Španske vlasti pokrenule su zvaničnu istragu protiv fudbalskog menadžera Falija Ramadanija, ali i njegovog bliskog saradnika Nikole Damjanca, saopštila je "Civilna garda".

U prvim vestima o upadu inspektora policije u Ramadanijevu vilu na Majorki, kao jedan od četvoro osumnjičenih za utaju poreza i "pranje novca" pojavio se izvesni "fudbalski menadžer" i "blizak saradnik" makedonskog biznismena.

Ispostavilo se, prenosi "Hina" prve izveštaje sa pretresa u Madridu, da je reč i nekadašnjem golmanu Partizana, koji je godinama važio za Ramadanijevog čoveka na Balkanu. Ramadani i Damjanac su vlasnici agencije "LIAN Sports, koja zastupa mnoge skupe fudbalere, među kojima je i veliki broj srpskih.


Oni su osumnjičeni da su nezakonito stekli novac putem "fiktivnih transfera" preko klubova u Srbiji, Belgiji i na Kipru, a da su 10 miliona evra uložili u Španiji, pre svega u nekretnine.

Istragu u Španiji sa Civilnom gardom sprovodi i Kancelarija za suzbijanje korupcije i organizovanog kriminala.

Ramadani i Damjanac, kao i dvoje članova njihovih porodica, treba da se pojave kod istražnog sudije u četvrtak, gde će im biti predstavljeno za kakve se kriminalne radnje terete.

Španska policija istražuje ugovore svih fudbalera koje oni predstavljaju, a igraju u toj zemlji.

POD ISTRAGOM UGOVORI LUKE JOVIĆA, STEFANA SAVIĆA...

Istražni sudija u Madridu odobrio je akciju kodnog imena "LANIGAN" tokom koje je stotinak policajaca Civilne grade i poreske uprave pretražilo kancelarije i kuće na Balearskim ostrvima, u Barseloni, Madridu, Malagi, Sevilji, Almeriji, Valensiji, Asturiji, baskijskoj provinciji Gipozkoa i gradovima Vitoriji i Pontevedri u potrazi za dokazima o poreznim prevarama i pranju novca. Pretresene su i advokatske kancelarije, kao i prostorije fudbalskih klubova.

Među ugovorima koji su u istrazi je i onaj vezan za transfer Luke Jovića koji je letos iz nemačkog Ajntrahta prešao u Real Madrid. Pored Jovićevog, traženi su ugovori fudbalera poput Stefana Savića, Luke Modrića i drugih.

Španska policija je navodno tražila saradnju nekoliko zemalja.

Civilna garda je navela da je 2017. godine saznala da su Ramadani i Damjanac stekli luksuzne kuće u mestu Kalvija na Majorci, a to su sproveli "preko kompleksne strukture kompanija kako bi sakrili stvarne vlasnike".

"Nakon detaljnog pregleda i praćenja porekla novca na međunarodnom nivou otkrilo se da su ti zastupnici formirali kriminalnu organizaciju koja je bila sposobna da kontroliše razne fudbalske klubove u zemljama poput Srbije, Kipra ili Belgije, sprovodeći onde fiktivne transfere za koje se saznalo iz dokumenata koje su otkrili mediji i platforma Football Leaks", navedeno je u saopštenju i dodaje:

"Na taj način su se obogatili Ramadani i Damjanac i naneli velike finansijske štete klubovima i državnim proračunima u zemljama gde su utajili porez".

ZA APOLON NISU IGRALI, ALI JE (I) APOLON NA NJIMA ZARADIO

"Omladinski stadion", 14. mart 2012. godine. Darko Kovačević, Zvezdan Terzić, Savo Milošević i Fali Ramadani gledaju utakmicu OFK Beograd - Partizan. Kovačević je u to vreme bio sportski direktor Olimpijakosa, a Terzić predsednik OFK Beograda.
MN Press "Omladinski stadion", 14. mart 2012. godine. Darko Kovačević, Zvezdan Terzić, Savo Milošević i Fali Ramadani gledaju utakmicu OFK Beograd - Partizan. Kovačević je u to vreme bio sportski direktor Olimpijakosa, a Terzić predsednik OFK Beograda.

Španska policija je tražila saradnju Europola koja je pomogla istrazi analitikom i operativnim radom i povezala sve institucije.

Među klubovima preko kog su ostvarivali vlastitu korist naveden je kiparski Apolon Limasol, za koji je Jović fiktivno nastupao dok je bio na pozajmici u Crvenoj zvezdi i čekao prvi pravi transfer u inostranstvu.

Jović je potom potpisao za Benfiku, pa bio pozajmljen Ajntrahtu na dve sezone, sve dok ga Real Madrid nije učinio najskuplje plaćenim srpskim fudbalerom u istoriji. Kasnije su se javnosti pojavile spekulacije o tome koliko je od 60 miliona evra pripalo Benfiki, koliko Ajntrahtu, a koliko Ramadaniju.

Prema jednoj verziji, čovek koji je svojevremeno za milion i po evra postao većinski vlasnik Jovićevog ugovora sa Crvenom zvezdom, zaradio je čistih devet miliona od njegovog prelaska u Real.

Nekih osam meseci kasnije, rezultati istrage ukazali su na to transakcije koje su osumnjičeni biznismeni obavljali preko svoje kancelarije za poresko savetovanje na Malti i predstavništava u drugim državama, kao i da su njihovi zaposleni učestvovali u "prikrivanju traga novca, a onda i u izbegavanju plaćanja poreza u Španiji".