Burna i izazovna je bila 2020. godina za fudbal.

Imali smo neprirodno dugu pauzu zbog pandemije, prvi put u istoriji otkazano je Evropsko prventvo u fudbalu, igralo se uglavnom bez navijača, ali dobra vest na kraju je da je "najvažnija sporedna stvar na svetu ponovo tu".

Bliži se polako kraj godine, a to znači samo jedno - vreme je za sumiranje utisaka iz prethodnih 366 dana i dodeljivanje nagrada onima koji su ih zaslužili!

Već smo videli da je Robert Levandovski proglašen za najboljeg igrača godine u izboru FIFA i "Globe Soccer Awards", ali nas najviše interesuju srpski fudbaleri i dodela nagrada koju na kraju svake kalendarske godine organizuje Fudbalski savez Srbije (FSS).

U ovo vreme prošle godine već su "Zlatne lopte" podigli Siniša Mihajlović i Dušan Tadić, a zbog epidemiološke situacije u Srbiji i svetu sada neće biti klasične ceremonije.

Za sada je i dalje neizvesno da li će se uopšte održati, spominje se odlaganje za mart kada će se fudbaleri pojaviti na okupljanju kod novog selektora (ne zna se ko će to biti), a nešto ranije FSS bi trebalo da objavi putem sajta ko su laureati.

KO JE NAJBOLJI SRPSKI FUDBALER?

Dušan Tadić je dvaput dobio "Zlatnu loptu" FSS.
MN Press 

Koliko je 2020. godina bila slabija u odnosu na prethodne - najbolje govori podatak da nijedan srpski fudbaler nije na Gardijanovoj listi od "100 najboljih igrača sveta".

Srbija više nema fudbalere u najboljim timovima sveta (ili tamo ne igraju poput Jovića), pa je tako teško na prvu odgovoriti i ko je zaslužio da osvoji "Zlatnu loptu". Nisu se naročito istakli na klupskom planu, još manje na reprezentativnom pošto se opet nismo plasirali na EURO.

Za sada se spominju svega tri kandidata - Nemanja Gudelj, Sergej Milinković-Savić i Predrag Rajković, ali teško je odlučiti ko je od njih zapravo favorit za "Zlatnu loptu".

Anketa

Ko je najbolji srpski fudbaler za 2020. godinu?


Gudelj je osvojio Ligu Evrope sa Seviljom, ali u završnici takmičnenja gotovo da nije igrao - odnosno od osmine finala odigrao je samo sedam minuta. Njegov tim bio je četvrti u Primeri, dobro "gura" i ove sezone, a on ima sve važniju ulogu.

SMS je sa Lacijom dugo bio kandidat za titulu u Italiji, međutim posle pandemije su pali, ali njegov učinak je bio na zadovoljavajućem nivou. Uz to, bio je igrač meča u baražu protiv Norveške.

Najmanje šanse daju se Predragu Rajkoviću koji je dobro branio za Rems i uspeo je da na čak 12 mečeva ostane nesavladan, dok to nije slučaj i ove jeseni pošto je primio već 27 golova, a tek na dva susreta mreža mu je ostala netaknuta.

S druge strane Aleksandar Mitrović i Dušan Tadić, laureati iz prethodnih sezone, nisu blizu prethodnog nivoa i malo je verovatno da će ih FSS sada nagraditi.

KO JE NAJBOLJI SRPSKI TRENER?

Dejan Stanković na klupi Zvezde.
MN Press 

Da je kojim slučajem Ljubiša Tumbaković uspeo da odvede Srbiju na EP verovatno bi i dalje bio selektor (pamtimo slučaj Slavoljuba Muslina), a ujedno i glavni kandidat za prestižnu nagradu za trener godine u izboru FSS.

Ovako je "prvi pik" za priznanje Dejan Stanković. Uspeo je trener Crvene zvezde da dovrši započeti posao Milojevića i osvoji titulu, a potom je uveo tim u Ligu Evrope i obezbedio nokaut fazu.

Vredni pažnje su Vladimir Ivić, koji je osvojio titulu prvaka sa Makabijem, ali je u međuvremenu smenjen u Votfordu. Od trenera u inostranstvu vredi izdvojiti još Marka Nikolića, koji je sa Lokomotivom izborio učešće u Ligi šampiona, a čini se da je Veljko Paunović prekratko na funkciji trenera Redinga da bi bio uzet u razmatranje.

Od trenera sa domaće scene svakako vredi izdvojiti Nenada Lalatovića koji je sa Vojvodinom osvojio Kup Srbije, a možda je i Zoltan Sabo zaslužio posthumno odlikovanje za rezultate sa TSC-om.

Anketa

Ko je najbolji srpski trener za 2020. godinu?

PRETHODNI OSVAJAČI ZLATNE LOPTE - IGRAČI

2005. godina - Nemanja Vidić (Spartak)
2006. godina - Dejan Stanković (inter)
2007. godina - Nikola Žigić (Valensija)
2008. godina - Nemanja Vidić (Mančester junajted)
2009. godina - Miloš Krasić (CSKA)
2010. godina - Dejan Stanković (Inter)
2011. godina - Aleksandar Kolarov (Mančester siti)
2012. godina - Branislav Ivanović (Čelsi)
2013. godina - Branislav Ivanović (Čelsi)
2014. godina - Nemanja Matić (Čelsi)
2015. godina - Nemanja Matić (Čelsi)
2016. godina - Dušan Tadić (Sautempton)
2017. godina - Vladimir Stojković (Partizan)
2018. godina - Aleksandar Mitrović (Fulam)
2019. godina - Dušan Tadić (Ajaks)

PRETHODNI OSVAJAČI ZLATNE LOPTE - TRENERI

2005. godina - Ilija Petković (SCG)
2006. godina - Ljubiša Tumbaković (Šandong)
2007. godina - Miroslav Đukić (Partizan/Srbija)
2008. godina - Slaviša Jokanović (Partizan)
2009. godina - Radomir Antić (Srbija)
2010. godina - Milovan Rajevac (Gana)
2011. godina - Ivan Jovanović (APOEL)
2012. godina - Dragan Okuka (Đangsu)
2013. godina - Ljubinko Drulović (U19 Srbija)
2014. godina - Radovan Ćurčić (U21 Srbija)
2015. godina - Veljko Paunović (U20 Srbija)
2016. godina - Dragan Stojković (Guangdžou)
2017. godina - Vladan Milojeviić (Zvezda)
2018. godina - Vladan Milojević (Zvezda)
2019. godina - Siniša Mihajlović (Bolonja)

Budite bolje informisani od drugih, PREUZMITE MONDO MOBILNU APLIKACIJU.