Samo nekoliko meseci nakon osvajanja Kupa evropskih šampiona, najvećeg trofeja koji postoji u fudbalskoj Evropi, Crvena zvezda je imala priliku da uveća svoju bogatu kolekciju. Na drugom kraju sveta, u Japanu, igrao se Interkontinentalni kup.

FIFA danas osvajače tog takmičenja zvanično računa kao svetske šampione, pa je pobeda nad čileanskom Kolo-Kolom (3:0) objedinila crveno-belima dve najveće titule u fudbalskom svetu.

Predvođeni nedavno preminulim Vladicom Popovićem, klupskom legendom koja je na klupi tima nasledio Ljupka Petrovića, fudbaleri Zvezde su u Japan putovali kao apsolutni favoriti. Iako su promene u igračkom kadru bile velike tokom turbulentnog leta 1991. godine, beogradski tim je i dalje bio kvalitetniji.

Unosne pobede sa svih strana, kao i najava ratnih sukoba na teritoriji tadašnje Jugoslavije, uticali su na promene u ekipi. Otišli su neki od najboljih - kapiten Stojanović, defanzivci Marović i Šabanadžović, napadač Binić, kao i Prosinečki, jedno od najvećih imena tadašnjeg tima.

Kvaliteta je ostalo dovoljno, jer su u klubu i dalje bili Radinović, Belodedić i Najdoski, Mihajlović, Jugović i Savićević, ali i Pančev, najbolji strelac tog tima. Posebno za Čileance, koji ni tokom većeg dela meča sa igračem više u timu, nisu uspevali da naprave paniku pred golom najmlađeg u Zvezdinom timu, Zvonka Milojevića.

Okosnici tima priključeni su neki mlađi fudbaleri, a po zvaničnoj statistici, Crvena zvezda je na meču u Tokiju imala samo četvoricu fudbalera na klupi. Neki su ovo putovanje propustili zbog povreda (poput Vladana Lukića), a Vladica Popović je u takvim okolnostima odlučio da ne napravi ni jednu izmenu tokom meča!

Ipak, ostaje zapisano da su deo tima koji se savladao Kolo-Kolo bili i neki igrači koji danas nisu poznati široj javnosti! Sećate li se baš svih fudbalera Zvezde sa tog meča?

crvena zvezda kolo kolo tokio 1991 interkontinentalni kup svetski sampion 29 godisnjica
MN Press 

Dragoje Leković - golman

crvena zvezda kolo kolo tokio 1991 interkontinentalni kup svetski sampion 29 godisnjica
MN Press 

Rođen u Sivcu, u Vojvodini, ali sa jakim crnogorskim korenima, u Crvenu zvezdu je stigao iz podgoričke Budućnosti. Tokom šest godina u seniorskom timu Podgoričana, Leković se istakao kao jedan od najtalentovanijih golmana u državi. I pre Beograda je stekao ime, branio je za reprezenetaciju do 20 godina koja je postala svetski šampion 1987. u Čileu, a za seniorsku reprezentaciju je skupio 14 nastupa.

Nakon Crvene zvezde put ga je vodio u Mogren, Budućnost, Kilmarnok, Sporting iz Hihona, Malagu, AEK iz Larnake i Pert Glori. U Crvenoj zvezdi je proveo samo jednu sezonu, penzionisao se 2003. godine, a godinama je bio deo stručnog štaba reprezentacije Crne Gore.

Saša Nedeljković - odbrana

crvena zvezda kolo kolo tokio 1991 interkontinentalni kup svetski sampion 29 godisnjica
MN Press 

Defanzivnom redu je trebalo malo promena nakon osvajanja evropske titule, pa je Nedeljković stigao sa obližnje Banjice, nakon impresivne sezone u dresu Rada. Saša se nije dugo zadržao u klubu, proveo je u Zvezdi tek dve sezone i nije bio naročito primetan, a to se može reći i za ostatak njegove karijere.

Nakon igranja za OFK Beograd i Rad, Crvena zvezda mu je bila kruna karijere, a kasnije je nosio dres Hejdelberg junajteda i Adelejda. 

Miroslav Tanjga - odbrana

crvena zvezda kolo kolo tokio 1991 interkontinentalni kup svetski sampion 29 godisnjica
MN Press 

Dugogodišnji prijatelj Siniše Mihajlovića, još iz zajedničkih dana u Vojvodini, bio je veliko pojačanje crveno-belih. Trebalo je da nadomesti odlaske u poslednjoj liniji tima i da narednih nekoliko godina bude stub nove Zvezde, koja je imala plan da još nekoliko puta igra bitnu ulogu u evropskom fudbalu.

Nakon Dinama iz Vinkovaca, Vojvodine i beogradskog tima nosio je dres Fenerbahčea, a zatim Herte i Majnca u Nemačkoj. I on je u Crvenoj zvezdi proveo samo godinu dana, ali je u tom periodu očvrsnuo prijateljstvo sa Mihajlovićem, kom je bio pomoćnik u reprezentaciji Srbije, Torinu i Bolonji.

Milorad Ratković - vezni red

a
MN Press a

Za razliku od do sada pobrojanih igrača, Milorad Ratković je bio starter na meču u Tokiju! Odigrao je ceo susret protiv tima iz Čilea, a njegova karijera u crveno-belom je bila veoma neobična. Stigao je godinu dana ranije, iz Čelika za koji je igrao u rodnoj Zenici. Nije uspeo da se izbori za minute i ulogu u timu, a kako je bio iskusan igrač, želeo je da ode na pozajmicu gde će igrati.

Proveo je šest meseci u Borcu iz Banjaluke, propustio Zvezdino osvajanje Kupa evropskih šampiona, a onda se vratio u pravom trenutku da osvoji Interkontinentalni kup! Dobre partije u Crvenoj zvezdi obezbedile su mu transfer u Španiju gde je igrao za Seltu iz Viga i Sevilju.

Ilija Ivić - napad

crvena zvezda kolo kolo tokio 1991 interkontinentalni kup svetski sampion 29 godisnjica
MN Press 

Mnogi ga pamte kao sportskog direktora crveno-belih, oni malo stariji i iz fudbalskih godina pod sankcijama, ali je Ivić zapravo najdublji trag ostavio u grčkom fudbalu. Istina, bio je deo Crvene zvezde u tri sezone i za to vreme redovno igrao, ali se verovatno ne sećate da je bio i u Tokiju.

Pred početak sezone 91/92 je stigao iz zrenjaninskog Proletera, sa samo 20 godina i tri sezone u seniorskom fudbalu, a kasnije je nosio dres Olimpijakosa i Torina, Arisa i AEK-a, gde i danas radi kao direktor.

MN Press Crvena zvezda je u Tokiju savladala Kolo Kolo iz Čilea.

Budite bolje informisani od drugih, PREUZMITE MONDO MOBILNU APLIKACIJU.