Fudbal

Šta će biti sa Superligom? Čelnici u Srbiji slušaju preporuke UEFA, ali...

Izvor mondo.rs Izvor Večernje novosti

"Dodatni problem koji će se sada javiti je podatak da svi ugovori u Srbiji traju do 30. juna, a ako se odloži kraj prvenstva za kasnije to će doneti određene pravne poteškoće", poručio Darko Ramovš, generalni sekretar Zajednice klubova Superlige i Prve lige Srbije

Izvor: MONDO/Stefan Stojanović

Fudbal u Srbiji, kao i gotovo svuda u svetu, prestao je da se igra zbog pandemije korona virusa. Klubovi Superlige i Prve lige Srbije prekinuli su takmičenje pre gotovo mesec dana, a nije poznato kada će nastaviti i na koji način.

I dok fudbal miruje u Zajednici klubova Superlige se pomno prati situacija i slušaju preporuke UEFA.

Evropska fudbalska federacija apelovala je da sve lige budu završene na terenu i da se ne donose ishitrene, nezrele odluke.

"UEFA i Udruženje evropskih klubova koje funkcioniše pod njenim okriljem dali su vrlo jasne smernice i predloge. Prva preporuka je da se pokuša da se privedu kraju sve odložene lige. Ohrabruje podatak da su neke, kao Bundesliga, najavile mogućnost da već u maju nastave takmičenje, a ako se stvore minimalni uslovi, i kod nas će to da se dogodi. Ali, ponavljam, da prvo sačekamo da se ukine vanredno stanje, jer je sada sve nekako u domenu teorije. To, naravno, ne znači da u FSS i Zajednici sedimo skrštenih ruku", rekao je za "Večernje novosti" generalni sekretar Zajednice klubova Superlige i Prve lige Srbije Darko Ramovš.

On je objasnio kakve korake trenutno preuzimaju čelnici srpskog fudbala.

"Ti koraci su vrlo slični onome što rade naši najveći klubovi. Oni već revidiraju zarade igrača i zaposlenih. Mi ćemo uskoro imati konkretne predloge koje ćemo da sublimiramo u jedan dopis FSS, u kojem će biti predlozi za kratkoročnu ili dugoročnu pomoć klubovima širom Srbije. Ona će se svoditi i na pravnu pomoć klubovima. Ponavljam, mi nažalost ne znamo koliko će sve ovo da potraje. Svi želimo da što bezbolnije izađemo iz ovog tunela. Preporuke UEFA će nam u ovoj nezavidnoj situaciji biti najdragocenije", objasnio je Ramovš.

A objasnio je i šta je to što najviše zadaje probleme.

"Pred nama je mnogo izazova u kojima će, kako očekujemo, klubovi Superlige i Prve lige Srbije da imaju najviše problema, jer u njima igraju profesionalni fudbaleri. U nižim ligama je taj problem manji, jer su one organizovane na amaterskom nivou. Nažalost, poslednjih 20 godina svi naši klubovi se u 80 ili 90 odsto slučajeva finansiraju isključivo od prodaje igrača i tako ostvaruju značajan deo sredstava kako bi normalno funkcionisali. Dodatni problem koji će se sada javiti je podatak da svi ugovori u Srbiji traju do 30. juna, a ako se odloži kraj prvenstva, na primer za jul ili neki kasniji mesec, to će doneti određene pravne poteškoće, jer ćemo morati prvo da menjamo naše propise. U svakom slučaju, nalazimo se u delikatnoj situaciji, ali pošto je u našoj zemlji uvedeno vanredno stanje, moraćemo da pratimo i preporuke državnih organa", objasnio je konkretno Darko Ramovš.