Prethodne večeri završena je grupna faza Lige šampiona i to je poslednji put da smo videli elitno UEFA takmičenje u ovom formatu. Zaboravite na osam grupa od po četiri kluba, "prođu" do proleća u Evropi sa trećeg mesta, od leta 2024. godine dolazi do velike reforme Lige šampiona!

Pre dve godine, pod pritiskom zbog osnivanja Superlige bogatih, jednoglasno je izglasan novi sistem takmičenja u Ligi šampiona po kome će se broj učesnika povećati sa 32 na čak 36. Istovremeno, ukidaju se i grupe, pošto ćemo ubuduće imati jednu zajedničku ligu i tabelu gde će svaki od timova igrati po osam utakmica, odnosno na programu će biti čak 44 meča više nego što smo do sada navikli.

O čemu se tačno radi? Igraće se po takozvanom "švajcarskom modelu" gde će u prvoj fazi Lige šampiona svaki tim igrati po pet utakmica kod kuće i na strani, a na žrebu će biti određeno ko sa kim igra. Tako će se u prvom šeširu pronaći šampioni domaćih najjačih liga iz prethodne sezone, a naredna tri bi se određivala na osnovu UEFA koeficijenta koji je nikada važniji. Iako zvuči komplikovano, da probamo da uprostimo: svaki klub će igrati protiv dva kluba iz svakog šešira (četiri različita kod kuće, četiri različita u gostima).

liga šampiona
Profimedia/Sportimage 

Grupna faza Lige šampiona bi se igrala sve do kraja januara, a prolazak u nokaut fazu će direktno obezbediti prvih osam. Što se tiče preostalih osam mesta u osmini finala, njih ćemo saznati u dvomečima koji će igrati timovi rangirani od devetog do 24. mesta. Jasno, polovina bolje rangiranih biće privilegovana na žrebu. Svi ispod (od 25. mesta), biće eliminisani, bez daljeg nastavka takmičenja u Ligi Evrope kako je bio ranije slučaj.

Što se tiče kvalifikacija za Ligu šampiona, vredi istaći da će šampion Srbije igrati kvalifikacije od plej-ofa, zbog pada na UEFA listi. Preciznije, potrebno je da prvak Srbije izbaci jednog protivnika da bi igrao u Ligi šampiona, a tamo mogu da ga čekaju prvaci iz Turske, Švajcarske, Ukrajine, ali i Češke, Norveške, Danske, Hrvatske, Grčke, Izraela, Kipra, Švedske, Poljske... Dakle, ne mnogo drugačije u odnosu na prošle godine, što znači da već naši klubovi znaju šta ih čeka, pošto se nismo pošteno ni navikli na "direktno učešće" u grupnoj fazi Lige šampiona.

Vredi istaći i da ukoliko osvajač Lige šampiona obezbedi kroz ligu učešće u ovom takmičenju (što se gotovo uvek dešava), otvara se jedno mesto u grupnoj fazi najjačeg takmičenja. Prema pravilima, dobiće ga šampion zemlje koja je rangirana od 11. do 55. mesta na UEFA listi, a koji ima najveći koeficijent. Trenutno, za njega se otimaju Šahtjor, Slavija, Dinamo...

Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i propisima Zakona o javnom informisanju i medijima.

BONUS VIDEO:

Kurir Mijatović posle poraza od Sitija

(MONDO - M.V.)