I pre polaska na Svetsko prvenstvo u Kataru svima je bilo jasno da nas čeka "udarac na džep" i da će cene od avionske karte, preko smeštaja do hrane - biti jednostavno mnogo "jače" nego da se turnir organizuje u Evropi. Zbog svega toga i ne čudi što je navijača manje nego na prethodnim Mundijalima i da su tu "botovi", ali ima i onih koji su poput Argentinaca ili Brazilaca štedeli i po nekoliko godina kako bi videli Dohu i bodrili svoju reprezentaciju, nadaju se i do finala. A da bi imali dovoljno novca da ostanu sve do kraja, moraju da se "dovijaju" i štede - od smeštaja u kamp-kućicama usred ničega u pustinji za 200 američkih dolara za noć, pa sve do pametne kupovine i štednje u prodavnicama.
Retko ko od običnih navijača se odlučuje na obedovanje u skupocenim restoranima i hotelima, uglavnom se biraju kiosci sa brzom hranom koji rade "kao dragstor", a iako ih je na svakom uglu - redovi su neminovni kada je šavurma (arapski kebab) vrlo povoljna (velika porcija 370 dinara, mala 250). A kakve su cene u prodavnicama u Dohi?
Za početak vredi istaći da je jedina valuta koju prihvataju njihov katarski rijal. Jedan QR je vredan oko 30 srpskih dinara, odnosno naša "crvena" hiljadarka vredi nešto manje od 33 katarska rijala (osam i po evra), i za taj novac je moguće kupiti neke osnovne stvari poput hleba i mleka. Primera radi, litar kravljeg mleka je 170 dinara, dok je izbor peciva neverovatan, ali možemo da izdvojimo šest zemički za burgere koje staju svega 110 dinara.
Najjeftinija je voda, pa za 10 katarskih rijala (300 dinara) na stadionima možete da dobijete malu flašicu (koju pritom otvore pred vama), dok za isti novac u prodavnicama dobijete 18 flaša od po 1,5 litre. Pogledajte cene iz prodavnica:
Nismo proveravali i upoređivali cene, ali kolege tvrde da je paklica cigareta (Marlboro) oko 600 dinara. I pušenje nije dozvoljeno u zatvorenom prostoru, ali postoje posebne "zone".
Kilogram piletine je devet rijala (oko 275 dinara), dok je junetina daleko skuplja - 400 grama mlevene blizu 500 dinara. Mesnih prerađevina na koje smo navikli u Srbiji i nema mnogo, teško je pronaći nešto "za sendviče" koji su najpraktičniji u jurnjavi, pa je tako 150 grama narezane dimljene ćuretine - 520 dinara, a 100 grama topljenog sira oko 220 dinara. Što se tiče kokošijih jaja, što za pakovanje od šest komada ćete dati 170 dinara, ali za veće od 12 nešto manje - 220.
Pakovanje od pet kilograma pirinča je "džabe" - 580 dinara, čokolade su nešto skuplje nego u Srbiji (oko 200 dinara za 100 grama), a za ono što se može reći da je skupo je suncokretovo ulje (700 dinara).
Za kraj da vas provedemo i kroz pijačni barometar - cene su tek nešto jače pošto Katar uglavnom uvozi voće i povrće, mada se u razgovorima sa taksistima (Uber je takođe jeftin) može čuti da će se to promeniti u narednim godinama. Jabuke su oko 200 dinara, banane 180, pomorandže 150, a krompir 90...
Interesantno je da u prodavnicama nije moguće pronaći alkoholne proizvode i pivo se služi samo u navijačkim zonama i hotelima sa posebnom dozvolom, a najjeftinije na koje smo naleteli je 1.250 dinara. Obično se kreće i po 15-16 evra i zbog toga se mnogi navijači žale, dok ako odete na mesto koje je malo više "fensi", nemojte se čuditi ako vas dva mala izađu i na 50 evra. I čašica tekile jednog kolegu je koštala 20 evra, ali vredeće naravno svakog dinara - ako Srbija pobedi Švajcarce i prođe u osminu finala Svetskog prvenstva posle dve i po decenije.
"Pogledajte dobro oči ovog čoveka, hoću da svi Rusi vide": Srna objavio potresnu fotografiju, ledi krv u žilama
Haos na kraju i poraz Crvene zvezde: Teo promašio za produžetak, sudije u prvom planu!
Sudije oštetile Partizan u ključnom napadu Barselone: Krupna greška se jasno vidi na video-snimku!
Željko zagrmeo zbog rasporeda Partizana: "Veoma interesantno, drugi put nam se dešava"
Ostavio venac za nastradale u Novom Sadu, pa doživeo saobraćajku: Aleksandru se lekari bore za život