Čini se da će sledeći evropski nacionalni lider doći s krajnje desnice. Herbert Kikl je u dobroj poziciji da postane novi austrijski kancelar, dok se establišment Evropske unije priprema za nove izazove i udarce koji će dodatno otežati Evropi borbu protiv ruskog predsednika Vladimira Putina, piše Politiko..
Prvi krajnje desničarski lider Austrije posle Drugog svetskog rata
Kikl, koji će postati prvi krajnje desničarski lider Austrije posle Drugog svetskog rata, ne krije divljenje prema mađarskom premijeru Viktoru Orbanu i verovatno će slediti sličan pravac: približavanje Kremlju, sukob s glavnim tokovima EU i sprovođenje oštrih politika, posebno u oblasti migracija.
Ako njegova Slobodarska partija Austrije (FPO) dođe na vlast, to će značiti da će značajan deo EU, od Mađarske preko Austrije do Slovačke pod premijerom Robertom Ficom, a potencijalno i Češke, gde bivši premijer Andrej Babiš vodi u predizbornim anketama za izbore u oktobru, biti naklonjen Rusiji tri godine nakon Putinove invazije na Ukrajinu.
Ovo, kako navodi Politiko, budi uznemirujuća sećanja u Briselu, koji je 2000. godine gledao kako FPO, pod vođstvom Jirga Hajdera, postaje deo austrijske vladajuće koalicije. Tada su druge vlade EU prekinule bilateralne kontakte s Bečom.
Ako postane kancelar, Kikl bi mogao otići korak dalje od Hajdera. Juče su započeti koalicioni pregovori s Austrijskom narodnom partijom (OVP) desnog centra, nakon prekida razgovora između glavnih stranaka.
Ukrajina kao prva žrtva
Sličnosti između Kikla i Orbana, kojeg je nazvao "uzorom", su očigledne. Kao i Orban, FPO računa na ruski, oštro kritikuje sankcije Rusiji i želi da smanji pomoć Ukrajini.
Za EU je posebno zabrinjavajuće to što bi Kikl i Orban mogli zajedno blokirati velike inicijative koje zahtevaju jednoglasnost svih 27 članica. I dok je Orban često popuštao pod pritiscima, kombinacija Mađarske i Austrije mogla bi predstavljati mnogo veći izazov. Prva žrtva ovakve politike mogla bi da bude Ukrajina.
"Evropska unija trenutno sledi kurs eskalacije, koji bi mogao da se završi trećim svetskim ratom", stoji u programu Kiklove stranke.
Sankcije Rusiji čine EU "delimično krivom za patnje i smrt u Ukrajini i Rusiji samo potpiruju dalji sukob", smatra Harald Vilimski, vodeći kandidat FPÖ-a za izbore za EU.
Sporazum o prijateljstvu" sa Putinovom strankom
Kiklova stranka ponavlja tvrdnju novoizabranog američkog predsednika Donalda Trampa da bi EU trebalo da usvoji "politiku mira" kako bi primorala Ukrajinu na pregovore. Stranka je obećala da će blokirati bilo kakvu pomoć Ukrajini preko Evropskog mirovnog fonda.
Stranka je 2016. čak potpisala "sporazum o prijateljstvu" sa Putinovom strankom Jedinstvena Rusija u kojem su se dve strane složile da razmenjuju informacije i održavaju redovne zajedničke konsultacije.
Odjeci nacističkog perioda
Dok je Kikl nakon ruske invazije na Ukrajinu u februaru 2022. naglasio da je ovaj sporazum o prijateljstvu istekao, stranka i dalje ima povoljan pogled na Rusiju. Austrijska krajnja desnica okarakterisala je posete Orbana i Fica Moskvi kao "pravu mirovnu diplomatiju“.
Kikl, koji se proglasio za narodnog kancelara (Volkskanzler, op.a.) tokom predizborne kampanje 2024. godine, što je termin koji je došao do izražaja kada su nacisti preuzeli vlast u Nemačkoj 1933. godine, takođe razmatra potpunu reformu austrijskog sistema azila.
Obećao je da će sačuvati "homogenost" austrijskog naroda suspendovanjem prava na azil kroz "Zakon o vanrednom stanju" i zalaganjem za "doslednu reemigraciju" tražilaca azila. To bi bilo jasno kršenje zakona EU.
Program stranke poziva na smeštaj evropskih migracionih centara u trećim zemljama za "milione ljudi" i obustavljanje plaćanja EU ako blok ne ispuni obećanje da će "zaštititi" svoje spoljne granice.
Presedan za Nemačku
U Nemačkoj, Kikla slavi krajnje desničarska Alternativa za Nemačku (AfD), druga u anketama uoči februarskih izbora. Iako AfD i FPO ne sede u istoj panevropskoj grupi u Evropskom parlamentu, oni su blisko povezani, što podstiče strahove u Berlinu da bi Austrija mogla da napravi presedan za najveću evropsku ekonomiju i najbližeg suseda.
Kiklov pokušaj da formira vladu naišao je na kritike gotovo čitavog političkog spektra u Nemačkoj.
"Situacija u Austriji pokazuje šta se dešava kada više niste u mogućnosti da formirate savez", rekao je nemački ministar ekonomije Robert Habek iz Zelenih.
BONUS VIDEO:
(Index/MONDO/Nevena Davidović)