Vrtimo se u krugu i preživljavamo dok ne dobijemo novi šamar u evropskim fudbalskim takmičenjima. I tako godinama unazad. Partizan se jedini prethodnih godina borio u Evropi, nešto je i uspevao da uradi. Ostali... jad i beda.

Ali, ni takav Partizan nije uspeo da finansijski stane na noge, a mnogo novca je prošlo kroz klub, pre svega od prodaje igrača. Crvena zvezda je godinama u ogromnim dugovima, dobija pomoć od države, ali slaba vajda. I takva, duboko zadužena Zvezda, dovodi strance "na kilo", kao da dug ne postoji...

Odavno se sa raznih strana čuje samo jedna reč kada je srpski klupski fudbal u pitanju - PRIVATIZACIJA.

Tu reč danas je izrekao i ponovio mandatar za sastav nove Vlade Srbije Aleksandar Vučić, navevši primer srpskog reprezentativca, fudbalera Nemanje Matića, koji je uložio svoj novac u klub iz rodnog Uba, bez državne pomoći.

Za razliku od Zvezde, Partizana... koji, kako je istakao Vučić, reketiraju državu.

"Mi kao država plaćamo reket, dajemo pare. A šta je sa ostalim klubovima? Imaju pravo da se naljuti i Vojvodina i OFK, Čačak svako ima pravo da se naljuti. Opredeljenje vlade je da od klubova uzme pare, a ne oni od države. Najlakše je državnim parama upravljati, a biti veliki predsednik i direktor. Mislim da je to teška bolest našeg društva od koje se nećemo izlečiti. Nama je potrebna privatizacija u sportu", rekao je Vučić, navodeći da pojedini fudbalski klubovi uzimaju novac unapred i troše ono što bi trebalo da potroše tek za koju godinu.

Zato je, naglasio je, privatizacija rešenje, ali je priznao i da on za to nema snage.

"O tome, primetili ste, juče nisam govorio u ekspozeu. To je veliki problem našeg društva, a ja ne vidim rešenje. I neka vam oni koji su bili pričaju šta su radili. Zvezdi su davani milioni (šest miliona) da se sa tribina ne čuje: 'Spasi Srbiju i ubij se...'. Je l' tako Antiću?", obratio se Vučić kandidatu za ministra energetike Aleksandru Antiću koji je bio u upravi FK Crvena zvezda kada je Boris Tadić bio predsednik Srbije.

Vučić je nastavio:

"Ja nikome neću da plaćam da ne viče 'Vučiću pederu'. I neću da im plaćam. Neka viču".

Još jednom je naglasio šta bi trebalo raditi u srpskom sportu i pomenuo je pozitivan primer Nemanje Matića:

"Država je u obavezi da obezbedi deci fizičko vaspitanje, a ona ko hoće da pravi klub, neka plati. To je njegova stvar. Evo, naš fudbaler, Nemanja Matić, ulaže u klub sa svog Uba, svako drugo veče uključuje se na skajp i daje instrukcije šta i kako deca treba da rade, kako da treniraju. On se ponaša tržišno. Video je šta je biznis u Evropi i u svetu u toj sferi, i uložio je pare da bi jednog dana na toj deci zaradio i to je u redu. Od države nije dobio ni dinara, uložio je svoj novac".

Vučić je istakao da je ponašanje čelnika pojedinih klubova nerazumljivo.

"Kod nas je slučaj da bi oni prodali većinski deo vlasništva, ali da i dalje, zajedno sa navijačima, odlučuju o svemu. Dakle, neko drugi daje pare, a oni da odlučuju! Pa to nema nigde! To je isto kao kad bi Silvio Berluskoni (koji je prodao svoje vlasništvo nad Milanom) rekao Kinezima - evo vam akcije, ali ja da odlučujem o svemu".

Tokom popodnevne skupštinske rasprave Vučić je još jednom govorio o ovoj temi.

"Greška je što dajemo novac za Crvenu zvezdu i Partizan, ali nemam snage da to odbijem", odgovorio je mandatar na kritike lidera Srpske radikalne stranke Vojislava Šešelja zbog toga što država, kroz javna preduzeća, daje novac u klubove.

Vučić kaže da su ta davanja desetostruko smanjena, ali je dodao:

"Ja sam kriv za to što se novac i dalje daje, ali nemam snage da to odbijem, jer će mi svako reći da su uspešno postojali 70 godina i da smo ih mi ugasili. Jednostavno za to nemam snage", rekao je Vučić.