Srbija počinje svoj put na Svetskom prvenstvu, ali Srbi su već igrali na ovom Mundijalu! S obzirom na jako veliki broj Srba koji je kako devedesetih, tako i u nekim ranijim vremenima otišao "trbuhom za kruhom" u Zapadnu Evropu, Ameriku i Australiju, to uopšte ne čudi, niti je prvi put.
Od prvih Svetskih prvenstvava Srbi ili igrači rođeni na sadašnjem tlu Srbije igrali su na Mundijalima za druge selekcije, a sada smo već dvojicu videli na terenu. Prvo je na teren izašao nekadašnji štoper Crvene zvezde Miloš Degenek, inače bivši reprezentativac naše zemlje.
On je rođen u Kninu, njegovi roditeljisu nakon rata devedesetih izbegli u Australiju, a nakon nastupa za U17 tim ove zemlje prebacio se i igrao za U19 ekipu "Sokerosa". Sada mu je ovo drugo Svetsko prvenstvo, a nakon što u Rusiji nije dobio ni minut na terneu, sada je zaigrao od 85. minuta u porazu od Francuske.
U timu Australije je jedan Srbin kome je ovo takođe drugo Svetsko prvenstvo, iako ima samo četiri nastupa za nacionalni tim Australije. U pitanju je iskusni 37-godišnji golman Deni Vuković koji je i sada, kao i u Rusiji, treći golman tima. On je karijeru počeo u srpskom iseljeničkom klubu u Australiji Bonirig Vajt Iglsima, a već godinama je rezerva na golu Australije.
Sada smo na terenu videli još jednog srpskog golmana na Svetskom prvenstvu, Milana Borjana. Iskusni čuvar mreže i kapiten Crvene zvezde primio je jedan gol u meču Kanade protiv favorizovane Belgije ipružio odličnu partiju. Što se tiče Katara – to su Srbi koji nas predstavljaju, a da igraju za druge nacionalne timove!
IZ ALIBUNARA I VRŠCA NA MUNDIJAL 1934. GODINE!
Još na Svetskom prvenstvu davne 1934. godine igrači rođeni na teritoriji današnje Srbije su igrali za druge timove. Nisu bili etnički Srbi, ali valja ih pomenuti – to su bili Rumun iz Alibunara Lazar Sfera koji je nastupao za Rumuniju kao i Jeno Vince, sjajno desno krilo rođeno u Vršcu, deo neverovatnog tima Mađarske koji je tih godina dominirao. Tada član moćne Ujpešt Dože nastupao je i na Mundijalu 1938. godine kada je sa Mašarima stigao i do finala. A na tom prenstvu je za Rumuniju branio i etnički Srbin, Dumitriju Pavlović!
Mađari su i u narednim godinama imali fudbalere iz Vojvodine u svojim timovima, pa je tako "Laka konjica" mogla da se pohvali da je Mihalji Tot, rođen 14. septembra 1926. godine u Bezdanu bio jako bitan deo tima, čak je nastupao i u finalu Svetskog prvenstva 1954. godine.
Opet će Srbija na ovom Mundijalu igrati sa Švajcarskom, a tu će u timu biti Albanc sa prostora Kosova i Metohije Granit Džaka. I ranije su Albanci sa Kosova igrali za Švajcarce na SP, pa su se tako "zaređali" Valon Behrami na četiri Mundijala i Albert Bunjaku 2010. godine.
Ipak prvi Albanac sa Kosova koji je igrao za neki nacionalni tim na Svetskom prvenstvu je Ardijan Kozniku, fudbaler rođen u Đakovici, a kasnije igrač Hajduka iz Splita i Dinama iz Zagreba, koji je bio deo tima Hrvatske koji je 1998. godine bio treći na svetu.
OD "DAGA" DO "PREKOG"
Prvi Srbin koji je igrao za neku drugu reprezentaciju na Svetskom prvenstvu je Dragan Utješenović u Australiji poznatiji kao Dag! Kasnije je i prednji vezni Tom Rogić nastupao za"Sokerose", ali sve je počelo kada je bivši desni bek OFK Beograda otišao u Sidnej,
Utješenović je otišao da igra fudbal u Australiji, tu je postao libero, dobio je državljanstvo i odigrao 61 meč za nacionalni tim, od toga tri na Mundijalu 1974. godine. Štoperi srpskog porekla se jako cene, pa je tako na Svetskim prvenstvima za Rumuniju igrao i član zlatne generacije Crvene zvezde Miodrag Belodedić, Srbin rođen u Sokolovu, blizu granice sa maticom.
Srpskog porekla je i Filip Senderos, dugogodišnji defanzivac Švajcarske kome je majka iz Niša, a on govori i srpski, nastupao je na Mundijalima od 2006. do 2014. godine.
Sećamo se i kako je Milan Jovanović pitao Marka Marina pred meč Srbije i Nemačke "je l' si ti naš", a kasnije doneo sjajnu pobedu našem timu. Nije Marin jedini vezista našeg porekla koji je igrao za druge timove, tu je i legendarni Predag Radosavljević Preki. On je osamdesetih otišao u Ameriku, a tamo je igrao tako dobro da je kasnije stigao i do Premijer lige i – Mundijala! Za SAD je igrao 28 puta, a na Mundijalu je 1998. godine i nastupio protiv Jugoslavije!
Naravno, moraju se pomenuti i Srbi koji suna SP igrali za bivše jugoslovenske republike, a od njih je Zvjezdan Misimović igrao za mlađe selekcije SR Jugoslavije pre nego što je precrtan od stane selektora i prešao da igra za Bosnu i Hercegovinu. Na jedinom SP na kome je BIH igrala nastupao je i bivši štoper Crvene zvezde Ognjen Vranješ.
Od Hrvata sa srpskim korenima na Svetskim prvenstvima bili su Robert Prosinečki, Milan Rapajić, Boško Balaban, Miladin Pršo i Danijel Subašić, a Slovenija je na svoj prvi Mundijal vodila Milenka Aćimovića i Zlatka Zahovića, dok su na drugi 2010. godine išli Branko Ilić, Bojan Jokić i Milivoje Novaković.
Partizan razbio Zvezdu i odigrao najbolji meč sezone! Obradovićev tim dominirao, Grobari slavili pred Delijama
Srbija pregazila Dansku i ide na Eurobasket: Blistali Aleksa i Balša, a moglo je i ubedljivije!
"Trebalo je da ubacim 30 poena, neće niko da nas sažaljeva": Petrušev o porazu od Partizana za otrežnjenje!
Mondo ukrštenica za 22. novembar: Jutarnja zabava i "razgibavanje" mozga!
Partizan za 55 dana mora da sakupi milione evra: Rasim Ljajić otkrio koliko crno-beli duguju!