Slušaj vest

Na današnji dan 1951. godine u Loznici rođen je najživopisniji srpski golman ikada - Dragan Pantelić. Reprezentativni čuvar mreže bio je poznat ne samo po sjajnim odbranama i harizmi već i po golovima koje je davao.

Postigao je dva pogotka u dresu reprezentacije Jugoslavije i njima odve tim na Svetsko prvenstvo 1982. godine, a njegov pogodak na meču Radničkog i Veleža ostao je do danas jedan od najspektakularnijih u istoriji našeg fudbala.
Jugoslaviju je golovima odveo na Mundijal

Na Svetskom prvenstvu 1982. godine je u konkurenciji Ratka Svilara i Ivana PuDara on bio izbor selektora Miljana Miljanića za mečeve sa Španijom, Hondurasom i Severnom Irskom. A kako i ne bi kad je svojim golovima "gurnuo" Jugoslaviju na Mundijal.

Sjajni čuvar mreže ne samo da je branio gol "plavih" tada već je u kvalifkacijama za Svetskom prvenstvo prvo dao gol Danskoj, a onda i Grčkoj. Debitovao je za Jugoslaviju '79 kada je protiv Španije u pobedi 1:0 sačuvao mrežu, a prtotiv Danaca je nakon penala nad Zlatkom Vujovićem uspeo da sa penala smesti loptu u mrežu. A onda je Grcima u pobedi 5:1 uspeo takođe da postigne gol i tako je smestio Jugoslaviju ispred Italije i kupio joj kartu za Mundijal u Španiji.

Najlepši gol jugoslovenskog fudbala

Ipak najspektakularniji pogodak postigao je 26. oktobra 1986. godine jednom takođe reprezentativnom golmanu - Enveru Mariću. Tada već legendarni čuvar mreže Veleža primio je gol - sa celog terena. Bilo je tu osamdesetak metara... Evo kako se to desilo:

"'Uzeo sam lop­tu u svom še­sna­e­ster­cu i od­mah de­ga­ži­rao, ka­ko bih pro­na­šao cen­tar­fo­ra Mi­toše­vi­ća. U tom tre­nut­ku ni­sam vi­deo da je Ma­rić na­pu­stio gol i ni­sam imao na­me­ru da ga ma­ti­ram. Lop­ta je pa­la iz­me­đu še­sna­e­ster­ca i pe­na­la, na nju su tr­ča­li Mi­to­še­vić, Ma­rić i još ne­ko­li­ko igra­ča. Svi su mi­sli­li da će lop­ta do­ći u nji­hov po­sed, me­đu­tim, ona je ne­zgod­no od­sko­či­la i za­vr­ši­la u mre­ži Ve­le­ža.

Po­sle za­vr­šet­ka utak­mi­ce, bi­lo mi je ne­pri­jat­no da se po­zdra­vim sa Ma­ri­ćem. Znam da mi je za­me­rio, ali valj­da je shva­tio da tu ni­je bi­lo zle na­me­re. Haj­de da sam na taj na­čin po­sti­gao gol ne­kom klin­cu, baš bi me bi­lo bri­ga, ali, ova­ko, zna se ko je bio Ma­rić. Me­đu­tim, taj gol nas je od­veo u Kup UEFA'', pričao je kasnije Pantelić.

Igrao pivota i režirao najčudniji meč ikada

Legendarni golman jugoslovenske reprezentacije i Radničkog iz Niša. Foto: MN Press

Na kraju je u karijeri na 314 prvenstvenih mečeva postigao 18 golova, a dok je igrao za Bordo bio je zbog navodnog udaranja linijskog sudije u svlačionici kažnjen suspenzijom na godinu dana.

Dve su se neverovatne stvari desile tada. Njegov Bordo je iz protesta poslednju utakmicu prvenstva sa Nantom odigrao bez golmana i izgubio je sa 6:0, a dok je izdržavao suspenziju uspeo je da zaigra i rukomet.

"Interesantna stvar se desila tada. Zoran Tuta Živković bio je trener. Pravio je klub izuzetne rezultate. Međutim, nije imao publiku. Došao je na ideju da me registruje, igrao sam pivota i na toj utakmici koju sam odigrao napunili smo halu! To je bio meč protiv Crvenke. Bilo je nesvakidašnje za sport, grad i za mene.

Bila je i situacija da Želja nije imao sredstva za putovanje na meč. Klubu sam pomogao finansijski, drago mi je zbog toga. Nije lepo što je do toga moralo da dođe, da jedan pojedinac pomaže na taj način, posebno u profesionalnom sportu. Imao sam mogućnost da pomognem i to sam učinio'', izjavio je kasnije Dragan Pantelić.

(MONDO, N.L.)

BONUS VIDEO:

00:35
Fudbalska revolucija u Kataru 1 Izvor: MONDO/Milutin Vujičić