Slušaj vest

Fudbalski klub Boka juniors iz Buenos Ajresa ima jedan od najčuvenijih stadiona na svetu - zbog mesta na kojem se nalazi, takozvala "Bombonjera" nije mogla da ima četiri prave tribine, pa je pronađeno kreativno rešenje da jedna strana bude ravna, a da većina navijača bude na preostale tri tribine.

Pošto je unikatan, Boka ne želi da ga se odrekne iako je jasno da će u Buenos Ajresu morati da se naprave određene promene. Za leto 2026. godine najavljen je početak radova, a rekonstrukcija bi trebalo da donese dodatnih više od 20.000 sedećih mesta i to bez promena karakterističnog izgleda.

"Bombonjera se ne premešta, novi stadion se ne gradi, već se ovaj proširuje uz poštovanje svog identiteta", navodi se u zvaničnom saopštenju kluba. Prethodnih godina postojala je ideja o izmeštanju stadiona i ambicioznom projektu tokom kojeg bi bio izgrađen jedan od najvećih stadiona na svetu. Umesto toga mnogo detalja će ostati isto, a kapacitet će biti povećan.

Rekonstrukcija stadiona trebalo bi da košta do 60 miliona evra, a radovi će trajati dve godine. Kada sve bude završeno, stadion koji sada ima kapacitet od oko 57.000 sedećih mesta moći da primi oko 80.000 navijača. Možemo samo da zamislimo kako će to izgledati, jer se zna da su Argentinci veoma strastveni i da na fudbalskim utakmicama prave vatrenu atmosferu.

Stadion koji se u žargonu naziva "Bombonjera" zbog svog neobičnog oblika zvanično nosi naziv "Stadion Alberto Hoze Armando" po Argentincu koji je jedan od najvažnijih ljudi u klupskoj istoriji. Boka juniors na stadionu Bombonjera u srcu Buenos Ajresa igra od 1940. godine, kada je on otvoren.

Zanimljivo, za nastanak stadiona i njegov nadimak  po kojem ga svi znaju zaslužan je slovenački arhitekta Viktor Sulčič koji je rođen u selu nadomak Trst, u tadašnjoj Austrougarskoj. Sulčič se kasnije preselio u Italiju gde se školovao, a veliki deo života proveo je u Južnoj Americi. Bio je oženjen Srpkinjom Anom Kiselički iz sela Vranjevo pored Novog Bečeja, učiteljicom klavira. Par je imao sinove Fedora i Hektora Igora.

Vaše mišljenje nam je važno - ostavite nam komentar, nije potrebna registracija!

Bonus video:

00:15
Stadion Edmund Šič u Poznanju Izvor: MONDO/Dušan Ninković