Ne spremaju se samo fudbaleri za povratak: I sudije "rade" u izolaciji

Fudbalski arbitri osim vežbi rade i analize mečeva dok čekaju "zeleno svetlo" da opet uzmu pištaljku i zastavice

MONDO/Samir Cacan

Za povratak na borilišta ne spremaju se samo sportisti posle pandemije korona virusa. I sudije rade u izolaciji kako bi spremno dočekali "zeleno svetlo" nadležnih organa.

Srpski fudbalski arbitri odmah po suspenziji sezone dobili su mere kojih moraju da se pridržavaju poput one da budu u izolaciji, ali i da vredno rade.

"Svakom od fudbalskih sudija preporučeno je i da radi setove fizičkih vežbi u svojim stanovima, a oni koji imaju mogućnosti da vežbaju i u svojim dvorištima. Nekako je ispalo da je trenažni, sobni bicikl, praktično, najefikasnije sredstvo za održavanje kondicije", prenele su "Večernje novosti" preporuke iz Sudijske organizacije FSS.

Sudijama su prosleđeni konkretni zadaci.

"Što se tiče teoretske pripreme sudija, oni već sada imaju na raspolaganju veliki broj edukativnih klipova koji je sudijama javno dostupan, pa oni u bilo koje doba dana mogu da im pristupe sa svojih društvenih mreža. UZ to, svi su na svoje mejl adrese dobili linkove sa utakmicama za analizu, a ujedno konkretne primere nekih situacija već dugo imaju i na zvaničnom sajtu FSS. Njihova obaveza je da snimak utakmice pogledaju, odgovore na postavljena pitanja, a zatim sledi zajednička analiza i izvlačenje zaključaka i to sve putem savremenih sredstava komunikacije", navedeno je iz Sudijske organizacije FSS.

Srpska "kuća fudbala" angažovala je i psihoterapeuta, doktora Miodraga Stojanovića, koji posebnim savetima pomaže fudbalskim arbitrima u situaciji koja je i za njih potpuno nova i neočekivana.

"Sugestija koju sam dao našim arbitrima u okviru psihološke podrške da posvete vreme sebi i svojoj porodici. Da sve ove nedelje provedu radeći na sebi nesmetano i mirno. Ovo je trenutak kada mlađe sudije mogu ponovo da rade na osnovnim stručnim postulatima koji su neophodni za dugogodišnju uspešnu karijeru. U elektronskom dobu u kojem živimo, ubeđen sam da ima dovoljno izbora literature i primera koji se mogu upotrebiti u ovu svrhu. Fudbalske sudije starije stažom i statusom, mada to iskreno preporučujem i mlađim fudbalskim kolegama, imaju opciju da pročitaju i pogledaju primere, najnovije smernice i detalje vezane za situacije na terenu u kojima su već bili i moguće osetili nedoumicu", savetovao je doktor Miodrag Stojanović.

Fudbal u Srbiji prekinut je zvanično 15. marta, a još uvek nije poznato kada će biti nastavljena sezona. Uprkos najavama da bi Superliga mogla da krene 18. marta, konačna odluka zavisiće od preporuke medicinskih stručnjaka, a epidemiolog Predrag Kon izjavio je da se ne očekuje da će to biti pre leta.