Udruženje banja Srbije predstaviće se na predstojećem međunarodnom Sajmu turizma u Novom Sadu od 6. do 10 oktobra, sa više od 30 izlagača iz 20 banja i klimatskih mesta Srbije.

Sekretar Udruženja Vladan Vešković kaže da će pored banjskih destinacija, svoju ponudu promovisati i planinski centri, turističke organizacije sa svim vrstama turizma - kulturno - istorijskog, manifestacionog i seoskog, kao i zdravstvene ustanove u ba­njama -instituti, specijalne bolnice i prirodna lečilišta.

Na posebnom ostrvu predstaviće se "Kraljevske banje Srbije", kao deo aktivnosti na promociji potencijalno novog brenda srpskog turizma i istoimene publikacije u izdanju "Turističkog sveta“, a posebna promocija zakazana je za 7. oktobar u 12 sati.

Na sajmu će biti prikazani i novi medicinski programi koji su u prime­ni u našim banjama i klimatskim centrima, a predstavljaju korak dalje u procesu prevencije, lečenja i rehabilitacije, kao i novi relaksacioni programi.

Specijalizovane programe predstaviće Sokobanja, Vrnjačka Banja, Kanjiža, Niška, Ivanjica, Ribarska, Prolom i Lukovska Banja, Banja Junaković, Banja Rusanda, Bukovička, Brestovačka, Gornja Trepča, Vrdnik, Selters - Mladenovac, Banja Ljig, Bujanovačka, Sijarinska i Vranjska.

U organizaciji Udruženja banja nastupiće i turističke organizacije opština i gradova koje nude klimatska mesta ili planinske centre kao što su Kraljevo, Kruševac, Gornji Milanovac, Raška, čačak, Aranđelovac, Brus, Kuršumlija, Loznica i Vrnjačka Banja.

Pored klasičnih tretmana lečenja i rehabilitacije, veći broj banja i klimatskih mesta nude i savremene velnes programe, koji su u Evropi izuzetno popularni.

Tako je u banji Junaković ove godine otvorena osmostazna kuglana napravljena po standardima Svetske kuglaške federacije WNBA-NBC, tako da mogu da se organizuju takmičenja za sve uzraste, a u toku su radovi na izgradnji spa i velnes centra.

Pored nekoliko bazena sa različitim temperaturama termalne vode, objekat ima nekoliko sauna, i prostori za tretmane lekovitim blatom, salone za masažu i solarijume. U sklopu centra radiće i studio za podmlađivanje.

Ribarska Banja je nastavila sa modernizacijom i proširenjem kako turističke ponude tako i zdravstvenih usluga. Zdravstvene usluge su podignute na viši nivo proširenjem terapeutskog bloka, nabavkom novih savremenih aparata, kao i uvođenjem novih tretmana, u prvom redu u okviru spa programa.

Pored standardne ponude velikog broja raznovrsnih masaža, saune, tretmana u termalnoj lekovitoj vodi, Ribarska Banja organizuje splavarenje Južnom Moravom sa obilaskom svetinja u Mojsinjskim planinama. Zbog dostignuća u lečenju i rehabilitaciji gostiju Ribarska Banja je izabrana za naučno nastavnu bazu Medicinskog Fakulteta u Beogradu.

Banje i klimatska mesta su svojim cenama najkonkurentnije na turističkom tržištu Srbije i u potpunosti pri­lagođene prosečnom potrošaču. Takođe postoji mogućnost odloženog plaćanja, a posebni cenovnici utvrđeni su za određene kategorije, kao što su penzioneri, đaci, studenti, deca i ostali.

(Tanjug)