Srbija počinje svoj put na Svetskom prvenstvu, ali Srbi su već igrali na ovom Mundijalu! S obzirom na jako veliki broj Srba koji je kako devedesetih, tako i u nekim ranijim vremenima otišao "trbuhom za kruhom" u Zapadnu Evropu, Ameriku i Australiju, to uopšte ne čudi, niti je prvi put.

Od prvih Svetskih prvenstvava Srbi ili igrači rođeni na sadašnjem tlu Srbije igrali su na Mundijalima za druge selekcije, a sada smo već dvojicu videli na terenu. Prvo je na teren izašao nekadašnji štoper Crvene zvezde Miloš Degenek, inače bivši reprezentativac naše zemlje.

On je rođen u Kninu, njegovi roditeljisu nakon rata devedesetih izbegli u Australiju, a nakon nastupa za U17 tim ove zemlje prebacio se i igrao za U19 ekipu "Sokerosa". Sada mu je ovo drugo Svetsko prvenstvo, a nakon što u Rusiji nije dobio ni minut na terneu, sada je zaigrao od 85. minuta u porazu od Francuske.

U timu Australije je jedan Srbin kome je ovo takođe drugo Svetsko prvenstvo, iako ima samo četiri nastupa za nacionalni tim Australije. U pitanju je iskusni 37-godišnji golman Deni Vuković koji je i sada, kao i u Rusiji, treći golman tima. On je karijeru počeo u srpskom iseljeničkom klubu u Australiji Bonirig Vajt Iglsima, a već godinama je rezerva na golu Australije.

Sada smo na terenu videli još jednog srpskog golmana na Svetskom prvenstvu, Milana Borjana. Iskusni čuvar mreže i kapiten Crvene zvezde primio je jedan gol u meču Kanade protiv favorizovane Belgije ipružio odličnu partiju. Što se tiče Katara – to su Srbi koji nas predstavljaju, a da igraju za druge nacionalne timove!

IZ ALIBUNARA I VRŠCA NA MUNDIJAL 1934. GODINE!

Aleksandar Mitrović i Valon Behrami 1
Profimedia 

Još na Svetskom prvenstvu davne 1934. godine igrači rođeni na teritoriji današnje Srbije su igrali za druge timove. Nisu bili etnički Srbi, ali valja ih pomenuti – to su bili Rumun iz Alibunara Lazar Sfera koji je nastupao za Rumuniju kao i Jeno Vince, sjajno desno krilo rođeno u Vršcu, deo neverovatnog tima Mađarske koji je tih godina dominirao. Tada član moćne Ujpešt Dože nastupao je i na Mundijalu 1938. godine kada je sa Mašarima stigao i do finala. A na tom prenstvu je za Rumuniju branio i etnički Srbin, Dumitriju Pavlović!

Mađari su i u narednim godinama imali fudbalere iz Vojvodine u svojim timovima, pa je tako "Laka konjica" mogla da se pohvali da je Mihalji Tot, rođen 14. septembra 1926. godine u Bezdanu bio jako bitan deo tima, čak je nastupao i u finalu Svetskog prvenstva 1954. godine.

Opet će Srbija na ovom Mundijalu igrati sa Švajcarskom, a tu će u timu biti Albanc sa prostora Kosova i Metohije Granit Džaka. I ranije su Albanci sa Kosova igrali za Švajcarce na SP, pa su se tako "zaređali" Valon Behrami na četiri Mundijala i Albert Bunjaku 2010. godine.

Ipak prvi Albanac sa Kosova koji je igrao za neki nacionalni tim na Svetskom prvenstvu je Ardijan Kozniku, fudbaler rođen u Đakovici, a kasnije igrač Hajduka iz Splita i Dinama iz Zagreba, koji je bio deo tima Hrvatske koji je 1998. godine bio treći na svetu.

OD "DAGA" DO "PREKOG"

profimedia-0068578640.jpg
Profimedia 

Prvi Srbin koji je igrao za neku drugu reprezentaciju na Svetskom prvenstvu je Dragan Utješenović u Australiji poznatiji kao Dag! Kasnije je i prednji vezni Tom Rogić nastupao za"Sokerose", ali sve je počelo kada je bivši desni bek OFK Beograda otišao u Sidnej,

Utješenović je otišao da igra fudbal u Australiji, tu je postao libero, dobio je državljanstvo i odigrao 61 meč za nacionalni tim, od toga tri na Mundijalu 1974. godine. Štoperi srpskog porekla se jako cene, pa je tako na Svetskim prvenstvima za Rumuniju igrao i član zlatne generacije Crvene zvezde Miodrag Belodedić, Srbin rođen u Sokolovu, blizu granice sa maticom.

Srpskog porekla je i Filip Senderos, dugogodišnji defanzivac Švajcarske kome je majka iz Niša, a on govori i srpski, nastupao je na Mundijalima od 2006. do 2014. godine.

Sećamo se i kako je Milan Jovanović pitao Marka Marina pred meč Srbije i Nemačke "je l' si ti naš", a kasnije doneo sjajnu pobedu našem timu. Nije Marin jedini vezista našeg porekla koji je igrao za druge timove, tu je i legendarni Predag Radosavljević Preki. On je osamdesetih otišao u Ameriku, a tamo je igrao tako dobro da je kasnije stigao i do Premijer lige i – Mundijala! Za SAD je igrao 28 puta, a na Mundijalu je 1998. godine i nastupio protiv Jugoslavije!

Naravno, moraju se pomenuti i Srbi koji suna SP igrali za bivše jugoslovenske republike, a od njih je Zvjezdan Misimović igrao za mlađe selekcije SR Jugoslavije pre nego što je precrtan od stane selektora i prešao da igra za Bosnu i Hercegovinu. Na jedinom SP na kome je BIH igrala nastupao je i bivši štoper Crvene zvezde Ognjen Vranješ.

Od Hrvata sa srpskim korenima na Svetskim prvenstvima bili su Robert Prosinečki, Milan Rapajić, Boško Balaban, Miladin Pršo i Danijel Subašić, a Slovenija je na svoj prvi Mundijal vodila Milenka Aćimovića i Zlatka Zahovića, dok su na drugi 2010. godine išli Branko Ilić, Bojan Jokić i Milivoje Novaković.