Dodavanjem orašastih plodova mediteranskoj ishrani, bogatoj voćem i povrćem, ribom i maslinovim uljem, pojačavaju se njeni povoljni efekti, poručili su španski stručnjaci s Univerziteta Rovira i Virhili.

Zaključak njihove studije je da svakodnevna porcija mešanih orašastih plodova (oraha, badema, lešnika, kikirikija i slično) pomaže grupi starijih ljudi da se izbore sa tzv. "metaboličkim sindromom" - skupom poremećaja kao što su gojaznost, visoki holesterol, šećer, trigliceridi i povišen krvni pritisak.

Orašasti plodovi su bogati mastima (naročito zdravim, nezasićenim), kao i vlaknastim materijama, argininom, kalijumom, kalcijumom i magnezijumom, dok je mediteranska ishrana poslednjih godina proglašavana jednom od najzdravijih u svetu jer smanjuje rizik od šećerne bolesti, astme i niza drugih oboljenja.

Španski tim, na čelu sa Hordi Salas-Salvadom, obavio je studiju na 1.224 Španca, starosti od 55 do 80 godina, koji su bili pod povećanim rizikom od srčanih oboljenja. Trećina njih je upražnjavala ishranu sa niskim sadržajem masnoća, dok su se ostali hranili na mediteranski način, s tim što je trećina konzumirala i dodatni litar maslinovog ulja nedeljno, a trećina 30 grama mešanih orašastih plodova dnevno.

Na početku studije gotovo dve trećine ispitanika i muškog i ženskog pola ispunjavali su kriterijume da budu smatrani osobama sa metaboličkim sindromom.

Posle godinu dana, međutim, u grupi koja je jela orašaste plodove procenat takvih je smanjen za 14 odsto, u grupi koja je konzumirala dodatno maslinovo ulje za sedam odsto, a u kontrolnoj grupi, čiju ishranu je karakterisao smanjeni sadržaj masnoća, broj ispitanika koji su zadovoljavali kriterijume za metabolički sindrom smanjen je svega dva odsto.

(Tanjug/Rojters)