Hladno pivo, dobar fudbal i dobra muzika. Mnogim muškarcima je to sasvim dovoljno za kvalitetan vikend.
Zaječarci su dugo mogli da se pohvale da imaju sve od toga, međutim, situacija se promenila.
Zaječarsko pivo i dalje drži kvalitet, Gitarijada takođe, ali problem je u fudbalu. Jedan od najstarijih klubova u Srbiji - FK Timok - nalazi se u teškoj situaciji. Dugovi su nagomilani, a većih prihoda nema na vidiku, pa se momci koji su nedavno preuzeli upravljanje klubom pitaju: "Da li nekome ide u prilog da se ugasi jedan od najvećih brendova grada Zaječara i Timočke krajine?".
"Problemi su počeli 2013. godine, zbog lošeg rukovođenja klubom. Zaječarska deca su gurana u ćošak, a dovedeno je 20 igrača sa strane, sa kojima su potpisivani kojekakvi ugovori. Većina tih igrača i dan danas nisu isplaćeni", kažu za MONDO iz novog rukovodstva kluba, izglasanog na Skupštini održanoj u avgustu.
Poverenje delegata, njih 30, ukazano je Upravi čiji članovi dolaze iz redova dokazanih simpatizera kluba, kao i navijačke grupe "Otrovi". Za predsednika je izabran Branimir Đorđević, a za generalnog sekretara Ivan Vučković. I jedan i drugi su u ranim 30-godinama života.
"Mladi smo, ali imamo ogromnu želju da sačuvamo Timok i vratimo ga gde mu je mesto. Pokušaćemo taj entuzijazam da iskoristimo i animiramo što više ljudi da pomognu u tome", kažu članovi jednog od najmlađih rukovodstava nekog domaćeg fudbalskog kluba.
"Fudbalski klub Timok osnovan je u jesen 1919. godine, nakon završetka Prvog svetskog rata, u kojem su slavni preci Timočana pretrpeli ogromne gubitke, sve od Cera preko Leget polja pa do Solunskog fronta, na kome su Timočani prvi put ugledali 'krpenjaču' kod francuskih i britanskih oficira, koji su redovno igrali fudbal u pauzama između borbi. Među malobrojnim preživelim Zaječarcima bio je poručnik Milutin Pavlović, koji je odlučio je da po povratku sa fronta iz svega izvuče i nešto pozitivno, pa je svom gradu doneo fudbal, osnovavši FK Timok", ispričao nam je Vučković.
"U godinama između dva rata, Timok je uglavnom igrao protiv lokalnih rivala Mladosti i Železničara, a nešto kasnije protiv negotinskh, borskih i knjaževačkih klubova", dodao je novi gensek zaječarskog trećeligaša, koji se takmiči u Srpskoj ligi "Istok".
Najveći domet Zaječaraca je drugoligaško društvo, a da bi se klub tamo vratio biće potrebno mnogo truda. Prvi cilj je smanjenje duga koji trenutno iznosi oko 60 miliona dinara (oko 500.000 evra), zatim reprogram duga prema državi za porez i jačanje škole fudbala.
"U blokadi NBS na dan 14. septembar 2017. godine je 26.016.823,45 dinara. I na ime raznih neisplaćenih 'ugovora', pozajmica i sličnog. Ukupan dug ide do oko 60 miliona dinara, ali zbog složene situacije koja nam je ostala u nasleđe, ne možemo još da kažemo tačan iznos", ispričao nam je novoizabrani predsednik Timoka, Đorđević.
Određeni pomak je, ipak, već napravljen.
"Za samo dvadesetak dana, zalaganjem nove Uprave, a i razumevanjem nekih zaječarskih privrednika koji su otpisali dugove, dug je smanjen za pet-šest miliona dinara. Snalazimo se kako umemo, organizujemo razne manifestacije, turnire u malom fudbalu, koncerte... Ulažu se velilki napori malog broja ljudi, a da li ćemo do zacrtanog cilja doći, ne možemo sa sigurnošću da tvrdimo jer nam je neophodna pomoć raznih institucija", objašnjava Vučković.
Pomoć grada, trenutno je samo logistička, ne i finansijska.
"Grad Zaječar pomaže tako što dozvoljava korišćenje gradskog stadiona i pomoćnih terena. Ove godine, Grad je odlučio da sredstva iz budžeta usmeri nekim drugim sportovima i klubovima, tako da tu vrstu pomoći, za sada, nemamo. Zbog činjenice da je klub u blokadi, po Zakonu o sportu, ne može se vršiti finansiranje iz gradskog budžeta. Timok nije jedini klub u zemlji koji je u blokadi, većina njih je, ali se finansiraju koristeći neke alternativne mogućnosti", konstatovao je Đorđević.
U prvom timu Timoka trenutno je 26 registrovanih fudbalera, od kojih su čak 24 "deca kluba". Trener je Goran Stanković, jedan od najboljih strelaca u klupskoj istoriji i nekadašnji omladinski reprezentativac.
"Goća je već 40 godina u klubu kao igrač ili trener i verujemo da će napraviti odličnu ekipu. Prosek igračkog kadra je 19 godina, tako da je potencijal veliki", kaže Vučković.
U mlađim kategorijama jednog od najstarijih srpskih klubova trenutno trenira oko 80 dečaka u takmičarskim selekcijama i još nešto više od 70 njih koji su rođeni između 2007. i 2012. godine. Uz to, Timok ima i Škole fudbala u dva obližnja sela.
Zaista bi bilo šteta da svi oni ostanu bez kluba koji ih okuplja, pa se nadamo da će Zaječarci uspeti da pronađu rešenje za izlaz iz krize i 2019. dočekaju u dobrom raspoloženju, kakvo i dolikuje proslavi stogodišnjice postojanja.
BIVŠI RUKOVODIOCI MORAJU NA SUD
Kao jedan od glavnih krivaca za finansijske probleme Timoka u javnosti figurira bivši predsednik Skupštine opštine Zaječar, Saša Mirković, kojem je zbog navodne zloupotrebe službenog položaja nedavno određen pritvor.
Krivična prijava za isti slučaj podneta je i protiv poznatog pevača Aleksandra Vuksanovića (Aca Lukas), koji je 2013. izabran za predsednika Timoka.
Vuksanović je izjavio da tokom obavljanja funkcije u zaječarskom klubu nije imao "dodirnih tačaka sa parama i ugovorima", niti je imao "deponovan potpis".
Rekao je i da je nekoliko puta "čašćavao fudbalere, jer nisu dobijali plate".
"Aca je bio maska prethodne Uprave. Sa njim su navijači, a i fudbaleri, imali korektan odnos", tvrde naši sagovornici.
Teodosić ovakav meč nije imao 14 godina! Navijači Partizana pamte kad je poslednji put imao nula asistencija!
"Obradović više ne računa na njega, Partizan traži drugog igrača": Otkriveno kakvo pojačanje žele crno-beli
Nemačka se priprema za rat sa Rusijom! Napravljen tajni plan, evo kako će postupiti u slučaju eksalacije sukoba
Uspavana Zvezda nije došla na derbi: Protiv Partizana ovakav nemaš šta da tražiš na terenu
Obradović izašao pred Grobare, pa čuo šta mu skandiraju: Podigao prst i tražio samo jedno, pogledajte