Renovirani, podmlađeni i brži sastav Crvene zvezde, koji trenutno čini 25 fudbalera i trojica golmana, "čekirao" se u četvrtak popodne u Hotelu "Splendid" u Budvi.

Na istom mestu, na kojem je pre tačno godinu dana, tada novi, trener Robert Prosinečki počeo prve pripreme na čelu Crvene zvezde, ujedno i prve u svojstvu šefa stručnog štaba. Tada su, na obalama Crnogorskog primorja, crveno-beli započeli seriju treninga koja je dala izvanredne rezultate, ali samo do određene granice.

Podsetimo, posle deset dana u Budvi, potom 15 u Antaliji i "bonus" boravku u Budvi zbog snega u Srbiji u martu 2010. i odlaganja početka prolećnog dela prvenstva, fudbaleri Crvene zvezde ušli su u seriju od osam prvenstvenih pobeda, sa gol razlikom 22:3 i uspeli da se poravnaju sa liderom Partizanom (56:56) uoči 140. večitog derbija.

Bez podrške najvatrenijih navijača i predsednika Vladana Lukića na Veliku subotu, crveno-beli su 23. aprila bili poraženi u Humskoj (1:0) i kasnije izgubili trku za titulu prvaka.

Ove godine, pojačani, iskusniji i mudriji za 365 dana, Prosinečki i ekipa pokušaće da nadoknade još veći startni minus za koji su sami krivi i koji iznosi deset bodova, kao i da uz pomoć novog kondicionog trenera Radivoja Radakovića produže pozitivne efekte zimskog drila na Jadranu i Mediteranu i duže od Velike subote.

Ako je moguće do kraja prvenstva, 20. maja...

Svesni da je prošle zime, uprkos problemima sa Dejanom Milovanovićem i Lijem Adijem, urađeno mnogo toga pozitivnog, u Ljutice Bogdana nisu želeli ništa da menjaju ove godine, pa su ponovo rezervisane sobe u Hotelima "Splendid" i "Kalista" u Antaliji.

Na kraju, neće proći mnogo, a Crvena zvezda odigraće dva meča sa Partizanom u polufinalu Kupa Srbije. Termini su 21. mart i 11. april...

"Brzo će doći mart. Koliko se čini da ima vremena, toliko ga možda i nema", kaže trener Prosinečki svestan da će rezultata biti samo ako se svaki trening, a biće ih, shvati i odradi ozbiljno.

"U Crnoj Gori nas očekuje najteži deo priprema. Znam i iz igračkog iskustva da je prva faza najneomiljenija kod igrača, ali moramo dobro da se spremimo, kako bi u drugu polusezonu ušli fizički spremni", dodao je mladi trener, u kojeg navijači i dalje u velikoj meri imaju poverenja, iako se još čekaju plodovi njegovog predanog i srčanog rada.



"Prema najavama koje imamo očekuje nas lepo vreme, nadam se da neće biti kiše. Na raspolaganju će nam biti tereni sa veštačkom i prirodnom travom, tako da je na igračima samo da budu motivisani i da se maksimalno posvete obavezama", kaže Robi.

Prognoza kaže da će crveno-bele tokom desetodnevnog boravka u Budvi pratiti oblačno, ali ne i kišno vreme, kao i temperature između sedam i 12 stepeni Celzijusovih. Kiša bi mogla da pada u petak i potom, možda, pred kraj boravka, odnosno pred put u Trebinje na meč sa Leotarom, 28. januara.

Prosinečki je na put poveo ekipu od 28 članova, u kojoj su i igrači za koje se pretpostavljalo da bi mogli da napuste klub ove zime, od Andrije Kaluđerovića i Kadua Mendeša, do Uroša Ćosića, Miloša Trifunovića i Danijela Mihajlovića.

U avion, praktično u poslednji čas, "uskočio" je i Kristijan Borha, koji je propustio celu prvu nedelju priprema i ispitivanja u Beogradu, ali mu je Prosinečki progledao kroz prste.

"Imao je privatnih problema i nisam mogao da mu zamerim što je zakasnio na pripreme. Neka dobro trenira i neka bude najbolji na pripremama. Došli su novi momci, mladi, željni dokazivanja, koji vide svoju šansu da zajedno naprave nešto za klub i sebe i iskreno verujem u njih", rekao je Prosinečki, koji se uglavnom trudi da razume sve "bubice" u glavama fudbalera, jer je nekada i sam to bio.

Jedan krevet ostao je prazan i čeka da se konačno pojavi Natanijel Asamoa iz Gane, napadač koji bi na pripremama trebalo da ubedi Prosinečkog da je dostojan dresa Crvene zvezde.

"Očekujemo još da nam se priključi Asamoa u Budvi i to je to što se prelaznog roka tiče. Gledali smo dosta video materijala napadača iz Gane, ali ipak smatram da je neophodno da dođe na probu, odigra nekoliko utakmica, i da onda procenimo da li ima kvalitet za Crvenu zvezdu", uzdržan je mladi trener, koji se ove zime prihvatio i uloge sportskog direktora, posle ostavke Ivana Adžića.

Ukoliko bi "položio", Asamoa bio bi deveto pojačanje Crvene zvezde ove zime, posle Filipa Mladenovića, Luke Milivojevića, Filipa Kasalice, Nikole Maksimovića, Jovana Krnete, Petra Đuričkovića, Ognjena Ožegovića, Duška Tošića i Marka Perovića.



Iako ima samo 18 godina, može se reći da je u ovoj postavi Zvezde već starosedelac. Prošle sezone na istom mestu Srđan Mijailović dobio je priliku da se izbori za šansu i malo je reći da ju je iskoristio!

"Sećam se svega kao da je juče bilo. Prethodno sam imao tešku povredu i nisam trenirao više od dva meseca. Kada smo došli na pripreme trener Prosinečki mi je rekao da veruje u mene, da se opustim i da dam sve od sebe. Tako je i bilo, odigrao sam kontrolne mečeve dobro, postigao i jedan gol i sve je krenulo na bolje", kaže Mijailović, koji je za kratko vreme pokazao da može da igra i zadnjeg veznog i stopera.

Popularni "Mićko" kaže da neće birati ni u buduće, već da će raditi ono što mu trener kaže.

"Najvažnije je da svi budemo zdravi, da nas mimoiđu povrede kako bismo se maksimalno dobro spremili", kaže Mijailović, koji je "povukao nogu" kada su promocije iz Sopota i Omladinske škole u pitanju, a kasnije su istim putem krenuli mnogi njegovi vršnjaci.

Jedan od njih je i Filip Stojković, koji će se boriti za mesto desnog beka.

"Radujem se novim pripremama i lično doživljavam odlazak u Crnu Goru kao novi početak u kome svi krećemo sa istih polaznih tačaka i svi imamo istu mogućnost da se nametnemo radom", kaže popularni "Žule".

"Koliko ću igrati na proleće zavisi isključivo od mene. Srećan sam samim tim što sam u klubu kakav je Crvena zvezda. Dobio sam šansu da se dokažem i pokažem koliko mogu, odnosno sve zavisi od mene. Verujem da ću ukazanu priliku i poverenje stručnog štaba iskoristiti na najbolji način", dodao je skromno, ali samouvereno.

(N. J. - MONDO, foto: crvenazvezdafk.com)