PRAVEDNO REŠENJE?

Prekidaju se engleske niže lige - da li je ovo rešenje za konačni plasman?

Autor Pavle Knežević

Koristiće se prilagođeni sistem bodova po utakmici

Engleske Liga jedan i Liga dva (treći i četvrti rang takmičenja) biće prekinuti sledeće nedelje zbog pandemije koronavirusa, a klubovi bi trebalo da se odgovore o načinu promocije i ispadanja iz lige, javio je Atletik.

Predsednik Engleske fudbalske lige (EFL, organizacija zadužena za drugi, treći i četvrti rang takmičenja) Rik Peri navodno je rekao poslanicima na Odboru za digital, kulturu, medije i sport ove nedelje da je objavljivanje odluke da se ove dve lige prekinu pitanje dana, a izgleda da će se to desiti već početkom sledeće nedelje.

Možda će vas zanimati

Atletik piše, pozivajući se na svoje izvore, da je bord EFL primio nekoliko predloga klubova, a da je trenutni favorit sistem "bodovi po utakmici", ali model prilagođen tako da se uračuna koliko je kom timu ostalo utakmica kod kuće i na strani.

Sistem bodovi po utakmici se koristi obično kada treba da se prekine prvenstvo, a svi timovi nisu odigrali isti broj mečeva, pa se tako gleda ko koliko bodova po utakmici osvaja da bi se odlučio raspored na tabeli.

Problem je samo što takav model ne uzima u obzir koliko je kom timu utakmica ostalo kod kuće, a koliko na strani. Tako, na primer, neke ekipe imaju šest utakmica kod kuće, a neke četiri.

Statistika kaže da su u fudbalskim ligama domaći timovi pobeđivali u 46 odsto slučajeva, a gostujući samo u 26. Prosek tokom poslednjih šest sezona u EFL je da timovi kod kuće osvajaju 1,55 bodova po meču, a u gostima 1,19.

Ovaj metod već je iskorišćen da bi se odlučila konačna tabela u engleskom amaterskom ragbiju. Dakle, bodovi po meču svakog kluba bi se obradili od utakmica kod kuće i na strani, a onda bi se pomnožili sa 22 za Ligu jedan, koja je ove sezone imala 23 kluba nakon izbacivanja Burija, odnosno 23 za Ligu dva, a onda bi se sabrali da bi se dobio ukupan broj za celu sezonu.

Atletik piše da je ovaj metod razvio jedan klub iz Lige jedan, a onda pripremio i uz detaljno objašnjenje ga poslao bordu EFL.

Pošto je EFL već priznao da ne postoji šansa da se na kraju sezona odigraju tradicionalni baraži, prva tri tima iz Lige jedan bi bila promovisana u Čempionšip, a tri bi ispala u Ligu dva, iz koje bi promociju izborila četiri tima. Iz Lige dva bi ispao samo jedan klub, tako da bi se broj ekipa u EFL vratio na tradicionalnu kvotu od 72.

Prilagođeni model bodova po utakmici ne bi promenio redosled tabele za prva tri tima, što znači da bi Koventri siti bio šampion, a sa njim bi u Čempionšip išli i Roterham junajted i Oksford junajted.

Poslednja tri tima – Tranmer rovers, Sautend junajted i Bolton – takođe bi ostali poslednji, s tim što bi se Bolton popeo za jedno mesto, tako da bi Sautend bio poslednji.

U Ligi dva, Svindon taun bi preskočio Kru Aleksandru i bio bi prvi. Plimut argajl bi ostao treći, ali Čeltenham taun bi preskočio Ekseter i zauzeo bi poslednje mesto koje vodi u viši rang takmičenja. Stivenadž bi bio poslednji, uprkos tome što je Maklsfildu u četvrtak oduzeto sedam bodova jer nije platio irgače na vreme.

Treba naglasiti da ovo nije jedini predlog. U EFL-u već cirkuliše nekoliko predloga, među kojima su i oni da se sadašnja tabela proglasi za konačnu, neprilagođeni sistem bodova po utakmici, ali i ideja da se računa samo prvi deo sezone, odnosno prva 22 kola za Ligu jedan i 23 kola za Ligu dva.

Pozivi da se sezona poništi i proglasi nevažećom su sve manji.

Sa druge strane, Premijer liga, koja se otcepila od EFL 1992. godine, i Čempionšip imaju nameru da odigraju preostale utakmice na neutralnim terenima.

Tagovi