Časopis "Health Day News" ukazuje da je istraživanje sprovedeno u laboratorijskim uslovima pokazalo da maltodekstrin podstiče rast bakterije ešerihije koli u tankom crevu.

Osim u veštačkim zaslađivačima, maltodekstrina ima i u pahuljicama, konzerviranom voću, dezertima, instant pudingu i umacima, a u farmaceutskoj industriji se koristi kao deo smese za oblaganje tableta.

Kronova bolest je upalna bolest probavnog sistema koja uzrokuje oticanje, bol i stvaranje čireva u probavnom sistemu.

Takođe može zahvatiti bilo koji deo probavnog sistema, ali najčešće zahvata tanko crevo.

Ne zna se tačan uzrok bolesti, ali se smatra da je bolest multifaktorijalna - kombinacija mikroba, genetike i ostalih usputnih uzročnika.

Ešerihija koli je bakterija koja se često nalazi u sistemu za varenje i to u debelom crijevu, a ranija istraživanja su otkrila čestu prisutnost te bakterije kod obolelih od Kronove bolesti, ali u tankom crevu.

Po pitanju uticaja maltodekstrina na stanje bolesnika s Kronovom bolešću, stručnjaci ističu da su potrebna dalja istraživanja da bi se tim bolesnicima mogle dati jasne preporuke u vezi korišćenja veštačkih zaslađivača.

(Tanjug)