Fudbalski savez Srbije odavno je krenuo u obračun sa huliganima, ali teško da krovna fudbalska organizacija može sama da se razračuna sa tim zlom. Ne mogu ni klubovi sami. Potrebna je opšta društvena i državna akcija.

Organi FSS kažnjavaju klubove, najčešće novčano, a poslednjih sezona i nešto drastičnije - igranjem utakmica pred praznim tribinama. Primenjujući odredbe Zakona o sprečavanju nasilja na sportskim takmičenjima, FSS određuje visinu novčanih kazni i druge sankcije.

UEFA je proklamovala "nulti nivo tolerancije" za huligane. FSS, kao deo UEFA, prihvatio je taj princip i krenuo je u njegovo sprovođenje. Više puta je iz Evrope dolazio glas i upozorenje da bi država morala da upotrebi "korbač".

Fudbalski savez Srbije pomogao je izgradnju novih ili renoviranje postojećih stadiona. Ali, kad se pogleda šta su sve divljaci radili na početku sezone (recimo, međusobna tuča navijača Partizana na stadionu na Karaburmi ili sukobi navijača kragujevačkog Radničkog i Crvene zvezde pred malom decom), postavlja se logično pitanje i bojazan: a ko će da dolazi na stadione ako se sve to dešava? Da li roditelj, koji je doveo dete na stadion, treba da strahuje za njegov i svoj život, a hteo je samo da se dobro zabavi, jer fudbal u suštini to i jeste - zabava.

SUKOBI ZAVAĐENIH GROBARA NA KARABURMI



"Obični" gledalac i ljubitelj fudbala će reći: sve se to lako rešava - policija zna ko su ti koji prave nerede, sve se snima i samo treba da im pokuca na vrata. I, naravno, da pravosudni organi efikasno i hitro urade posao. Da li postoji volja za tako nešto? Ima čak i predloga, recimo u komentarima na našem sajtu da huligane treba pohapsiti, osuditi na zatvorske kazne i dati im da rade nešto korisno.

Prema odredbama srpskog zakona, klubovi snose najveću odgovornost za propuste u organizaciji (upotrebu pirotehničkih sredstava, recimo).

"Organizator sportske priredbe, u saradnji sa ministarstvom nadležnim za unutrašnje poslove (policija)dužan je da osigura bezbedno održavanje sportske priredbe i da preduzme mere kojima se predupređuje i onemogućava izbijanje nasilja i nedoličnog ponašanja gledalaca", jedna je od prvih odredbi Zakona.

Klubovi moraju da organizuju redarsku službu čiji je zadatak kako da pretresa gledaoce, tako i da sprečava bliske susrete rivalskih navijačkih grupa ili da sprečava gledaoce da ulaze na teren. Sve to je precizno napisano u članu 8. Zakona. Ali, svi smo svedoci da redarska služba ne može da izađe na kraj sa ratobornim "navijačima". Kad zagusti pojavljuje se policija.

Pre nekoliko meseci je u Beogradu održan seminar o obuci redarskih službi, na kojem je predsednik FSS Tomislav Karadžić rekao da je ta služba bila "jedna od najslabijih karika fudbalske organizacije". Naravno, ne sme se ceo problem svaliti na leđa redarskih službi.

Klubovi su zakonom obavezani da moraju da održavaju kontakte sa navijačkim grupama i da na njih utiču da se ponašaju fer i sportski. Poznato je da su mnoge navijačke grupe imale zaštitu i finansijsku pomoć klubova, ali sve se otrglo kontroli. Čak pojedine imaju veći uticaj na rad uprava klubova, nego obrnuto!

Odredbe zakona nisu problem. Zakon je precizno definisao šta se sme, a šta ne sme sna stadionima, ko je odgovoran za šta. Treba ga "samo" primenjivati. I on se u najvećem broju slučajeva primenjuje. Ali, propusta ima, a zatim slede i incidenti.

Na početku nove sezone pojedini klubovi su već bili kažnjeni (Novi Pazar, Partizan), a najnoviji neredi i tuče navijača oko i na stadionu u Kragujevcu za epilog će, po svemu sudeći, imati nove kazne za Radnički i Crvenu zvezdu. Novčane su "već viđene", nije isključeno da će i "Čika Dača" zvrjiti prazan neko vreme.

INCIDENTI U KRAGUJEVCU



SOS Kanal je još tokom prošle sezone pokrenuo neku vrstu inicijative da se klubovima domaćinima, na čijim se terenima dogode incidenti, budu kažnjeni oduzimanjem bodova. Možda radikalna i preoštra mera za klubove, koji nemaju mehanizme da sprečavaju incidente. A uz to, taj predlog ima i neke nedostatke - šta ako incidente namerno naprave navijači drugog kluba? U svakom slučaju, predlog valja razmotriti i analizirati.

Anketa

Kako stati na put huliganima?

Ova anketa je završena.
Glasalo je 3265 korisnika


(MONDO - foto: Beta/autor Aleksandar Dobrosavljević/AV)