Hladno pivo, dobar fudbal i dobra muzika. Mnogim muškarcima je to sasvim dovoljno za kvalitetan vikend.
Zaječarci su dugo mogli da se pohvale da imaju sve od toga, međutim, situacija se promenila.
Zaječarsko pivo i dalje drži kvalitet, Gitarijada takođe, ali problem je u fudbalu. Jedan od najstarijih klubova u Srbiji - FK Timok - nalazi se u teškoj situaciji. Dugovi su nagomilani, a većih prihoda nema na vidiku, pa se momci koji su nedavno preuzeli upravljanje klubom pitaju: "Da li nekome ide u prilog da se ugasi jedan od najvećih brendova grada Zaječara i Timočke krajine?".
"Problemi su počeli 2013. godine, zbog lošeg rukovođenja klubom. Zaječarska deca su gurana u ćošak, a dovedeno je 20 igrača sa strane, sa kojima su potpisivani kojekakvi ugovori. Većina tih igrača i dan danas nisu isplaćeni", kažu za MONDO iz novog rukovodstva kluba, izglasanog na Skupštini održanoj u avgustu.
Poverenje delegata, njih 30, ukazano je Upravi čiji članovi dolaze iz redova dokazanih simpatizera kluba, kao i navijačke grupe "Otrovi". Za predsednika je izabran Branimir Đorđević, a za generalnog sekretara Ivan Vučković. I jedan i drugi su u ranim 30-godinama života.
"Mladi smo, ali imamo ogromnu želju da sačuvamo Timok i vratimo ga gde mu je mesto. Pokušaćemo taj entuzijazam da iskoristimo i animiramo što više ljudi da pomognu u tome", kažu članovi jednog od najmlađih rukovodstava nekog domaćeg fudbalskog kluba.
"Fudbalski klub Timok osnovan je u jesen 1919. godine, nakon završetka Prvog svetskog rata, u kojem su slavni preci Timočana pretrpeli ogromne gubitke, sve od Cera preko Leget polja pa do Solunskog fronta, na kome su Timočani prvi put ugledali 'krpenjaču' kod francuskih i britanskih oficira, koji su redovno igrali fudbal u pauzama između borbi. Među malobrojnim preživelim Zaječarcima bio je poručnik Milutin Pavlović, koji je odlučio je da po povratku sa fronta iz svega izvuče i nešto pozitivno, pa je svom gradu doneo fudbal, osnovavši FK Timok", ispričao nam je Vučković.
"U godinama između dva rata, Timok je uglavnom igrao protiv lokalnih rivala Mladosti i Železničara, a nešto kasnije protiv negotinskh, borskih i knjaževačkih klubova", dodao je novi gensek zaječarskog trećeligaša, koji se takmiči u Srpskoj ligi "Istok".
Najveći domet Zaječaraca je drugoligaško društvo, a da bi se klub tamo vratio biće potrebno mnogo truda. Prvi cilj je smanjenje duga koji trenutno iznosi oko 60 miliona dinara (oko 500.000 evra), zatim reprogram duga prema državi za porez i jačanje škole fudbala.
"U blokadi NBS na dan 14. septembar 2017. godine je 26.016.823,45 dinara. I na ime raznih neisplaćenih 'ugovora', pozajmica i sličnog. Ukupan dug ide do oko 60 miliona dinara, ali zbog složene situacije koja nam je ostala u nasleđe, ne možemo još da kažemo tačan iznos", ispričao nam je novoizabrani predsednik Timoka, Đorđević.
Određeni pomak je, ipak, već napravljen.
"Za samo dvadesetak dana, zalaganjem nove Uprave, a i razumevanjem nekih zaječarskih privrednika koji su otpisali dugove, dug je smanjen za pet-šest miliona dinara. Snalazimo se kako umemo, organizujemo razne manifestacije, turnire u malom fudbalu, koncerte... Ulažu se velilki napori malog broja ljudi, a da li ćemo do zacrtanog cilja doći, ne možemo sa sigurnošću da tvrdimo jer nam je neophodna pomoć raznih institucija", objašnjava Vučković.
Pomoć grada, trenutno je samo logistička, ne i finansijska.
"Grad Zaječar pomaže tako što dozvoljava korišćenje gradskog stadiona i pomoćnih terena. Ove godine, Grad je odlučio da sredstva iz budžeta usmeri nekim drugim sportovima i klubovima, tako da tu vrstu pomoći, za sada, nemamo. Zbog činjenice da je klub u blokadi, po Zakonu o sportu, ne može se vršiti finansiranje iz gradskog budžeta. Timok nije jedini klub u zemlji koji je u blokadi, većina njih je, ali se finansiraju koristeći neke alternativne mogućnosti", konstatovao je Đorđević.
U prvom timu Timoka trenutno je 26 registrovanih fudbalera, od kojih su čak 24 "deca kluba". Trener je Goran Stanković, jedan od najboljih strelaca u klupskoj istoriji i nekadašnji omladinski reprezentativac.
"Goća je već 40 godina u klubu kao igrač ili trener i verujemo da će napraviti odličnu ekipu. Prosek igračkog kadra je 19 godina, tako da je potencijal veliki", kaže Vučković.
U mlađim kategorijama jednog od najstarijih srpskih klubova trenutno trenira oko 80 dečaka u takmičarskim selekcijama i još nešto više od 70 njih koji su rođeni između 2007. i 2012. godine. Uz to, Timok ima i Škole fudbala u dva obližnja sela.
Zaista bi bilo šteta da svi oni ostanu bez kluba koji ih okuplja, pa se nadamo da će Zaječarci uspeti da pronađu rešenje za izlaz iz krize i 2019. dočekaju u dobrom raspoloženju, kakvo i dolikuje proslavi stogodišnjice postojanja.
BIVŠI RUKOVODIOCI MORAJU NA SUD
Kao jedan od glavnih krivaca za finansijske probleme Timoka u javnosti figurira bivši predsednik Skupštine opštine Zaječar, Saša Mirković, kojem je zbog navodne zloupotrebe službenog položaja nedavno određen pritvor.
Krivična prijava za isti slučaj podneta je i protiv poznatog pevača Aleksandra Vuksanovića (Aca Lukas), koji je 2013. izabran za predsednika Timoka.
Vuksanović je izjavio da tokom obavljanja funkcije u zaječarskom klubu nije imao "dodirnih tačaka sa parama i ugovorima", niti je imao "deponovan potpis".
Rekao je i da je nekoliko puta "čašćavao fudbalere, jer nisu dobijali plate".
"Aca je bio maska prethodne Uprave. Sa njim su navijači, a i fudbaleri, imali korektan odnos", tvrde naši sagovornici.
Trojica igrača Partizana ne treniraju: Željko Obradović otkrio detalje pred Makabi!
Poznat identitet više ubijenih osoba u masakru na Cetinju: Aco Martinović (45) kod sebe imao više od 80 metaka
Od ovog datuma biće -20, pašće pola metra snega: Prognoza Marka Čubrila za 2025, otkrio i kakvo leto nas čeka
"Ubio je našu decu potpuno svesno i hladnokrvno": Ispovest majke ubijenog Predraga u Arilju
Gordan iz Blaca pronašao pun štos novčanica na ulici: Saznao čije su, ali onda mu je nepoznata žena pokucala na vrata