Teško je da se može otkriti bilo šta novo kada je Kristijano Ronaldo u pitanju, osim možda kada su u pitanju detalji njegove fudbalske prošlosti.

Svi odavno znamo da je vredan, predan i neumoran radnik, sa neverovatnom željom da pobeđuje, ali sada je jedan od njegovih bivših saigrača, u periodu bez fudbala, otkrio jedan detalj koji je tinejdžeru Kristijanu i te kako pomogao u razvoju kada je došao u Mančester junajted.

Znamo svi celu priču: Ronaldo je 2002, sa 17 godina, debitovao u Sportingu, tražili su ga, između ostalih Liverpul i Arsenal, ali je onda Junajted rešio da ga potpiše pred početak sezone 2003/04. i ostavi još godinu dana na pozajmici u Sportingu.

Ali, onda su "lavovi" i "đavoli" odigrali prijateljski meč u predsezoni, Sporting je razbio Junajted 3:1, a Ferguson je bio toliko impresioniran brzinom i snagom "novog" Ronalda da je odlučio istog časa da ga odvede u Mančester.

I ne samo to. Kad je Ronaldo rekao da bi želeo broj 28, stari lisac Ferguson mu je uvalio "sedmicu", broj koji ima posebnu težinu u klubu i koji su proslavili, između ostalih, Džordž Best, Brajan Robson, Džoni Beri, Erik Kantona i Dejvid Bekam.

Ali, uprkos očiglednom talentu i neprevaziđenim radnim navikama, Kristijano nije odmah oduševio sve na Old Trafordu.

Detalje je otkrio nekadašnji saigrač Ronalda i legenda Junajteda Daren Flečer.

"Vidite, nije mu bilo lako ni u svlačionici, ni u terenu. Povremeno je predugo držao loptu i dugo mu je trebalo da donosi odluke. Nije mu bilo lako, svašta su mu govorili u lice", rekao je Flečer za podkast "The Lockdown Tactics".

Naravno:

"On je izlazio na kraj sa svime time, on je vrlo jaka ličnost. Za samo nekoliko godina postao je posvećeni profesionalac i apsolutni monstrum kada su u pitanju lični treninzi i teretana. I nema sumnje da mu je okruženje u Junajtedu pomoglo u tome", objasnio je Flečer.

Tačnije, tadašnji asistent ser Aleksa Fergusona, iskusni škotski trener Volter Smit. On je, naime, malo doradio treninge i uveo novinu koja će pomoći Ronaldu da razvije brže odlučivanje i oslobađanje lopte.

Pravilo?

Nema faulova!

"Znam da je to sigurno bilo zbog Ronalda", kaže Flečer.

"I momci su prosto uletali jedan u drugog, a Ronija su prebijali. Pre toga nisi mogao da dobiješ mekane faulove, ali bi dobio faul, zezao bi se, navukao faul, dobio ga, smejao se i dobio loptu. Tako da je Volter prosto odlučio da nema faulova na treningu", objasnio je on.

Reakcija je bila očekivana od 18-godišnjaka.

"Ronaldo je ludeo dve nedelje, pitao se 'ko je ovaj Škot?' 'Šta je ovo?' U suštini, momci su te startovali kako su hteli, a faulova nije bilo. Iskreno, čudesno je koliko brzo se Roni prilagodio i počeo da stavlja loptu u pokret jer je znao da faul neće dobiti i da nema smisla da čuva loptu", objasnio je Flečer.

Posledice su odmah postale vidljive.

"Onda je počeo da postiže više golova i da češće dolazi u šanse. Slušajte, to možda zvuči kao mala stvar, ali znam da je u drugoj polovini sezone pod Volterom Smitom napravio veliki iskorak. Nemojte pogrešno da me shvatite, ali je mnogo napredovao na osnovu toga", rekao je nekadašnji "vezista" Junajteda.