Ko bi pobedio u ratu dronova: Amerika ili Kina? Igrali bi ključnu ulogu u sukobu, ako dođe do invazije na Tajvan

Svi se slažu u jednom: dronovi će igrati ključnu ulogu u sukobu u Indo-Pacifiku ukoliko do invazije na Tajvan dođe.

Noel CELIS / AFP / Profimedia

Iako se vojni eksperti razmimoilaze oko toga kakvu taktiku i strategiju bi mogle da primene SAD i Kina u potencijalnom sukobu oko Tajvana, svi se slažu u jednom: dronovi će igrati ključnu ulogu u sukobu u Indo-Pacifiku ukoliko do invazije na Tajvan dođe.

Kao potvrda ove tvrdnje vidi se studija Univerziteta Džordžtaun iz prošle godine, koja pokazuje da su Kina i SAD od 2020. godine potpisale više od trećine ugovora sa razvojnim kompanijama koje su radile na razvoja dronova i veštačke inteligencije primenjene u bespilotnim sistemima

U ovom trenutku, Kina razvija više od 50 tipova dronova sa različitim sposobnostima, okupljajući flotu od desetine hiljada dronova, što je potencijalno deset puta više od kombinovanih kapaciteta Tajvana i SAD-a.

Pored trke za razvoj šeste generacije borbenih aviona, obe zemlje pokazuju značajnu posvećenost operacionalizaciji koncepta "Lojalnog krilnog partnera". Ova ideja je slična borbenim avionima šeste generacije sa AI omogućenim "čuvarima" koji lete u tandemu sa živim pilotima, povećavajući njihovu situacionu svest i pomažući u složenim misijama uz minimalan rizik.

Od početaka vojnog vazduhoplovstva, krilni partneri su igrali ključnu ulogu u zaštiti borbenih pilota. Čak ni najbolji piloti nisu mogli da prenaglašavaju važnost krilnog partnera za povećanje vatrene moći i taktičku fleksibilnost u vazdušnim borbama.

Noel CELIS / AFP / Profimedia 

Kina razvija dron FH-97A, predstavljen na avio-sajmu u Džuhaju na jugu Kine. Dron je razvila kompanija Aerospace Times Feihong Technology Corp i dizajniran je za "sukobe visokog intenziteta i dugotrajne borbe".

Prema tvrdnjama kompanije, dron ima višestruke mogućnosti, uključujući vođenje rojeva manjih dronova i funkcionisanje kao "krilni partner" za avione sa ljudskom posadom. Dron FH-97A se usklađuje sa četiri glavna trenda u razvoju oružja - bespilotni, miniaturizovani, inteligentni i nevidljivi za radar.

Kineski program bespilotnih krilnih partnera, piše portal Euroasian Times, napredniji je od američkog, sa prototipovima koji su već prikazani i možda prošli početna testiranja. Pored toga, naglasak je stavljen i na pomorske primene ovih sistema.

U simulaciji borbe između američkog F-22 i kineskog J-20, koju su sproveli kineski naučnici, J-20 je izašao kao pobednik sa stopom uspeha većom od 95% upravo zahvaljujući upotrebi dronova! Ovaj uspeh se pripisuje sposobnosti J-20 da sarađuje sa dva ili tri bespilotna drona koji izviđaju neprijatelja, privlače vatru i pokreću napade iz više pravaca, dok pilotirani J-20 zadaje odlučujući udarac.

Costfoto / ddp USA / Profimedia 

Kineski dron GJ-11 "Oštar mač" (na slici iznad) dizajniran za udarne misije, izviđanje i obaveštajne zadatke, sve se više povezuje sa budućim operacijama uz J-20 avione i potencijalno sa nosača aviona kineske mornarice. Kina ubrzava razvoj GJ-11, dok SAD ulažu u jeftinije dronove namenjene radu uz avione sa ljudskom posadom.

Američki program lojalnih krilnih partnera, poznat kao Collaborative Combat Aircraft (CCA), uključuje planove za nabavku 1.000 ovakvih dronova - po dva za svaku od 300 F-35 i 200 budućih aviona šeste generacije Next-Generation Air Dominance (NGAD). Očekuje se da ovi dronovi povećaju geografski domet i borbene kapacitete američkog vazduhoplovstva uz smanjene troškove.

BONUS VIDEO:

This browser does not support the video element.

DRON POGODIO TEL AVIV, ZATAJILA IZRAELSKA PVO: Ima mrtvih, jemenski Huti preuzeli odgovornost za napad  Reuters

(Aero.rs/Mondo/U. M.)