Ruski fudbal odavno je u ekspanziji, od kada su tajkuni i velike kompanije počeli da ulažu ogromna sredstva u klubove.

Ruski sport dobija podršku od strane MOK i FIFA, prvo će Rusi ove zime biti domaćini Zimskih olimpijskih igara u Sočiju, a onda 2018. organizovati i Svetsko prvenstvo u fudbalu.

U isto vreme, na tribinama ruskih stadiona širi se razisam i nacizam.

Da ruski huligani vole da se nađu i potuku pesnicama, to odavno znamo, a YouTube prepun je snimaka na kojima se "peglaju" fanovi Zenita, Spartaka, Dinama, CSKA, itd.

To bi svakako bio i ostao sitan problem u odnosu na poslednje trendove u ovoj zemlji, gde sve više ljudi prihvata ideje ekstremne desnice, gde se na tribinama i unutar ultra pokreta širi nacizam, a on za sobom povlači i rasizam.

Nije se ni stišao slučaj sa navijačima CSKA koji su na rasnoj osnovi vređali fudbalera Mančester sitija Jaju Turea, a jedan meč ruskog Kupa poslužio je kao još jedan argument onih koji tvrde da Rusija nije ni trebalo da dobije Mundijal 2018. godine. I tu, kao i obično, prednjače engleski mediji.

Naime, na utakmici između Šinjika i Spartaka iz Moskve, koja je završena pobedom gostiju od 1:0, sve je bujalo od nacističkih i rasističkih simbola: zastave sa kukastim krstom, odnosno "svastikom", zastave sa simbolima "SS", koje simbolizuju nacističke paravojne formacije u Nemačkoj, koje su od 1925. do 1945. bile zadužene za najveće zločine, pogrome, etnička čišćenja i masovna ubistva u logorima, bilo je i zastava sa mrtvačkim glavama (SS Totenkopf), ali i pojedinaca u majicama sa čistim rasističkim parolama poput "white power".

Iz takve atmosfere nije moglo da dođe ni do čega drugog, osimo do fizičkog sukoba između navijača dva tima, što je kasnije preraslo u obračun sa jakim policijskim snagama, uz lomljenje stolica, korišćenje suzavca i šmrkova, itd, itd.