Ljudi koji su vakcinisani protiv kovida-19 imaju veoma mali rizik smrti od ovog virusa, osim ukoliko su veoma stari ili već ozbiljno bolesni pre vakcinacije, pokazala je najnovija studija sprovedena u Italiji.
Istraživanje koje je sproveo tamošnji Nacionalni institut za zdravlje, pokazao je da je prosečna starost vakcinisanih koji preminu od korone 85 godina. U proseku imaju po pet pridruženih bolesti, pored virusa.
Prosečna starost među nevakcinisanima koji su preminuli od korone je 78 godina, i u proseku imaju po četiri pridružene bolesti.
Srčani problemi, demencija i kancer su bolesti koje su najviše doprinosili smrti vakcinisanih protiv kovida.
Analiza je sprovođena od 1. februara do 5. oktobra ove godine, a za to vreme je proučena medicinska dokumentacija 671 nevakcinisanog pacijenta koji je preminuo od korone i 171 potpuno vakcinisanog.
U tom periodu je u Italiji kovid odneo 38.096 života, od čega je 33.620 bilo nevakcinisano, 2.130 je primilo samo jednu dozu ili je do infekcije došlo pre nego što je prošlo dovoljno vremena da se stvore antitela, a 171 osoba je bila potpuno vakcinisana.
Italija je inače bila jedna od najteže pogođenih zemalja na svetu, a ranije ovog meseca su dostigli kolektivni imunitet od 80 odsto među starijima od 12 godina, pa su korona brojke sada znatno niže na dnevnom nivou.
(MONDO)
MONDO vas poziva da držite distancu i nosite masku. Poštovanje mera i vakcinacija su jedini način da se spreči širenje epidemije.
Zvezda u drami pobedila Partizan i odbranila Kup: Mekintajer doneo petu "Žućkovu levicu" u nizu
Da li je ovo ključni detalj finala Kupa Radivoja Koraća? Snimak otkriva zašto je Obradović pobesneo
"Nisu igrači odlučili finale, znamo svi o čemu pričamo": Obradović siguran da je i navijačima Partizana jasno
"Ako se bilo šta loše desi, odgovorni su Partizanov predsednik i trener": Čović se još jednom oglasio pred meč
"Manje smo kukali, ružno je da se tako omalovažava": Zvezdin MVP Filip Petrušev traži više poštovanja