Postojala je mogućnost da se utakmica Monaka i Crvene zvezde u šestom kolu grupne faze Lige Evrope odloži zbog obilnih padavina. Nebo se otvorilo nad stadionom "Luj Drugi", ali ne onako kako pamte navijači Crvene zvezde iz navijačkog refrena, pa je tokom "finala" za momke koji su sinoć igrali u plavim dresovima kiša bila veliki neprijatelj. Nije ona kriva za poraz (4:1), kriva je što je pokazala gde su rupe u čamcu kojim je srpski šampion pokušao da uplovi među jahte u luku nedaleko od stadiona.

Nakon što je Monako golovima Kevina Folanda ugasio nadu o evropskom proleću treba biti pošten i reći - Zvezdino plovilo kojim je sinoć trebalo da se vesla previše je dotrajalo i više ne može da odoleva vremenu. Potreban je generalni remont, tokom narednih šest meseci ili u letnjem prelaznom roku. A on će doći brže nego što mnogi očekuju.

Najavio ga je prilično stidljivo i direktor Zvezdinog skautinga Marko Marin pre nekoliko nedelja, ali je pitanje za kada je isplanirao ogromne promene u igračkom kadru. "Naš plan je da podmladimo ekipu, da uvedemo neku novu energiju i još više podignemo kvalitet. Ne znači da smo sada loši, naprotiv, ali moramo da težimo da bude još bolje. Očigledno je da je ekipa zasićena, osvojili su mnogo trofeja, dugo su na okupu", rekao je za "Mocart sport" Marko Marin sredinom oktobra. Kao da je znao kakav bi udar u stene na Sredozemnom moru mogao da usledi nekoliko nedelja kasnije. Pogledajte detalje sa meča:

Profimedia Detalji sa meča u Ligi Evrope.

ŠTA BI TREBALO DA SE MENJA?

Kao prvi problem Zvezde u ovom trenutku ističe se zasićenost. Čini se da su fudbaleri Crvene zvezde ostvarili sve zacrtane ciljeve u prethodnim godinama. Izborili su grupne faze Lige Evrope, Lige šampiona, nokaut fazu Lige Evrope, bili čak i prvi u grupi pod Stankovićevim vođstvom. U domaćim okvirima dominiraju, osvajaju titule, kupove, duple krune i igraju sezone u kojima praktično nemaju pravi izazov - sem derbija protiv Partizana.

Kada je stvarnost takva, fudbalerima postane dosadno. Imajući u vidu da su neki od najbitnijih igrača poput Borjana, Rodića, Gobeljića (sad je ponovo starter), Ivanića tu već godinama, a da su Milunović, Katai, Kanga, Pešić povratnici koji su i u prvom mandatu ostvarili uspeh, deluje da su svi realni dometi ovog tima već ispunjeni. Teško je zamisliti da bi tim Crvene zvezde u ovakvom sastavu mogao da obezbedi nokaut fazu Lige šampiona sledeće sezone, što bi bio jedan od iskoraka - nešto što do sada nismo videli od srpskog šampiona.

Uz to, većina nosilaca igre izuzetno je iskusna. Pored Strahinja Erakovića i Stefana Mitrovića koji su viđeni za prodaju u narednom periodu, mladost u startnu postavu mogu da unesu samo solidno plaćeni Kings Kangva i Osman Bukari. Svi ostali su prebacili 30. godinu i većina njih je prošla zenit svoje karijere... Zato će se Marko Marin u narednom periodu morati da osveži, podmladi i dodatno ojača tim!

U KOM PRAVCU ZVEZDA MORA DA IDE?

Grupna faza Lige Evrope pokazala je da Zvezda tek na trenutke može da igra protiv timova Monakovog kvaliteta. Takvih ekipa u Ligi šampiona ima tridesetak, pa je jasno da crveno-beli moraju da budu mnogo jači ukoliko planiraju da se sledeće sezone, kao šampioni Srbije, nađu u grupnoj fazi elitnog fudbalskog takmičenja. Da bi bila konkurentni među najboljima, ekipa mora da bude kvalitetnija, ali i ne samo to.

Često su čelnici Crvene zvezde prethodnih godina isticali da je ekipi potrebna brzina. Pričao je o tome i bivši trener Crvene zvezde, svestan da bi ozbiljne evropske ekipe uspele da pretrče njegove pulene u prethodnim sezonama. Zbog toga su tokom leta u klub stigli Kings Kangva, koji voli da igra u jakom tempu i Osman Bukari, koji pravi razliku među ekipama Zvezdinog kvaliteta, pre svega brzinom i driblingom u desno koji njegovi čuvari ne mogu da prate. Zbog brzine je Stankovićeva želja bio i Stefan Mitrović, a u Budimpešti protiv Ferencvaroša videlo se koliko može da donese u tom segmentu.

Jasno je da kombinacija te tri vrline - mladost, brzina i kvalitet - sa sobom donosi i cenu koja košta, ali Zvezda je dostigla tačku u kojoj mora da se ulaže. Više opcija za evropske iskorake nisu fudbaleri koji bi u Superligi mogli da se nađu besplatno ili za malo novca - a neki od njih su bili pogodak prethodnih godina. Sad treba da se plati i da se pogodi. Da ne licitiramo o milionima koje bi Zvezda trebalo da potroši, ali trenutno ne deluje suludo ulagati u tim koji bi kao osvajač titule odmah išao u grupnu fazu Lige šampiona.

TITULA, PA LIGA ŠAMPIONA!

Crveno-beli trenutno imaju sedam bodova prednosti u odnosu na Partizan i veoma su blizu toga da jesenji deo prvenstva završe na prvoj poziciji. To je mesto koje ne žele da prepuste ni na kraju prvenstva, a ogromna, tromesečna pauza zbog neobičnog termina za Mundijal mogla bi da bude ključan period za Zvezdine dugoročne planove. Nekoliko fudbalera koji su trenutno u igračkom kadru definitivno ne kogu da budu deo tih planova ako na "Marakani" žele da iskorače ka nekim novim visinama, a žele.

Čamac koji smo pomenuli na početku teksta mogao bi da "preveze" Zvezdu do još jedne titule. Bez obaveza u Evropi, uz stečenu prednost i uz drastičnu razliku u kvalitetu u odnosu na sve osim Partizana, crveno-beli će biti veliki favoriti za novu šampionsku titulu, ali... Ukoliko Crvena zvezda već sada počne da razmišlja o narednoj sezoni, u prolećni deo prvenstva i borbu za Ligu šampiona krenuće bolje pripremljena za elitu.

U najkraćim crtama, to znači rastanak sa nekoliko fudbalera čija karijera trenutno ide silaznom putanjom, ulazak u prvi tim nekoliko omladinaca koji su u Grafičaru pokazali talenat, ali i kupovinu. U januaru Zvezda ne bi trebalo da dovodi "pojačanja" u vidu igrača koji po nekoliko meseci nemaju klub i čiji su dolasci diskutabilni od trenutka kad podignu dres na promociji, već da kupuje kvalitet koji bi u grupnoj fazi Lige šampiona mogao da donese opipljive rezultate.