Još je "misterija" zašto se Sep Blater posle samo nekoliko dana predomislio i napravio "salto mortale".

Vremešni Švajcarac, koji je u 80. godini života (u martu je napunio 79), naprasno je odlučio da se povuče sa mesta predsednika FIFA (ostaće na funkciji do izbora novog), a otkako je u utorak uveče to saopštio na konferenciji za medije špekuliše se zašto je to uradio. 

Ima mnogo onih koji su skloni mišljenju da je Blater u procepu, tačnije da korupcionaška afera koja je dovela do hapšenja 14 visokih zvaničnika FIFA, zašto ne reći i njemu bliskih ljudi, zapravo vodi do stolice prvog čoveka Svetske kuće fudbala.

Američki mediji insistiraju na tome da je Blater obuhvaćen istragom Federalnog istražnog biroa (FBI), pre svega zbog načina izbora Rusije i Katara za domaćine predstojećih Mundijala - 2018. i 2022. godine.

Hm, šta će na ovo reći predsednik Rusije Vladimir Putin? Putin je jedan od retkih svetskih državnika koji je podržao Blatera i optužio SAD da vode kampanju protiv FIFA i Blatera sa ciljem da Rusiji bude oduzeto Svetsko prvenstvo 2018. godine.

Blaterova kćerka Korin tvrdi da ostavka Sepa "nema veze sa optužbama" pod kojima se nalazi FIFA.

U međuvremenu, Interpol je danas saopštio da je objavio međunarodne poternice za dvojicom zvaničnika FIFA i četvoricom korporativnih direktora, na zahtev SAD, koje vode istragu o korupciji u Svetskoj kući fudbala.


Takozvane crvene poternice raspisane su za Džekom Vornerom, bivšim predsednikom Fudbalske federacije Severne i Centralne Amerike i Kariba /KONKAKAF/, kao i Nikolasom Leozom, bivšim šefom Fudbalske federacije Južne Amerike.

Ostala lica sa poternica su Alehandro Burzako, Hugo Džinkis i Marijano Džinkis, koji su osumnjičeni da su umešani u korupciju tešku više od 150 miliona dolara. Šesta osoba je brazilski državljanin Žoze Marguiljes, koji je bio šef dve ofšor kompanije koje su se bavile televizijskim prenosima fudbalskih mečeva.




Švajcarac je na mestu predsednika FIFA od 8. juna 1998. godine, kada je nasledio Brazilca Žoao Avelanža (koji je vladao od 1974. godine). Blater je biran za predsednika na svakom narednom kongresu - dakle, 2002, 2007, 2011. i 2015. godine.

Pre nego što je izabran za predsednika FIFA, bio je u izvršnim odborima raznih svetskih kompanija, uključujući pretižnog švajcarskog proizvođača satova "Lonžin" (Longines), a bio je i generalni sekretar FIFA od 1981. godine.

KRITIKE

Uoči nedavnog izbora na Kongresu FIFA, dogodio se veliki skandal kada jeuhapšeno 14 visokih zvaničnika te organizacijezbog sumnji da su primali mito u iznosu od 100 miliona dolara.

Najveći sponzori FIFA i predstojećih Mundijala u Rusiji i Kataru (kompanije Koka-kolka, Mekdonalds, Visa...) su se uzjogunile i zapretile da će čak povući sponzorstva. Ruski predsednik Vladimir Putin tada je stao uz Blatera i optužio SAD da vode prljavu kampanju sa ciljem da se Rusiji oduzme domaćinstvo SP 2018. godine. Nije bio jedini. I čuveni Brazilac Pele je podržao Blatera, kao i Franc Bekenbauer.

Međutim, mnoge legende svetskog fudbala izjasnile su se protiv Blatera, smatrajući ga najodgovornim za novi skandal.Dijego Maradona je izjavio da je "uživao dok je gledao hapšenje funkcionera FIFA" i da "sada čeka da vidi i Blatera sa lisicima na rukama".



Uoči Kongresa FIFA, predsednik UEFA Mišel Platini održao je konferenciju za novinare na kojoj je rekao da je Blateru, oči u oči, "kao muškarac muškarcu", rekao da treba da se povuče i odustane od kandidature. Blater ga je odbio, rečima: "Sad je kasno...".

Nakon što je peti put izabran za predsednika FIFA Blater je rekao da "oprašta Platiniju, ali da mu neće zaboraviti".

Kada je Kongres FIFA otvoren, Blater je rekao da su "oni koji kradu i ruše ugled FIFA - manjina", kao i da on "ne može da kontroliše svakog funkcionera FIFA u svakom trenutku".

"Neću da dozvolim da akcije nekolicine uništi sav naporan posao i integritet velike većine onih koji tako vredno rade u fudbalu. Znam da me mnogi smatraju odgovornim za ono što se dogodilo i uopšte za reputaciju fudbalske zajednice, bilo da je reč o domaćinstvima za Svetska prvenstva ili slučajeve korpucije. Ali, mi, ili ja, ne mogu da nadgledam svakog u svako vreme. Na meni je, međutim, najveće breme odgovornosti za dobrobit cele organizacije i njen imidž i ja ću pronaći način da to popravim", rekao je tada 79-godišnji Blater.