VAR tehnologija, po mišljenju predsednika Sudijske komisije FIFA, Pjerluiđija Koline, sjajno funkcioniše tokom Svetskog prvenstva u Rusiji.
Nažalost, ne i po mišljenju navijača Srbije.
I dalje svi žalimo zbog nedosuđenog penala za "orlove" u duelu sa Švajcarskom (1:2), kada su dvojica protivničkih igrača rvačkim zahvatima držali Aleksandra Mitrovića u kaznenom prostoru, ali se pištaljka sudije Feliksa Briha nije čila. Ne samo da nije dosudio najstrožu kaznu, već je Nemac odlučio da i ne pogleda video snimak sporne situacije, iako mu je novim pravilima to omogućeno.
Slično je bilo i u duelu između Tunisa i Engleske, kada je "žrtva" bio Hari Kejn, međutim, Englezi su i pored toga pobedili, a potom i prošli u osminu finala. Za razliku od Srbije.
O te dve sporne situacije govorilo se u petak na sastanku Sudijske komisije FIFA, a njen predsednik, proslavljeni italijanski arbitar Pjerluiđi Kolina, odbio je da direktno odgovori da li su donete pogrešne odluke.
"Ne bih ulazio u detalje. Postoji mogućnost da su sudije pogrešile, ali u globalu možemo da budemo zadovoljni jer je procenat uspešnosti VAR 99,3 odsto. Teško je da tokom takmičenja sve bude 100% kako treba. Ostala su još neka 'sitna podešavanja'", rekao je Italijan.
Ne samo da nije kritikovao, već je Kolina odlučio da Feliks Brih ostane među onima koji će nastaviti da sude utakmice Mundijala.
Bilo je i pitanje o tome da li će odgovorni za suđenje u FIFA tražiti oštriju odgovornost srpskog selektora Mladena Krstajića zbog izjave o Brihu i slanja u Hag (pitanje je postavio novinar iz Nemačke), ali je Kolina imao spreman odgovor:
"To nije u nadležnosti Sudijskog komiteta, niti direktora za suđenje, već Disciplinskog komiteta".
Masimo Busaka je odgovorio na pitanje koje će sudije ostati za nokaut fazu i do kraja turnira, a koje će ići kući.
"Moram da kažem da smo mi zadovoljni dosadašnjim suđenjem. Napravićemo evaluaciju (ocenu) svakog pojedinačnog sudije u smislu donošenja odluka na utakmicama i biće iskreni prema svakom, kao što su i treneri iskreni prema igračima - ti si bio dobar, ti nisi... U ovoj fazi još nismo odlučili ko opstaje, a ko ide. Sad možemo malo da slavimo posle 48 odigranih utakmica i nije vreme sad za to, ali ćemo napraviti evaluaciju", rekao je Busaka.
Što se tiče video-tehnologije, saopšteno je da je VAR korišćen u 335 slučajeva, od čega je 99,3 odsto bilo ispravnih odluka, dok su sudije bez ove pomoći bile u pravu u 95 odsto situacija.
- PENALI -
U dosadašnjem toku Mundijala, odnosno posle mečeva grupne faze, dosuđeno je 14 penala, što je više nego u Južnoj Africi 2010. i u Brazilu 2014. godine. Sedam penala je izvedeno na osnovu direktnih odluka sudija, a druga polovina (dakle, 7) uz podršku VAR.
Posebno je analizirana situacija sa meča Senegal - Kolumbija, koju je sudio Milorad Mažić i situacija kada je najpre dosudio penal za afrički tim, pa uz VAR asistenciju preinačio odluku.
Novinarima je puštena cela komunikacija sudija iz VAR sobe i Mažića.
"Vidite da nema reagovanja igrača, već da oni mirno prihvataju odluku", istakao je Kolina najveću vrednost VAR tehnologije.
Kao primer je iznet i slučaj sa meča Argentina - Nigerija kada je lopta pogodila u ruku Markosa Roha, ali tek nakon što je udario glavom. Turski sudija Čekir je pogledao snimak i presudio - nema penala.
"Da budemo potpuno jasni - ako se dogodi da igrač udari loptu nekim delom tela, a onda ga ona pogodi u ruku, to nije prekršaj, nije igranje rukom", podvukao je Kolina.
"Neka me streljaju, okrenuću se ka zidu, ni 'a' neću reći": Blažić opet šokirao na suđenju - Znam šta me čeka u zatvoru
Tuča u Skupštini Srbije! Guranje, čupanje, prskanje, a Ana Brnabić pozvala obezbeđenje (Foto, video)
Primim 160€ penziju, a samo ugalj i drva koštaju 355: Težak život Ukrajinaca, mnogi uzeli rusko državljanstvo
"Dali smo sve da ubedimo Pešića da ostane": Petrušev objasnio šta je najveća razlika u reprezentaciji
Pretučena Sloboda Mićalović: Poznata glumica se nalazi u Urgentnom centru