Fudbalsko prvenstvo u Srbiji miruje već desetak dana i krajnje je neizvesno da li će uopšte biti nastavljeno.
Igrači Vojvodine, kao i svi ostali profesionalni i amaterski sportisti u Srbiji, slede instrukcije države i treniraju zaključani u kućama i stanovima, u cilju borbe protiv širenja virusa korona.
Ekipa Nenada Lalatovića vežba prema instrukcijama kondicionog trenera Saše Semeredija, koji sa njima održava kontakt i veoma je zabrinut.
"U ovakvim okolnostima, ono što je trenutno najvažnije jeste odlična komunikacija između igrača i članova stručnog štaba, kao i između samih igrača međusobno. Mi smo svaki dan na vezi sa našim igračima i kontrolišemo na koji način sprovode program rada koji smo im dali. Taj program se sastoji iz dva dela, pri čemu se prvi odnosi na održavanje kondicije kroz trčanje i vožnju bicikla, a drugi na vežbe snage koje se rade kod kuće. Nažalost, zbog snega, prvi deo programa je trenutno teško sprovesti u delo, ali većina igrača je uspela da nabavi sobni bicikl, pa se i na taj način premošćuje ova nova prirodna prepreka na koju smo naišli. Ovakav trenažni proces predviđa šest treninga nedeljno i u potpunosti je usklađen sa preporukama koje smo dobili od ministarstva.
Ipak, prema njegovim rečima, ovakve vrste treninga nisu adekvatne za profesionalne sportiste.
" Moram da kažem da će biti pravo čudo ukoliko igrači u ovakvim uslovima uspeju da održe formu koju su imali pre uvođenja vanrednog stanja. Jednostavno, ni oni, ali ni mi treneri, nikada ranije se nismo suočili sa ovakvom situacijom i zato je potrebno da joj se prilagođavamo iz dana u dan. Jako je važno da fudbaleri imaju poverenje u instrukcije koje im dajemo, a u zajedničkim grupama na telefonskim aplikacijama često razmenjujemo iskustva, snimke treninga i ostalo, te i na osnovu toga ponekad dobijamo nove ideje i uvodimo nove metode rada", rekao je Semeredi.
Sa tim u vezi, Voša će danas uvesti jednu novinu kada je u pitanju rad prvog tima.
"Od danas, krenućemo sa zajedničkim onlajn treninzima, po čemu će Vojvodina sigurno biti među prvima, ako ne i prva u Srbiji. To će se odvijati tako što ću ja pokazivati vežbe iz svoje kuće, a putem konferencijskog poziva, igrači će me pratiti, tako da će delovati kao da smo svi zajedno na istom mestu. Pored samog treniranja, izuzetno je važno da se zadrži i dobra atmosfera unutar tima, jer kako sada stvari stoje, sezona će se ipak nastaviti, te će ekipa koja se bolje snađe tokom ove neplanirane pauze biti u prednosti kada krenu utakmice. Samim tim, dokle god ne bude zvanične potvrde da je sezona završena, nastavićemo da treniramo onako kako možemo. Znam da je teško trenirati sam, ali ovo je ogroman izazov u karijeri i za igrače i za kondicione trenere, te se nadam da ćemo zajedno uspeti da ga savladamo".
Prema njegovom mišljenju, najbolje bi bilo kada bi ova sezona bila proglašena gotovom.
"S obzirom na to da ništa ne može da zameni timski rad sa loptom, pad forme kod svih igrača i ekipa biće ogroman. Jednostavno, ovo što možemo da radimo u ovim okolnostima nije dovoljno i biće jako opasno nakon svega ovoga ući u takmičenje u kojem će se igrati dve utakmice nedeljno. Rizik od povreda biće veliki, pa time čak i čitave karijere fudbalera mogu biti ugrožene. Po mom mišljenju, kada prođe vanredno stanje, ekipama će biti potrebno najmanje četiri nedelje priprema kako bi spremne ušle u nastavak takmičenja, ali s obzirom na nedostatak vremena, možda bi najpametnija odluka Saveza u ovom trenutku bila ta da se sezona proglasi završenom. Ako bi prvenstvo posle svega ovoga bilo nastavljeno, to bi bilo još manje regularno nego da se takmičenje proglasi okončanim. Treba imati u vidu da postoji i sezona posle ove i zato treba voditi računa o velikom broju mladih igrača u našem fudbalu, jer njima jedna povreda može čitavu karijeru da promeni", istakao je Semeredi.
Kondicioni trener FK Vojvodina uputio je i savet svima koji nisu profesionalni sportisti u vezi sa tim kako da vode računa o svom telu tokom trajanja vanrednog stanja.
"Najbitnija je pametna improvizacija i truditi se da se ne obori uobičajena količina aktivnosti tokom dana. Pored toga što ljudi nisu u mogućnosti da idu u teretanu ili se bave nekim sportom na koji su navikli, istovremeno je smanjena i njihova standardna doza kretanja tokom dana, pa je zbog toga jako važno da budu maksimalno aktivni u zatvorenom prostoru i rade neke od mnogobrojnih vežbi koje se mogu raditi kod kuće. Isto tako, u ovoj situaciji treba posebno obratiti pažnju na kvalitetnu ishranu, a u vreme kada je omogućeno kretanje napolju, dozvoljeno je i trčanje, ali isključivo samostalno i bez ikakvog dodira sa drugim osobama".
Pročitajte dobro ove važne savete.