Ruski sateliti su tri puta snimali američku bazu, onda je usledio napad: Moskva se uključila u rat na Bliskom istoku?!

Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski tvrdi da je Rusija snimala američku vojnu bazu u Saudijskoj Arabiji tri puta pre nego što je Iran izveo napad, ranivši američke vojnike i oštetivši avione.
Foto: X

Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski izjavio je za NBC njuz da je Rusija snimala američku vojnu bazu u Saudijskoj Arabiji nekoliko dana pre nego što ju je Iran napao, ranivši američke vojnike i pogodivši američke avione, pozivajući se na ukrajinske obaveštajne službe.

Govoreći u Kataru, rekao je da je "100 posto" siguran da Moskva deli takve informacije sa Iranom kako bi pomogla u gađanju američkih snaga na Bliskom istoku. "Mislim da je u interesu Rusije da pomogne Iranu. I znam da dele informacije. Da li pomažu Iranu? Naravno", naglasio je.

U bazi stacionirane američke i saudijske snage

Zelenski je izneo rezime dnevnog izveštaja koji dobija od ukrajinskih obaveštajnih službi, prema kojem su ruski sateliti snimali vazduhoplovnu bazu Princ Sultan u Saudijskoj Arabiji 20, 23. i 25. marta.

Dan kasnije, 26. marta, Iran je napao bazu u kojoj su stacionirane američke i saudijske snage. U napadu je ranjeno nekoliko američkih vojnika, ali povrede nisu bile opasne po život, potvrdila su dva američka zvaničnika.

Zelenski je rekao da, prema ukrajinskom iskustvu, ponovljeno snimanje iste lokacije ukazuje na pripremu napada. "Znamo da ako snime jednom, pripremaju se. Ako snime drugi put, to je kao simulacija. Treći put znači da će napasti za dan ili dva", naveo je on.

U izveštaju nisu navedeni konkretni dokazi o satelitskim snimcima niti kako je Ukrajina došla do informacija, a NBC nju nije bio u mogućnosti da nezavisno potvrdi njihovu tačnost.

Posetio zemlje Persijskog zaliva

NBC njuz je ranije ovog meseca objavio, pozivajući se na četiri izvora, da Rusija dostavlja Iranu obaveštajne podatke o lokacijama američkih snaga na Bliskom istoku. Ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov je to negirao, iako je potvrdio da Moskva šalje vojnu opremu Iranu kao deo dugogodišnjeg saveza.

Zelenski je ove nedelje posetio zemlje Persijskog zaliva kako bi dogovorio sporazume o isporuci ukrajinskih sistema protivvazdušne odbrane zemljama koje su na udaru iranskih projektila i dronova.

Potvrdio je da su potpisani obrambeni sporazumi sa Saudijskom Arabijom i Katarom, prema kojima će Ukrajina osigurati tehničko znanje u zamenu za "milijarde" dolara investicija u svoju odbrambenu industriju. "Oni prepoznaju našu stručnost", dodao je.

Iranske dronove Šahed, koji su među ključnim oružjem u napadima u regionu, Rusija koristi i u ratu protiv Ukrajine.

"Putin ima koristi od ovog rata"

Rat između SAD-a i Izraela s Iranom stvorio je ogromnu potražnju za američkim protivraketnim sistemima među saveznicima na Bliskom istoku, a zalihe se brzo troše zbog svakodnevnih napada. Zelenski je izrazio zabrinutost da bi deo američkog oružja mogao biti preusmeren iz Ukrajine na Bliski istok, ali je napomenuo da za sada nema prekida u isporukama Kijevu.

"Veoma sam zabrinut. Nadam se da SAD neće napraviti takve greške", rekao je on, ističući da su zapadne isporuke ključne za odbranu Ukrajine. Zelenski smatra da ruski predsednik Vladimir Putin želi "dug rat na Bliskom istoku".

"Putin ima velike koristi od ovog rata", rekao je on, navodeći rast cene nafte i privremeno ublažavanje nekih američkih sankcija ruskoj nafti, što povećava prihode Kremlja.

"Ako se sankcije ukinu, dobiće više novca i uložiće taj novac u oružje", predviđa Zelenski. Dodao je da je rat na Bliskom istoku dodatno usporio ionako usporene pregovore između Ukrajine i Rusije.

"Mi nikada nećemo biti strana koja blokira ili odugovlači"

Prema njegovim rečima, američki posrednički tim, koji predvode specijalni izaslanik predsednika Donalda Trampa Stiv Vitkof i predsednikov zet Džared Kušner, trenutno nije u mogućnosti da vodi pregovore van SAD.

Sjedinjene Američke Države su ponudile da održe trilateralne pregovore na svojoj teritoriji, ali je ruska strana to odbila, tvrdi Zelenski, iako je ruski izaslanik Kiril Dmitrijev prethodno došao na Floridu na razgovore sa američkim zvaničnicima.

Dodao je da je Ukrajina spremna da se sastane bilo gde, osim u Rusiji i Belorusiji, i pomenuo je Tursku i Švajcarsku kao moguće lokacije. "Nikada nećemo biti strana koja blokira ili odugovlači. Spremni smo da se sastanemo bilo gde osim u Rusiji i Belorusiji, oni su saveznici i naši neprijatelji", rekao je.

Na pitanje da li veruje da je američkom predsedniku Donaldu Trampu stalo do budućnosti Ukrajine, Zelenski je napravio pauzu. "Nadam se. Današnja politika SAD je da više brinu o sopstvenim interesima. To je razumljivo. Mi to razumemo i mislim da je američki tim veoma otvoren po tom pitanju", odgovorio je.

BONUS VIDEO:

This browser does not support the video element.

"AMERIKA JE UŠLA U OVAJ SUKOB DELIMIČNO ZBOG OBAVEZA PREMA IZRAELU" Stručnjaci o ratu SAD i Izraela protiv Irana: "Teško je predvideti Trampove planove" Izvor: Kurir televizija