Ovakvu vest teško da je neko očekivao! UEFA će već naredne nedelje početi da koristi novu poluautomatizovanu ofsajd tehnologiju, koja bi mogla da napravi revoluciju u svetskom fudbalu.

Novi sistem biće korišćen u meču UEFA Superkupa, ali će biti u upotrebi i već od grupne faze nove sezone Lige šampiona, značajno ranije nego što je prvobitno bilo planirano!

Prvobitna ideja za poulautomatizovanu ofsajd tehnologiju (SAOT) bila je da ona bude uvedena prvi put na Svetskom prvenstvu u Kataru, nakon što je prošla brojna FIFA testiranja.

Ipak, UEFA je u sredu potvrdila da će u njenim takmičenjima SAOT debitovati u meču Superkupa Evrope između Real Madrida i Ajntrahta, koji će se igrati u Helsinkiju naredne sedmice.

UEFA je potvrdila i da će biti korišćen na svim mečevima grupne faze Lige šampiona u sezoni 2022/23, pa ćemo tako imati prilike da vidimo novu ofsajd tehnologiju i pre Svetskog prvenstva. A šta je zapravo SAOT?

SAOT je tehnologija koja će o ofsajd situacijama odlučivati u 3D tehnologije. Stvari će podsećati na "čelendž" u tenisu, makar po izgledu snimaka koji budu odlučivali o tome da li u nekoj situaciji jeste ili nije bio ofsajd.

YouTube/FIFA/Printscreen Kako se uz pomoć VAR tehnologije određuje ofsajd

Radi se o 10 kamera koje u svakom trenutku hvataju 18 "tačaka" na telu igrača, čime se prati svaki njihov pokret sa čak 50 snimaka u sekundi. Taj softver prati svaki deo tela igrača i u vrlo brzom roku potom izbacuje virtuelni prikaz sporne situacije. Tako će se uz pomoć najnaprednije tehnologije donositi odluke putem VAR sistema da li je neki igrač bio u ofsajdu - sve informacije će obrađivati kompjuteri velikom brzinom, pa neće morati da se ručno crtaju po ekranu sada već čuvene linije.

Ovo bi trebalo da dodatno umanji mogućnost sudijskih grešaka, a FIFA je već pokazala kako će SAOT tehnologija izgledati u praksi.