Izvor mondo.ba

Šalke senzacionalnom pobedom na Vestfalenu spasio svoju i "uništio" sezonu Borusiji Dortmund. koja je ostala bez bodova i dvojice isključenih igrača. Bajern u nedelju u Nirbnergu može na "plus četiri“.

Izvor: Guliver/Getty Images/Martin Rose

Borusija Dortmund i Šalke ponovo su odigrali meč za pamćenje, a 94. po redu bundesligaški rurski derbi mogao bi odlučiti i šampiona Nemačke.

Šalke je na Vestfalenu posle preokreta i dva crvena za domaće savladao "milionere" rezultatom 4:2 i ostavio ih na bod iza Bajerna, koji bi pobedom u nedelju u Nirnbergu tu prednost mogao da poveća na četiri boda, samo tri kola pre kraja sezone.

Posle ovog derbija mnogo će se pričati o odlukama sudije Feliksa Cvajera, koji je pokazao direktne crvene kartone Marku Rojsu i Mariusu Volfu zbog preoštrih startova, ali verovatno i o taktici Lusijana Favra, koji je meč, u kojem je morao da pobedi, ostavio Paka Alkasera na klupi i počeo bez klasičnog napadača, sa Marijom Geceom kao "lažnom devetkom".

Ovaj taktički potez je, ipak, urodio plodom, jer upravo je Gece doveo Borusiju u vođstvo u 14. minutu.

Džejdon Sančo efektnim dodavanjem ubacio je loptu iza leđa odbrane gostiju, a Gece atipično, udarcem glavom, poslao loptu u mrežu za 1:0.

Radost domaćih trajala je svega nekoliko minuta, pošto je Cvajer, na asistenciju iz VAR sobe dosudio jedanaesterac zbog igranja rukom Vajgla u svom šesnaestercu.

Ni ogromna odgovornost, ni činjenica da je šutirao na gol ispred čuvenog "žutog zida" nije omela Danijela Kaliđurija. Poslao je Burkija u jednu, a loptu u drugu stranu za izjednačenje na Vestfalenu – 1:1.

Danijel Kaliđuri, Šalke Izvor: Tanjug/AP Photo/Martin Meissner

Borusija je imala igru, posed, dominaciju, ali su gosti koristili svaku grešku igrača u žuto-crnom i surovo je kažnjavali.

Ako je izjednačujući pogodak iz jedanaesterca stigao pomalo iznenada i uz malo sreće, Šalke je do preokreta došao potpuno zasluženo.

Sane je posle kornera u 28. minutu nadskočio defanzivce Borusije i glavom pogodio za vođstvo Šalkea 2:1.

Bila su to jedina tri udarca u okvir u prvih 45 minuta, što je neverovatan podatak, s obzirom da je Borusija imala posed od čak 81 odsto.

Favr je u nastavku ubacio Paka Alkasera, ali Borusija je nastavila sa jalovom inicijativom, sve do 60. minuta, kada se desio možda i ključni trenutak na ovom meču.

Rojs je napravio oštar prekršaj s leđa, a Cvajer mu je pokazao direktan crveni karton.

Marko Rojs Izvor: Guliver/Getty images/Stuart Franklin

Da stvar bude gora, upravo iz tog slobodnog udarca Šalke je stigao do novog pogotka. Kaliđuri je odlično šutirao sa nekih 25 metara preko trojice igrača Borusije u "živom zidu" i pogodio mrežu Burkija – 3:1.

Samo tri minuta kasnije, novi šok na Vestfalenu!  Marius Volf, gotovo identično kao Rojs, startovao je na jednog igrača Šalkea, a Cvajer se nije dvoumio i pokazao mu još crveni karton.

Tračak nade da Borusija sa devetoricom na terenu može do novog preokreta vratio je Vitsel pogotkom u 84. minutu, međutim, ona se brzo ugasila.

Posle loše reakcije trojice igrača Borusije, koji su dozvolili fudbaleru Šalkea da loptu sa aut-linije unese u sredinu, Očipka je uposlio Embola, koji je pogodio suprotan ugao za konačnih 4:2.

Švajcarac je proslavio gol signalizirajući "kraj" domaćoj publici. Bio je to definitivan kraj za Borusiju u ovom meču, a možda i kraj šampionske trke sa Bajernom.

Na drugoj strani Šalke je osvojio važne bodove u borbi za opstanak. Vicešampion Nemačke iz prošle sezone odmakao je na devet bodova Štutgartu, koji je prvi ispod "crte" s tim da ima i utakmicu manje.

Ajntraht sa Jovićem i Kostićem u početnih 11 nije uspeo da u Frankfurtu savlada Hertu. Gosti iz Berlina osvojili su bod, a remijem 0:0 nastavljena je serija Ajntrahta od tri utakmice bez pobede u Bundesligi.

Kiks Ajntrahta iskoristio je Lajpcig i pobedom nad Frajburgom 2:1 definitivno obezbedio plasman u Ligu šampiona. Tri kola pre kraja trećeplasirani Lajpcig ima 64 boda, odnosno deset više od Ajntrahta.