Svetsko prvenstvo u fudbalu jedan je do najpraćenijih i najiščekivanijih događaja u svijetu sporta i održava se svake četiri godine, što svi znamo.
Do sada je odigran 21 turnir, a ukupno osam različitih reprezentacija uspelo je da se okiti titulom šampiona sveta, odnosno prigrli popularni pehar "Zlatna boginja".
Naravno, najuspešnija je selekcija Brazila sa pet titula, dok trofej sa poslednjeg Mundijala 2018. u Rusiji brani Francuska.
Ali, znate li koje selekcije nisu doživele ni jedan poraz tokom planetarnog prvenstva?
Rezultati bi mogli da vas iznenade, a jedino na Svetskom prvenstvu 1954. godine dogodilo se da nema "neokrznutih" reprezentacije, sve su doživele bar jedan neuspjeh.
No, krenimo redom.
URUGVAJ 1930 (Urugvaj):
Prvo Svetsko prvenstvo održano je 1930. godine u Urugvaju, a domaćin je na kraju izašao kao pobednik.
Samo 13 selekcija uzelo je učešće, a jedna od njih bila je i Jugoslavija.
Na kraju, osvajač zlatne medalje, logično, bio je jedini neporaženi sastav. Urugvajci su slavili 1:0 protiv Perua, zatim 4:0 u duelu sa Rumunijom, nakon čega je uslijedio ubedljiv trijumf protiv Jugoslavije 6:1.
U borbi za trofej savladana je Argentina 4:2.
ITALIJA 1934 (Italija):
Četiri godine kasnije, na Mundijalu u Italiji, turnir je odigran u nešto izmenjenom formatu.
Nastupilo je 16 selekcija, tako da se igralo po nokaut sistemu. I ovde je kasniji osvajač turnir završio bez poraza, a ponovo se zlatu radovao domaćin.
Italijani su savladali SAD 7:1, igrali 1:1 sa Španijom, da bi u ponovljenom susretu savladali "furiju" "minimalcem" 1:0.
Istim rezultatom slavili su u polufinalu protiv Austrije, da bi u finalnom meču, tek nakon produžetaka, savladali Čehoslovačku 2:1.
FRANCUSKA 1938 (Italija, Austrija):
Prva selekcija koja je uspela da odbrani titulu na Svetskom prvenstvu postala je Italija.
Na SP u Francuskoj 1938. godine format se nije mijenjao u odnosu na turnir četiri godine ranije, pa je ponovo učestvovalo 16 reprezentacija.
Italijani su do trofeja savladali Norvešku, Francusku, Brazil i Mađarsku, a zanimljivo da su turnir bez poraza završili i Austrijanci.
Naravno, ovaj podatak treba uzeti s rezervom i dodatnim objašnjenjem, s obzirom da Austrija tehnički nije ni nastupila na ovom SP.
Samo par meseci prije početka turnira, nacistička Nemačka je anektirala Austriju, pa je njihov protivnik u osmini finala, Švedska, u narednu rundu prošao bez borbe.
BRAZIL 1950 (Brazil):
Drugi svetski rat zaustavio je fudbal širom sveta, pa je naredni mundijal odigran tek 1950. godine.
Brazil je ugostio 13 selekcija, a Urugvaj je stigao do svog drugog trofeja.
Bolivija je na startu turnira deklasirana 8:0, nakon čega je uslijedio remi sa Španijom 2:2, a zatim su usledile pobede protiv Švedske 3:2 i Brazila 2:1 u nezaboravnom finalu pred 200.000 ljudi.
ŠVAJCARSKA 1954 (Zapadna Nemačka):
Kako smo već naglasili, Mundijal u Švajcarskoj 1954. jedini je turnir u istoriji na kojem niko nije uspeo da izbegne poraz.
Titula je pripala Zapadnoj Nemačkoj, koja je u finalu slavila protiv Mađarske 3:2.
Ipak, na putu do meča za trofej, "skalp" Nemcima uspeli su da uzmu upravo Mađari, koji su u grupnoj fazi takmičenja slavili čak 8:3.
Ali, fudbaleri Zapadne Nemačke sve su nadoknadili u "revanšu" i stigli do svog prvog pehara na svetskim prvenstvima.
ŠVEDSKA 1958 (Brazil):
Naredni turnir protekao je u potpunoj dominaciji Brazila, koji je trijumfom 5:2 protiv Švedske u finalu prigrlio pehar i zlatne medalje.
Pele i društvo na šest mečeva ostvarili su pet pobeda, a jedino je Engleska uspjela ostati neporažena (0:0) u duelu sa Brazilcima.
ČILE 1962 (Brazil):
Te 1962. godine, mundijal se vratio na tlo Južne Amerike, a ponovo su Brazilci bili najbolji.
U finalu je savladana Čehoslovačka 3:1.
I na ovom turniru ostvaren je identičan učinak kao četiri godine ranije u Švedskoj - pet pobeda i remi (u grupnoj fazi Brazil i Čehoslovačka igrali 0:0).
ENGLESKA 1966 (Engleska):
Jedan od najuzbudljivijih turnira odigran je 1966. godine u Engleskoj, kada je domaćin stigao do svog prvog, i jedinog trofeja u istoriji.
Briljirali su Englezi, u grupi prvo remizirali protiv Urugvaja 0:0, a zatim savladali Meksiko i Francusku identičnim rezultatom 2:0.
U nokaut fazi, prvo je minimalcem eliminisana sjajna Argentina, zatim Portugal 2:1 i na kraju Zapadna Nemačka 4:2 posle produžetaka (u regularnih 90 minuta bilo je 2:2).
MEKSIKO 1970 (Brazil):
Sjajni Brazilci nastavili su sa fenomenalnim nastupima na planetarnim turnirima i u Meksiku 1970. godine, gde su ubeležili svoj treći mundijal bez poraza, pošto su u Engleskoj dva puta izgubili.
Ovaj put uspeli su nadmašiti prethodna dva puta, pošto su ostvaril isvih šest pobeda.
U finalu su bili bolji od Italije 4:1 i tako stigli do svog trećeg trofeja.
ZAPADNA NEMAČKA 1974 (Škotska):
Svetsko prvenstvo 1974. godine u Zapadnoj Nemačkoj obilježila je domaća selekcija, koja je uspela da prekine dominaciju Brazila.
Ipak, na putu ka trofeju pretrpljen je i jedan neuspeh, i to poprilično bolan.
Istočna Nemačka savladala je komšije 1:0 u grupnoj fazi, pa je Zapadna Nemačka sa druge pozicije u grupi prošla u narednu fazu takmičenja.
U novoformiranoj grupi ostvarene su sve tri pobede (Jugoslavija 2:0, Švedska 4:2, Poljska 1:0), dok je u finalu nadigrana Holandija 2:1.
Ipak, prvi put u istoriji dogodilo se da selekcija koja turnir završi bez poraza ne dođe do samog kraja.
Iako nisu uspeli da prođu čak ni prvu grupu, Škoti su uzdignuta čela napustili Dortmund i Frankfurt.
Slavili su Ostrvljani 2:0 protiv Zaira (današnji DR Kongo), a zatim remizirali sa Brazilom (0:0) i Jugoslavijom (1:1), ali četiri osvojena boda bila su nedovoljna da se izbori naredni krug, s obzirom da su u novonastalom krugu Jugoslavija i Brazil imali bolji međusobni skor.
U nezaboravnom meču Jugoslavija je deklasirala Zair 9:0, dok su Brazilci simpatičnim Afrikancima uspeli da daju svega tri gola.
ARGENTINA 1978 (Brazil):
Iako je Mundijal 1978. godine okončao tek na trećem mestu, Brazil je jedini neporažen završio turnir.
Kasniji osvajač turnira Argentina u grupi je doživela neuspeh od Italije (0:1), da bi sve nadoknadila u preostalim mečevima i pobedom nad Holandijom 3:1 (posle produžetaka), stigla do prvog naslova prvaka sveta.
Brazilci su u grupi igrali 1:1 sa Švedskom, 0:0 sa Španijom, te slavili 1:0 protiv Austrije, da bi u novoj grupi ostvarili dva trijumfa i remi (Peru 3:0, Argentina 0:0 i Brazil 3:1).
To je bilo dovoljno tek za drugu poziciju, pa je Brazil morao igrati meč za treće mesto (u borbi za bronzu savladana Italija 2:1), dok je Argentina otišla u finale zbog bolje gol-razlike.
ŠPANIJA 1982 (Italja, Kamerun, Engleska):
Na Mundijalu 1982. godine čak tri selekcije turnir su okončale bez poraza, a jedna od njih bila je Italija, koja je postala novi šampion sveta.
Italijani su u uvodnoj grupi remizirali sa svim rivalima. Igrali su 0:0 sa Poljskom, a 1:1 sa Peruom i Kamerunom, da bi učinak popravili u novoj grupi, gde su slavili protiv Argentine 2:1 i Brazila 3:2.
U polufinalu je savladana Poljska 2:0, a zatim u meču za trofej Zapadna Nemačka 3:1.
Iako nije prošao ni grupnu fazu, Kamerun takođe nije imao poraz. Afrikanci su takođe imali sva tri remija - (Peru 0:0, Poljska 0:0, Italija 1:1), ali tri boda bila su dovoljna tek za treću poziciju, te je turnir za njih bio završen.
S druge strane, Englezi jesu prošli grupu, ali su sa dva remija u novoformiranoj grupi eliminisani sa turnira.
Posle tri trijumfa u grupi (Francuska 3:1, Čehoslovačka 2:0, Kuvajt 1:0), usledili su nerešni ishodi sa Zapadnom Nemačkom i Španijom, oba puta bez golova.
MEKSIKO 1986 (Argentina, Meksiko i Brazil):
Mundijal se 1986. vratio u Meksiko, a Argentina je drugi put u istoriji postala šampion sveta.
Osim njih, turnir bez poraza okončali su i domaćin Meksiko i Brazil.
Obe selekcije eliminisane su u četvrtfinalu, i to nakon penala, Meksikanci od Zapadne Nemačke, a Brazilci od Francuske.
ITALIJA 1990 (Italija i Zapadna Nemačka):
Zapadna Nemačka trijumfalno je okončala turnir 1990. godine u Italiji, koji je zajedno sa domaćinom završila bez poraza.
Nemci su u finalu slavili protiv Argentine 1:0, koja je prethodno, nakon penala, u polufinalu bila bolja od Italije.
SJEDINJENE AMERIČKE DRŽAVE 1994 (Brazil):
Nakon dugog posta, Brazil je 1994. godine u SAD-u stigao do četvrte "Boginje".
Pritom je ostao nepobeđen.
Brazilci su u grupnoj fazi ostvarili dva trijumfa i remi, zatim u nokaut delu eliminisali domaćina SAD, zatim Holandiju i Švedsku, da bi nakon penala protiv Italije osvojili titulu šampiona.
FRANCUSKA 1998 (Francuska, Italija, Belgija):
Francuzi su pred domaćom publikom podigli pehar 1998. godine, svoj prvi u istoriji, ali su uz "trikolore" turnir neporaženi završili još Italija i Belgija.
Italijani su do četvrtfinala došli preko Čilea (2:2), Kameruna (3:0), Austrije (2:1) u grupi i Norveške (1:0) u osmini finala, da bi nakon penala u četvrtfinalu morali da čestitaju Francuzima.
Belgijanci, s druge strane, sa tri remija (Holandija 0:0, Meksiko 2:2, Južna Koreja 1:1) nisu uspeli da prođu grupnu fazu takmičenja.
JUŽNA KOREJA/JAPAN 2002 (Španija, Brazil, Irska):
Prvi šampionat sveta koje su zajedničkim snagama organizovale dve države, Japan i Južna Koreja, pripao je Brazilcima.
Do petog, ujedno i poslednjeg pehara, Južnoamerikanci su stigli sa maksimalnim učinkom od svih sedan pobeda.
Takođe, turnir bez poraza okončali su Španija i Irska.
Španci su prvo eliminisali Irce na penale, u osmini finala, da bi zatim u četvrtfinalu doživeli sudbinu prethodnog rivala. Iz dalje trke izbacio ih je jedan od domaćina, Južna Koreja.
NEMAČKA 2006 (Nemačka, Engleska, Argentina, Italija, Francuska, Švajcarska):
Čak šest selekcija turnir u Nemačkoj 2006. godine završilo je bez poraza.
Osim Italije, koja je podigla svoj četvrti trofej, Nemačka, Engleska, Argentina, Francuska i Švajcarska nakon penal lutrije morali su da čestitaju svojim rivalima plasman u narednu fazu.
JUŽNA AFRIKA 2010 (Novi Zeland):
Najprijatnije iznenađenje Svjetskog prvenstva 2010. godine u Južnoj Africi bio je Novi Zeland.
Uprkos činjenici da je Španija postala svetski prvak (u finalu posle produžetaka savladana Holandija 1:0), "furija" je na putu ka trofeju imala poraz.
Već u prvom meču grupne faze Švajcarci su ih iznenadili i savladali 1:0, da bi zatim usledile pobede protiv Hondurasa 2:0 i Čilea 2:1 i spletom okolnosti Španci su zasjeli na prvo mjesto grupe H.
Do pehara su, zatim, stigli sa četiri uzastopna trijumfa rezultatom 1:0.
Ipak, jedini neporaženi sastav na turniru bio je Novi Zeland, koji je u grupi protiv Paragvaja, Slovačke i Italije zabeležio tri remija - 1:1 protiv Slovačke i Italije i 0:0 protiv Paragvaja.
Ali, to nije bilo dovoljno da se izbori nokaut faza.
BRAZIL 2014 (Holandija, Kostarika, Nemačka):
Nemačka je bila pobednik Svetskog prvenstva 2014. godine u Brazilu, te uz Holandiju i Kostariku nije dozvolila protivniku da slavi.
Ipak, za razliku od Nemaca, koji su u nezaboravnom polufinalu deklasirali domaćina Brazil 7:1, a zatim u finalu na produžetke bili bolji od Argentine 1:0, Kostarika i Holandija eliminisani su na penale.
Kostarikanci su ispali od Grka u osmini finala, dok su Holanđani bili blizu meča za trofej, ali ih je u polufinalu zaustavila Argentina.
RUSIJA 2018 (Španija, Danska, Francuska):
Tri selekcije poslednji odigrani mundijal prije dve godine u Rusiji završile su "neokrznute".
Novi svetski šampion Francuska, zatim Španija i Danska bile su neporažene.
Francuzi su do druge titule svetskog šampiona stigli pobedom u finalu 4:2 protiv Hrvatske, dok su Španci i Danci zapeli u osmini finala, gdje su ih nakon penala izbacili Rusija i kasniji finalista Hrvatska.
"Dok sam živ, plakaću za njima": Goran Vesić kroz suze objasnio zašto podnosi ostavku (Video)
Zvezda od dominacije do problema u Pioniru: Trojkaška rapsodija, drama i pobeda u derbiju kola!
Dominacija Partizana u Železniku: Ubedljiva pobeda za 7-0, razigrao se i Vašington
Goran Vesić podnosi ostavku!
Hitno se oglasio Košarkaški savez Srbije: Otkriveno koliki je minus, objavljene finansije