Lionel Mesi je jedan od najboljih fudbalera svih vremena. U njegovo umeće spada bukvalno sve što jedan igrač treba da ima, uključujući i izvođenje slobodnih udaraca.

Osvajač šest Zlatnih lopti postigao je više od 50 golova iz "slobodnjaka" tokom svoje bogate karijere, a toliko je efikasan iz prekida da su timovi počeli da stavljaju igrače čak i iza golmana da bi ga sprečili da postigne gol.

Ali, zašto je on toliko dobar u izvođenju "slobodnjaka"?

Pa, isto pitanje bi verovatno moglo da se postavi za svaki aspekt njegove igre, ali kada su prekidi u pitanju lekar Radžpal Brar ponudio je neka medicinska objašnjenja i otkrio tajnu njegovog jedinstvenog šuta iz slobodnih udaraca.

"Kada Mesi udara loptu, prebaci kukove na desno. Stvarno pomeri kukove u desno dok se sprema da šutne da bi napravio mesta svojoj levoj nozi kojom udara loptu", rekao je Brar u podkastu sajta Squawka.

"Dok to radi, na stajaćoj nozi premesti svu težinu na spoljni deo stopala. Onda na sve to, dok udara loptu, dođe i težina te leve noge na desnu stranu, tako da bukvalno sve ide na spoljni deo članka, skoro isto kao kada uganete zglob", priča lekar.

"Mi to zovemo inverzivno uganuće, kada se sve okrene ka unutra – to je ista ta sila. Imate svu tu silu na spoljašnjem delu članka i on se izvrne ka unutra. Ali, u Mesijevom slučaju, on je utrenirao sebe i svoje telo da kontroliše taj pokret", objasnio je Brar.

I stvarno, pogledajte kako Mesi stoji dok udara loptu:

Kada bi bilo ko od običnih ljudi to probao, verovatno bi se jako brzo valjao na podu od bolova, ali "običan" i Mesi nikako ne idu u istu rečenicu.

Marka je svojevremeno imala opširnu analizu kako je Mesi prilagođavao svoj šut na treninzima, koristeći lutke kao barijere između njega i gola.

Mesijeva noga se prilikom šuta nalazi pod uglom od 50 stepeni. On postavi skoro kompletnu kopačku na zemlju pre nego što udari loptu, što mu daje kontrolu i stabilnost prilikom udarca. Posle toga, da bi popravio preciznost udarca, on nagne ramena i grudi iznad lopte i tako se pogne i dovede telo u kompaktniji položaj.

Ovim fenomenom se bavio i Sport, koji je pitao stručnjake o njegovoj tehnici. Odeljenje za fiziku Univerziteta u Barseloni reklo je da on koristi nešto što se zove Magnusov efekat da bi imao ujednačenost prilikom izvođenja slobodnih udaraca.

Srpska Vikipedija kaže: "Magnusov efekat je pojava koja nastaje kada telo rotira u struji fluida. Na telo koje rotira u struji fluida deluje sila koja je normalna na osu rotacije tela, a nastaje kao posledica razlike pritisaka на gornјој i donјој strani tela".

Dakle, to je pojava kada rotacija tela (lopte u ovom slučaju) stvara silu koja je vertikalna u odnosu na putanju kretanja, što utiče na samu tu putanju.

Prema tom izveštaju, pritisak na donjoj površini tela (lopte) je veći nego pritisak na gornjoj površini, što tera loptu na zakrivljenu putanju.

Mesi "slobodnjake" izvodi iz raznih uglova i udaljenosti, a jedino što je zajedničko jeste njihova nepredvidivost. I naravno neverovatna preciznost:

"Da budem iskren, volim da šutnem preko živog zida, ali s vremena na vreme volim malo i da promenim, tako da golman ne zna gde gađam, a želim da bude zbunjen dok ne udarim loptu", objasnio je Mesi.