Prve koncept-verzije automobila budućnosti, ultra-efikasni hibridi, električna vozila nulte emisije štetnih gasova i čak jedan skuter koji se pokreće na vodonik, obeležili su početak Sajma automobila u Tokiju koji je u sredu otvoren za novinare i stručnjake u kongresnom centru Makuhari Meše u blizini japanske prestonice.

Sajam je otvoren u trenutku najveće krize automobilske industrije od Drugog svetskog rata, ali bi mogao ostati upamćen kao zaveštanje da se konačno pojavi taj dugo očekivani "automobil snova": praktičan, pouzdan i potpuno ekološki prilagođen.

Duboku krizu najbolje potvrđuje podatak da se smotra održava praktično bez ijednog velikog inostranog proizvođača automobila, nisu se pojavili ni domaće kompanije koje izrađuju velike kamione, a posetioci neće naići ni na ranije uobičajen glamur i sjaj koji je pratio najveće svetske auto salone.

Na ovogodišnjem 41. sajmu automobila u Tokiju, koji će zvanično biti otvoren za širu publiku u subotu 24. oktobra, moći će da se vidi 19 svetskih premijera, u odnosu na 37 u 2007, na duplo manjem izložbenom prostoru.

Učestvuje rekordno mali broj kompanija, -108, uključujući samo tri izlagača iz inostranstva - "Alipinu" iz Nemačke, kao i grupaciju "Lotus" i "Katerham automobili" iz Britanije. Izostali su svi auto-giganti iz SAD i Evrope, koji su se opredelili za sajmove automobila u Kini, u Šangaju i Pekingu, gde je tržište 'gladno' automobila.

Trka za nultom emisijom štetnih gasova

Tokijski Sajam, koji tradicionalno važi za jedan od pet najvećih u svetu, okrenut je ove godine električnim vozilima niske emisije štetnih gasova, koji do sada nisu uspeli da privuku pažnju kupaca zbog skupoće, nedostatka infrastrukture i ograničenih mogućnosti kretanja.

Japanski "Nisan" je prvi put pokazao kompletan električni automobil, porodični sedan Leaf. Kompanija namerava da to vozilo lansira u Japanu, SAD i Evropi krajem 2010. godine i da se u masovnu proizvodnju u svetu krene od 2012. godine.

To vozilo pokreće litijum-jonska baterija, ima srednju veličinu, petoro vrata i u njemu se udobno može voziti pet odraslih osoba. Da bi zadovoljio stvarne potrebe vozača, autonomija kretanja je veća od 160 kilometara.

"Počela je trka za nultom emisijom štetnih gasova," istakao je Gon.




Rivalske kompanije, kao što su "Tojota" i "Honda", koje doživljavaju pravi "bum" potražnje za njihovim hibridima "prijus", odnosno "insajt", takođe se spremaju da uđu na tržište električnih automobila, istovremneo šireći liniju hibridnih modela.

"Tojota" izlaže tri koncepta vozila i novi sportski automobil TF109 F1, među kojima i prvu verziju FT-86, koji je rezultat zajedničke saradnje sa takođe japanskim proizvođačem "Subaru".

Ta kompanija, koja planira da lansira električno vozilo u 2012. godini, pokazala je svoj kompletno električni auto dug 2,7 metara FT-EV II, koji je mnogo kompaktniji od ultra malog auta "IQ".

Sajam će biti otvoren do 4. novembra.

(Tanjug, foto: Beta/AP)