ekonomije zemlje, rekli su ljudi sa uvidom u vlast Asada.
Prva dama Asma al-Asad, bivša bankarka JP Morgana, izgradila je moćnu poziciju utičući na tokove međunarodne pomoći i na čelu tajnog predsedničkog ekonomskog saveta. Asad i njegovi pomoćnici takođe su ostvarili prihode od međunarodne trgovine drogom i šverca goriva, tvrde Amerikanci.
Sirijski gotovinski transferi ranije su izazvali sankcije Vašingtona. Američko ministarstvo finansija je 2015. optužilo bivšeg guvernera sirijske centralne banke Adiba Majaleha i službenika centralne banke Batul Rida za omogućavanje masovnih transfera gotovine u Rusiju i upravljanje poslovima vezanim za gorivo.
Zapisi pokazuju da je gotovina isporučena Moskvi 2018. i 2019. godine isporučena Ruskoj finansijskoj banci, ili RFK, ruskom kreditoru sa sedištem u Moskvi, kojim upravlja Rosoboroneksport, ruska državna kompanija za izvoz oružja.
Fajnenšel Tajms je 2019. godine izvestio da je Asadova porodica od 2013. kupila najmanje 20 luksuznih stanova u Moskvi koristeći složen niz kompanija i kreditnih aranžmana.
BONUS VIDEO: