Kapiteni nekoliko reprezentacija na Mundijalu u Kataru nosiće trake u duginim bojama, u znak osude diskriminacije i podrške borbi za ljudska prava. Među njima neće biti i kapiten srpske "A" selekcije Dušan Tadić, a to je u četvrtak potvrdio generalni sekretar Fudbalskog saveza Srbije Jovan Šurbatović u razgovoru za "Kurir".

"Tačno je da smo dobili upit da se priključimo inicijativi i da nismo na njega pozitivno odgovorili jer smo fokusirani samo na fudbal. Sve što bi moglo izazvati provokaciju bilo koje vrste kod naše javnosti i navijača ili biti shvaćeno kao vid politizacije, za nas je neprihvatljivo. Držimo čisto sportsku i politički neutralnu poziciju. Taj stav smo izneli i na sastanku u Dohi kada su inicirane razne ideje", rekao je Šurbatović.

"Za univerzalne vrednosti i poruke tipa: "Stop war", "Peace" smo uvek ZA... ali je pitanje trake duginih boja za naše društvo veoma osetljivo i nepotrebno. Fokusirani smo isključivo na fudbal. Među našim navijačima ima pripadnika različitih društvenih grupa i verskih zajednica i mi poštujemo pravo na slobodno izražavanje stavova svakog pojedinca, ali ponavljamo - ove teme nisu primerene fudbalu i stadioni nisu mesto za takve stvari. To je stav FSS!", dodao je on.

Ovu kampanju za mečeve Mundijala i Lige nacija pokrenuo je Fudbalski savez Holandije, a pridružiće se Engleska, Belgija, Danska, Francuska, Nemačka, Norveška, Švedska, Švajcarska i Vels, dok u akciji ne učestvuju ni Španija, Hrvatska, Poljska... U Kataru su istopolni odnosi nezakoniti i to je izazvalo brigu među LGBT ljubiteljima fudbala, koji planiraju da idu na Svetsko prvenstvo, ali brinu za svoju bezbednost, kao i fudbalski savezi tih zemalja. Tako je Fudbalska asocijacija Engleske dobila uverenje da LGBT+ parovi koji se budu držali za ruke u Kataru neće biti procesuirani. Takođe, najavljeno je i da navijači sa zastavama u duginim bojama neće biti hapšeni sve dok ne iskazuju nepoštovanje prema lokalnoj kulturi i ne šire ih preko džamija.