Kada je Veljko Paunović 1995. godine odlazio iz Partizana u madridski Atletiko kao jedan od najvećih fudbalskih talenata u Jugoslaviji, mnogi su sumnjali da će ofanzivni vezista uspeti da se snadje u Primeri. Nakon kratke epizode u filijali "jorgandžija", Marbelji, Paunović se vratio u Atletiko u kojem je nekolika sezona beležio dobre partije, a potom su usledile selidbe u Ovijedo, Hanover i Hetafe.

Ipak, nakon skoro 12 godina igranja na Pirinejskom poluostrvu Paunović je odlučio da promeni sredinu, a izbor je pao na Rusiju i na ambiciozni Rubin iz Kazanja.

"U poslednja dva dana Hetafe i Kazanj su u stalnom kontaktu i uskoro bi trebalo da ozvaničimo saradnju“, rekao je Paunović na početku razgovora za MONDO.

Vest o prelasku u redove ruskog prvoligaša pomalo je iznenadjujuća, budući da Rubin nije figurirao u ranijim kombinacijama za transfer.

"Iskreno, i sam sa bio iznenadjen razvojem dogadjaja, jer se praktično sve odigralo munjevito, u poslednja dva-tri dana. Medjutim, kada je stigla ponuda iz Rusije, nisam se mnogo dvoumio i bez razmišljanja sam prihvatio da karijeru nastavim u ekipi iz Kazanja".

Rusko prvenstvo počinje sledećeg vikenda, a Rubin dočekuje branioca titule moskovski CSKA. Očekujete li da ćete se brzo adaptirati u novom klubu?

"Još ne mogu mnogo toga da vam kažem o svom novom klubu. Igranje u Rusiji biće novo iskustvo za mene, moraću da se upoznam sa saigračima i sa ligom. Znam da Kazanj nije kao Madrid, ali čuo sam da je jedan od najlepših gradova u evropskom delu Rusije".

Paunović neće biti usamljen u Kazanju, jer za tamošnjeg vaterpolo prvoligaša igraju Danilo Ikodinović i Dejan Savić, a za košarkaški klub Uniks Duško Savanović, nekadašnje krilo FMP-a.

Više ne razmišljam o reprezentaciji

Veći deo karijere, izuzev kratke epizode u Hanoveru, proveli ste u Španiji. Da li vam je žao što ste posle toliko vremena promenili zemlju?

"Posle 12 godina života u Španiji svakako će mi biti žao što menjam sredinu. Proveo sam ovde značajan period svog života i bilo je sjajno. Upravo sam u Španiji stekao afirmaciju i izgradio se u potpunosti kao fudbaler i to nikada neću zaboraviti".

Prošle sezone u Hetafeu ste imali zapaženu ulogu i postigli ste deset golova. Ove godine, medjutim, često ste bili na klupi i odlučili ste se za odlazak. Da li je uzrok vašeg neigranja bio sukob sa trenerom Berndom Šusterom?

"Nije bilo nikakvog sukoba sa nemačkim stručnjakom. Jednostavno, imao sam peh sa povredom, a potom sam ispao izu prvog plana. Ja sam profesionalac i u ovom poslu nema mesta emocijama. Bilo mi je jasno da ove godine ne računaju ozbiljno na mene i bez problema smo došli do dogovora o prekidu saradnje".

Javnost u Srbiji se u poslednjih deset godina pitala zašto vas nema u dresu reprezentacije. Selektori su se menjali kao na traci, a poziv je izostajao. Da li još uvek imate reprezentativne ambicije i kako prelazak u Rusiju može da utiče na eventualni Klementeov poziv?

"Odavno mi je bilo jasno da nisam u planovima selektora, ko god da se nalazio na toj funkciji. Tako je i sa Klementeo, znam da ne računa na mene. Više ne želim da se opterećuje tom temom i, da budem iskren, ne razmišljam o tome".

Uvek uz crno-bele

Karijeru ste počeli u dresu Partizana, koji je jesenas ušao u veliku krizu. Da li pratite igre i dogadjana u crno-belom taboru?

"Pratim sva dešavanja u Humskoj i mislim da je prošlonedeljna pobeda u derbiju dala veliku snagu Partizanu. Drago mi je što je Djukić kao mlad trener dobio priliku da pokaže koliko zna i ume, što se videlo i protiv Zvezde. Ovo samo početak i crno-beli bi trebalo da nastave u istom ritmu. Partizan mora da raste i menja se, da bude prvi u svemu, kao što je bio i do sada. Crno-beli, kao veliki klub, moraju uvek da jurišaju na titule".

Vi ste pre više od deset godina napustili Partizan i otišli u inostranstvo, a u crno-belom dresu niste dobili pravu priliku da pokažete sve što umete. Koliko je realno očekivati da se pred kraj karijere vratite u Humsku?

"Voleo bih da ponovo zaigram u crno-belom dresu. Ipak, trebalo bi sačekati, jer taj trenutak se još nije približio, ali kada dodje vreme, naravno. Jedino što ne bih želeo je da dodjem u Partizan kada ne budem više u takmičarskoj formi, jer od toga niko ne bi imao koristi".

(Marko Protić, MONDO, foto: Zvanični sajt Veljka Paunovića)