Može li Spartak da postane srpski PSV? Doveden je čovek da to pokuša

Posle 15 godina bavljenja trenerskim poslom u Holandiji, Nebojša Vučković je došao u Spartak iz Subotice da znanje i iskustvo prenese budućim fudbalerima.

MONDO/Nebojša Vučković/privatna arhiva

Rešili su u Spartaku iz Subotice da podignu svoju Omladinsku školu na viši nivo i posvete se pravilnom razvoju mladih fudbalera, a kao čoveka koji bi mogao to da im ostvarili izabrali su Nebojšu Vučkovića.

Njegova biografija, odnosno 15 godina bavljenja trenerskim poslom u Holandiji, od čega čak 11 u čuvenom PSV Ajndhovenu, privukli su nam pažnju i bili povod za intervju.

Za početak, ko je Nebojša Vučković, od ovog leta glavni trener Omladinske škole Spartaka iz Subotice i nosilac razvojnog programa?

"Rođen sam 1975. godine u Rijeci. Period od 1988. do 1992. godine proveo sam mlađim kategorijama Rijeke, a zatim igrao fudbal na drugoligaškom nivou u Hrvatskoj, Belgiji i Holandiji, gde sam završio igračku karijeru u amaterima PSV Ajndhovena. Trenerski posao započeo sam u Ajndhovenu, u kom sam proveo četiri godine, a zatim još 11 u daleko poznatijem gradskom rivalu PSV-u. Potom sam bio u kineskom Daljenu, gde sam odradio projekat postavljanja temelja elitne profesionalne akademije", počeo je Vučković priču za MONDO.

Pored rada u mlađim kategorijama, asistentske pozicije u FK Ajndhovenu, četiri sezone vođenja amaterskog i pet sezona ženskog tima PSV-a, iskustvo je sticao i prateći treninge nekadašnjih zvezda holandskog fudbala.

"U PSV-u sam izučio proces rada, metodologije i periodizacije po svim uzrasnim kategorijama do seniorske. Naučeno sam primenjivao u praksi kroz samostalno vođenje tima u 275 zvaničnih utakmica. Rud van Nistelroj, Luk Nilis, Ovidiu Stinga, Mark van Bomel, Filip Koku, Fred Ruten, Dik Advokat, Ronald Kuman, Erik ten Hag samo su neka od imena sa kojima sam sarađivao i čiji sam rad imao priliku da pratim".

Vučković kaže da je PSV zatvorena sredina, ali i da iz Holandije nosi odlično iskustvo.

O TRENERIMA MLAĐIH KATEGORIJA U SRBIJI

"Trend razvojnog treninga na Zapadu podrazumeva određene stvari, dok se kod nas ne pravi razlika po uzrasnim kategorijama. Treneri se, osim u profesionalnim sredinama, generalno ne usavršavaju dovoljno za specifičan rad sa decom. Ne mogu oceniti u kojoj meri klubovi posvećuju pažnju tome, ali sigurno postoji veliki prostor za napredak. Takođe, komunikacija i pristup deci često liče onom u seniorskom fudbalu, a to sa psihološkog aspekta nije baš spojivo jedno sa drugim", smatra Vučković.

"U početku sam dosta učio od trenera po uzrasnim kategorijama, specijalista i tako redom dok nisam dostigao nivo sprovođenja trenažnih i operativnih procesa. PSV je, inače, dosta zatvorena sredina, ali kada vas prime u nju, atmosfera postaje prava porodična. Lično imam odlična iskustva sa njima. Kvalitetan rad, otvoren i iskren odnos otvorili su mi mnoga vrata u Holandiji, Belgiji i Nemačkoj".

Tu je i jedna anegdota vezana za saradnju sa bivšim selektorom Srbije Dikom Advokatom, koji je u više navrata vodio reprezentaciju Holandije, te selekcije Rusije i Belgije, a među klubovima PSV, Glazgov Rendžers, Zenit, Borusiju Menhengladbah, AZ Alkmar, Sanderlend, Fenerbahče...

"Za vreme prakse u prvom timu PSV-a mentor mi je bio glavni trener Dik Advokat. Bio sam impresioniran zbog saradnje sa njim i svakodnevno mu se obraćao na 'vi', dok mi jednog dana nije rekao: 'Slušaj, nemoj mi persirati ako ja ne persiram tebi'. Prošlo je nedelju dana, on meni opet 'ti', a ja njemu 'vi', kad, naljuti se čovek. 'Šta sam ti rekao? Nemoj nikada persirati onome ko tebi ne persira, ma ko god to bio. Imaš to u sebi, ali ne učiš dovoljno brzo'... To je bila dobra lekcija, trebalo je vremena da je shvatim, ali sada sam mu zahvalan", prisetio se Vučković.

Iskustvo stečeno u Holandiji sada će pokušati da prenese na mlade fudbalere subotičkog Spartaka, ali i nove saradnike.

"Zajedno sa sportskim direktorom Ljubišom Dunđerskim, direktorom škole Ivicom Franciškovićem i direktorom skautinga Vladimirom Torbicom formiran je kvalitetan menadžment vođen jasnom vizijom predsednika Nikole Simovića koji želi da unapredi rad Omladinske škole Spartaka. Ciljevi su poboljšanje komunikacije, kvalitetniji rad, trenažni procesi većeg intenziteta, analize i skauting, a sve to da bi se podigao kvalitet igrača i njihova mogućnost direktnog ulaska iz mlađih kategorija u prvi tim", objasnio nam je 44-godišnji Riječanin.

Na pitanje da nam otkrije imena Spartakovih klinaca na koje bi trebalo obratiti pažnju, Vučković je dao odiračan odgovor. Objasnio je i zbog čega.

"Spartak ima odličnu reputaciju razvojne sredine i to treba dodatno unapređivati s postojećim igračkim kadrom. Najbolje je ne isticati talente poimence, jer je praksa pokazala da se deca često izgube pod pritiskom i nepravilnim vođenjem karijere".

Po rezultatima klubova i reprezentacija očigledno je da se holandski fudbal nalazi ispred našeg, međutim, Vučković navodi da to nije zbog većeg talenta, već zbog boljih uslova za rad i drugačijeg pristupa.

O GRANICI PRODAJE MLADIH IGRAČA

"Zakoni slobodne ekonomije određuju pravila igre. U sadašnjim okolnostima nema garancije da bi isti igrač ostankom par godina duže, kasnije imao veću tržišnu vrednost. U idealnim uslovima klub s razvijenom školom štiti sebe profesionalnim ugovorom i ne ostavlja manipulativni prostor odlaska kroz trening kompenzaciju. Transferi sa pet ili šest nula nisu sporni, jer su određeni tržištem. Samo tržište diktira vrednost produkta, a društveni uslovi brzinu prodaje, zbog čega je nemoguće postavljati uzrasne granice".

"Talentom Holanđani nisu ispred Srba, ali su uslovi rada tamo dosta bolji. Razlika je u specifičnosti rada sa uzrasnim kategorijama do 15 godina, kao i nadogradnji i intenzitetu treninga za igrače do 19 godina. Takođe, kod nas nema lige za igrače do 21 godine, koja služi kao dodatni stepenik za brušenje omladinaca pred ulazak u seniorski fudbal".

Situacija u Srbiji se, ipak, menja. FSS je najavio nove stadione, a mnogi klubovi dobili su finansijsku pomoć za postavljanje reflektora ili promenu travnate podloge.

"Poboljšanje infrastrukture omogućava bolje uslove za rad, kao i to da deca treniraju u zavisnosti od toga kada idu u školu, što do nedavno uglavnom nije bio slučaj. To su pozitivni pomaci koji će kroz vreme pokazati rezultate", smatra sagovornik MONDA.

Svi timovi u Superligi Srbije će od naredne sezone u startnoj postavi morati da imaju dvojicu igrača mlađih od 21 godine.

"To je odličan strateški potez FSS, kojim se daje jasan signal klubovima da je razvoj omladinske škole jednako važan kao prvi tim. Poboljšavanje rada profesionalnih škola, univerzalizacija rada, uvođenje strukture rada, obuka kadrova i razvoj mladih igrača, uz bolju infrastrukturu, je po meni budućnost srpskog fudbala".

Za kraj, pitali smo Nebojšu sa kojim inostranim trenerom bi voleo da sarađuje kada bi mogao da bira, ali odgovor nije bio konkretan. J

Jer, trenutno razmišlja samo o Spartaku.

"Iza sebe imam više od decenije rada u ozbiljnom evropskom klubu, čiju strukturu organizacije i trenažnog procesa sada sprovodimo u Spartaku. Obim ovog projekta je kompleksan i ozbiljan poslovni izazov, koji daje puno zadovoljstvo, tako da je teško da bi se u ovom momentu mogao nečim drugim zainteresovati. Na ličnom nivou, u nadolazećem periodu, voleo bih se bliže upoznati sa razmišljanjem i radom dokazanih evropskih i domaćih stručnjaka zbog vlastite nadogradnje".